Jak obrobić okno dachowe?

Okna dachowe to istotny element wykończenia dachu. Pozwalają one w efektywny sposób doświetlić poddasze a także umożliwić jego wentylację. Aby okno dachowe przez wiele lat właściwie spełniało swoją funkcję, należy zadbać o to w trakcie montażu, poprzez jego prawidłową obróbkę. Przed przystąpieniem do prac warto zapoznać się z naszym poradnikiem, który omawia jak prawidłowo przeprowadzić ten proces.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy robić zabudowę z płyt gipsowo kartonowych
  2. Kiedy lepiej jest wybrać gotowe rozwiązanie tzw. szpaletę
  3. Jak krok po kroku wygląda przygotowanie zabudowy

Wybierając okno dachowe, zwykle kierujemy się jego parametrami, szukając najefektywniejszych w założonym przez nas budżecie. Należy jednak pamiętać, że komfort termiczny na poddaszu, w co najmniej równym stopniu zależy od parametrów okna dachowego, jak i od jakości jego obrobienia. Jak obrobić okno dachowe w sposób prawidłowy? Należy zwrócić szczególną uwagę na jakość materiałów, które wybieramy do obróbki, a także staranność i prawidłowość przeprowadzanych prac. Bardzo istotny jest projekt osadzenia okna dachowego, ponieważ źle umieszczone okno połaciowe może mieć wpływ na ilość światła wpadającą do pomieszczenia oraz na komfort termiczny w nim panujący. 

Właściwa obróbka okna dachowego zaczyna się od wyboru metody, którą będziemy ją przeprowadzać. Na rynku dominują dwie technologie – zabudowa z płyt gipsowo kartonowych oraz zabudowa przy użyciu szpalet, czyli gotowych obudów (zazwyczaj z drewna lub PVC). Jeżeli decydujemy się na samodzielny montaż oraz obróbkę okna, wybór technologii powinien przede wszystkim zależeć od naszego doświadczenia, szczególnie w przypadku wykonywania zabudów z płyt gipsowo kartonowych. Jeżeli nie stanowi to dla nas problemu, warto jest wybrać tę metodę. Jeżeli jednak nigdy wcześniej tego nie robiliśmy lub zabudowa jest dość skomplikowana, warto jest sięgnąć po gotowe rozwiązanie, lub poprosić o pomoc fachowca, który albo zrobi zabudowę z płyt GK, albo przygotuję szpaletę na wymiar.

zabudowa okna dachowego

Zabudowa okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo kartonowych

Przed przystąpieniem do obróbki okien dachowych przy użyciu płyt gipsowo kartonowych należy koniecznie wykonać szczegółowy projekt, który pozwoli na ustalenie wymiarów płyt oraz sposobu i miejsca ich montażu. Gdy projekt jest już gotowy, można przystąpić do procesu obudowywania okna przy użyciu stalowych profili, do których, w późniejszym kroku, będziemy mocować płyty gipsowo kartonowe, czyli zabudowy okna dachowego. W tym kroku bardzo istotna jest dokładność montażu stelaża, co przełoży się w późniejszym etapie na estetykę całości zabudowy. Warto zwrócić uwagę, że górna krawędź profili powinna być równoległa do podłogi, natomiast krawędź dolna prostopadła. Boczne profile powinny być prostopadłe do okna dachowego. Elementy stelaża należy łączyć ze sobą na wkręty, a następnie przykręcić je do ściany. 

Gdy stelaż jest już ukończony i zamocowany, należy dokładnie zwymiarować otwór okienny w celu właściwego przycięcia płyt gipsowo kartonowych. Również w tym kroku bardzo istotna jest staranność, która przełoży się na pożądany efekt. Montaż przyciętych płyt rozpoczynamy od nadproża, potem przechodzimy do powierzchni bocznych, a w ostatnim kroku mocujemy dolną krawędź zabudowy. Wszystkie płyty mocujemy do stelaża przy użyciu wkrętów. 

Gdy obudowa jest już gotowa, należy zabrać się za jej estetyczne wykończenie. W pierwszym kroku należy zagruntować płyty dedykowanym preparatem. W kolejnym kroku (po wyschnięciu gruntu), płyty szpachlujemy masą szpachlową i zatapiamy w tej masie narożniki aluminiowe. Ułatwią one estetyczne i trwałe wykończenie miejsc łączenia płyt. W kolejnym kroku należy upewnić się, że całość ma równą i gładką powierzchnię bez widocznych łączeń lub uskoków. Ostatnim krokiem jest malowanie zabudowy standardową farbą do wnętrz. 

Zabudowa okna dachowego krok po kroku przy użyciu szpalet

Drugą popularną metodą wykonania zabudowy jest użycie szpalet, czyli gotowych obudów wykonanych z drewna lub PVC. Można je zarówno kupić gotowe, jak i zamówić na wymiar. Na wstępie należy zaznaczyć, że szpalety są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają doświadczenia w montażu płyt gipsowo kartonowych. Postęp prac przy ich wykorzystaniu też zazwyczaj będzie szybszy. Przy montażu gotowej zabudowy sugerujemy dokładne przestrzeganie instrukcji montażu dostarczonej przez jej producenta. 

Uszczelnienie okna dachowego

Przy montażu i obróbce okna dachowego warto pamiętać o właściwym uszczelnieniu od wewnątrz. Prawidłowo wykonane uszczelnienie chroni przed zimnem, wilgocią oraz przeciekaniem okna. Ma to kolosalny wpływ na długofalową trwałość oraz szczelność okna, oraz na jego parametry termoizolacyjne. Właściwe uszczelnienie polega na montażu specjalnej folii paroizolacyjnej. Podczas tego procesu należy zwrócić szczególną uwagę na szczelność wokół ramy okiennej. Dobrą praktyką jest zastosowania dodatkowego kołnierza z folii paroprzepuszczalnej RoofLTIE+ RUC, który tworzy szczelne obramowanie wokół okna. Kołnierze te są fabrycznie docięte na rozmiar okna, więc mamy pewność łatwego montażu oraz pełnej kompatybilności ze wszystkimi oknami RoofLITE+. 

Prawidłowa obróbka okna dachowego to nie tylko kwestia estetyki wewnątrz, ale również uzyskania najwyższych parametrów termoizolacyjności oraz szczelności okna dachowego, dlatego tak istotne jest właściwe przeprowadzenie tego procesu. Przed przystąpieniem do prac sugerujemy starannie przemyśleć, jak obrobić okno oraz czy chcemy prace wykonywać samodzielnie, czy zdamy się na ekipę z doświadczeniem.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »