Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie? Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło. Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jaką funkcje pełni kołnierz instalacyjny
Jakie dodatkowe akcesoria warto zastosować przy instalacji okna dachowego
Jak przyspieszyć instalację okna dachowego
Jak prawidłowo dobrać rozmiar kołnierza termoizolacyjnego oraz paroprzepuszczalnego do rozmiaru okna dachowego

montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Kilka słów o akcesoriach

Kołnierz zewnętrzny fizycznie łączy ramę okna z dachem. Powinien być dobrany względem materiału pokrycia dachowego. W ofercie RoofLITE+ znajdują się kołnierze dostosowane do wszystkich popularnych pokryć dachowych stosowanych w Polsce oraz kołnierze uniwersalne, które można zastosować praktycznie w każdym rodzaju dachu.

Wszystkie kołnierze do montażu okna dachowego dostępne w ofercie RoofLITE+ testowane są dla zapewnienia pełnej wodoszczelności, a ich konstrukcja jest starannie przemyślana, żeby mogła stawić czoła ekstremalnym warunkom pogodowym. Wykonane są z grubego aluminium, w kolorze zgodnym z kolorem zewnętrznego oblachowania okna (szary, RAL7043), dzięki czemu po instalacji uzyskujemy estetyczną kombinację. Kluczowe miejsce w kołnierzu – dolny fartuch – wykonany jest z podwójnej warstwy aluminium dla zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa przeciwko poderwaniu go przez silny wiatr.

Prawidłowy montaż okna dachowego

Szczelność kołnierza okna dachowego gwarantem bezpieczeństwa

Świetnym uzupełnieniem prawidłowego montażu okna dachowego, gwarantującym najwyższy poziom wodoszczelności, jest kołnierz paroprzepuszczalny RoofLITE+ RUC. Wykonany jest on z odpornego na rozdarcia polistyrenu z paroprzepuszczalną powłoką poliuretanową. Zapewnia więc najwyższy poziom szczelności jednocześnie dbając o wysoką oddychalność całej instalacji.

Kołnierz paroprzepuszczalny RUC nie traci swoich właściwości nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych. Testowany był na odporność w zakresie od -40°C do +80°C oraz na najbardziej ulewne deszcze. Kołnierz ten dostarczany jest fabrycznie docięty na wymiar okna dachowego, tworzy więc szczelne obramowanie bez żadnych łączeń, które mogłyby być miejscem ewentualnego przecieku.

Dodatkową zaletą fabrycznie wyciętego kołnierza jest to, że znacząco przyspiesza on proces montażu, ponieważ wystarczy go nałożyć na ramę okna i połączyć z membraną znajdującą się na dachu, bez konieczności żmudnego docinania i łączenia.

prawidłowy montaż okna dachowego
montaż okna dachowego na co zwrócić uwagę

Co oznacza „ciepły” montaż okna dachowego?

Gdy zadbaliśmy już o szczelność montażu okna dachowego, warto również zadbać o to, by był „ciepły”. Ciepły montaż okna dachowego oznacza, że uzyskaliśmy uszczelnienie przestrzeni pomiędzy oknem a krokwiami. Aby zapewnić taki rodzaj izolacji, warto użyć kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+ IFC, który przykleja się bezpośrednio na ramę okna.

Kołnierz ten wykonany jest ze spienionego polietylenu. Podobnie jak w przypadku kołnierza RUC, rozmiar IFC dopasowany jest do wymiaru okna dachowego, więc przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich zgodność. Dodatkowo należy uwzględnić rodzaj ramy okna. Kołnierz IFC pasuje do okien ze wzmocnioną ościeżnicą – drewnianą i PVC (okna z serii RoofLITE+ SOLID oraz TRIO). Do okien z wąską ościeżnicą (SLIM) należy zastosować kołnierz IFCS. Sam montaż IFC jest bardzo szybki i bezproblemowy – wystarczy przykleić go do ramy przy użyciu wytrzymałej taśmy dwustronnej, która dołączona jest do zestawu.

Podsumowując, planując prawidłowy montaż okna dachowego RoofLITE+, warto zdecydować się na dodatkowe akcesoria instalacyjne, które zapewniają poprawę parametrów okna oraz bezproblemowe użytkowanie okna przez wiele lat. Należy też pamiętać, że po instalacji okna dachowego nie ma możliwości dołożenia akcesoryjnych kołnierzy, więc należy je kupić od razu wraz z oknem.

Polecane artykułY

Czy okna dachowe mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Czytaj artykuł »
Jak ocieplić okna dachowe?

Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zwiększenia rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »