Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie? Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło. Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką funkcje pełni kołnierz instalacyjny
Jakie dodatkowe akcesoria warto zastosować przy instalacji okna dachowego
Jak przyspieszyć instalację okna dachowego
Jak prawidłowo dobrać rozmiar kołnierza termoizolacyjnego oraz paroprzepuszczalnego do rozmiaru okna dachowego

montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Kilka słów o akcesoriach

Kołnierz zewnętrzny fizycznie łączy ramę okna z dachem. Powinien być dobrany względem materiału pokrycia dachowego. W ofercie RoofLITE+ znajdują się kołnierze dostosowane do wszystkich popularnych pokryć dachowych stosowanych w Polsce oraz kołnierze uniwersalne, które można zastosować praktycznie w każdym rodzaju dachu.

Wszystkie kołnierze do montażu okna dachowego dostępne w ofercie RoofLITE+ testowane są dla zapewnienia pełnej wodoszczelności, a ich konstrukcja jest starannie przemyślana, żeby mogła stawić czoła ekstremalnym warunkom pogodowym. Wykonane są z grubego aluminium, w kolorze zgodnym z kolorem zewnętrznego oblachowania okna (szary, RAL7043), dzięki czemu po instalacji uzyskujemy estetyczną kombinację. Kluczowe miejsce w kołnierzu – dolny fartuch – wykonany jest z podwójnej warstwy aluminium dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa przeciwko poderwaniu go przez silny wiatr.

Prawidłowy montaż okna dachowego

Szczelność kołnierza okna dachowego gwarantem bezpieczeństwa

Świetnym uzupełnieniem prawidłowego montażu okna dachowego, gwarantującym najwyższy poziom wodoszczelności, jest kołnierz paroprzepuszczalny RoofLITE+ RUC. Wykonany jest on z odpornego na rozdarcia polistyrenu z paroprzepuszczalną powłoką poliuretanową. Zapewnia więc najwyższy poziom szczelności jednocześnie dbając o wysoką oddychalność całej instalacji.

Kołnierz paroprzepuszczalny RUC nie traci swoich właściwości nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych. Testowany był na odporność w zakresie od -40°C do +80°C oraz na najbardziej ulewne deszcze. Kołnierz ten dostarczany jest fabrycznie docięty na wymiar okna dachowego, tworzy więc szczelne obramowanie bez żadnych łączeń, które mogłyby być miejscem ewentualnego przecieku.

Dodatkową zaletą fabrycznie wyciętego kołnierza jest to, że znacząco przyspiesza on proces montażu, ponieważ wystarczy go nałożyć na ramę okna i połączyć z membraną znajdującą się na dachu, bez konieczności żmudnego docinania i łączenia.

prawidłowy montaż okna dachowego
montaż okna dachowego na co zwrócić uwagę

Co oznacza „ciepły” montaż okna dachowego?

Gdy zadbaliśmy już o szczelność montażu okna dachowego, warto również zadbać o to, by był „ciepły”. Ciepły montaż okna dachowego oznacza, że uzyskaliśmy uszczelnienie przestrzeni pomiędzy oknem a krokwiami. Aby zapewnić taki rodzaj izolacji, warto użyć kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+ IFC, który przykleja się bezpośrednio na ramę okna.

Kołnierz ten wykonany jest ze spienionego polietylenu. Podobnie jak w przypadku kołnierza RUC, rozmiar IFC dopasowany jest do wymiaru okna dachowego, więc przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich zgodność. Dodatkowo należy uwzględnić rodzaj ramy okna. Kołnierz IFC pasuje do okien ze wzmocnioną ościeżnicą – drewnianą i PVC (okna z serii RoofLITE+ SOLID oraz TRIO). Do okien z wąską ościeżnicą (SLIM) należy zastosować kołnierz IFCS. Sam montaż IFC jest bardzo szybki i bezproblemowy – wystarczy przykleić go do ramy przy użyciu wytrzymałej taśmy dwustronnej, która dołączona jest do zestawu.

Podsumowując, planując prawidłowy montaż okna dachowego RoofLITE+, warto zdecydować się na dodatkowe akcesoria instalacyjne, które zapewniają poprawę parametrów okna oraz bezproblemowe użytkowanie okna przez wiele lat. Należy też pamiętać, że po instalacji okna dachowego nie ma możliwości dołożenia akcesoryjnych kołnierzy, więc należy je kupić od razu wraz z oknem.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »