Opublikowano: 22.01.2021

Wiele osób, które planują montaż okna dachowego zadaje sobie właśnie te pytania i zastanawiają się czy dane okno połaciowe będzie pasowało na ich dach oraz jak właściwie należy dobrać ilość oraz wielkość okien. W tym artykule przybliżymy podstawowe kwestie z zakresu doboru właściwej ilości, rozmiaru okien oraz podpowiemy w których dachach można je zamontować.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy okna RoofLITE+ można zamontować w każdym dachu
  • Czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na montaż okna
  • Dlaczego czasami dwa mniejsze okna to lepszy wybór niż jedno duże
Image

Możliwość montażu praktycznie w każdym dachu

Okna dachowe RoofLITE+, dzięki swojej przemyślanej konstrukcji mają bardzo szerokie zastosowanie. W praktyce oznacza to, że można je zamontować w większości dachów o kącie nachylenia od 15° do 90°. Kąt nachylenia dachu można w prosty sposób oszacować używając smartfona – wystarczy ściągnąć aplikację, która służy za elektroniczną poziomicę i przyłożyć ją do dachu, od wewnętrznej strony pomieszczenia. Nie jest to metoda dająca 100% dokładności pomiaru, ale zazwyczaj wystarczy do wstępnego oszacowania możliwości instalacji okien. 

Wiele osób zastanawia się też czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na możliwość montażu okna. Dzięki szerokiej ofercie kołnierzy instalacyjnych w ofercie RoofLITE+, szczelny i ciepły montaż okna dachowego możliwy jest w praktycznie każdym, popularnym pokryciu dachowym.

Image

Jaki rozmiar okien dachowych wybrać?

Gdy wiemy już, że okna będą pasować do naszego dachu, pora zaplanować ich ilość oraz rozmieszczenie. Ilość oraz rozmiar okien dachowych powinno zawsze dobierać się względem pomieszczenia, które mają one doświetlać. Ogólna zasada mówi, że powierzchnia jednego okna dachowego (przeszklenia) jest w stanie oświetlić około 8 do 10 razy większa powierzchnię pomieszczenia. Oznacza to efektywnie, że na każde 8-10 m² powierzchni podłogi poddasza powinniśmy zaplanować 1m² przeszklenia. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Jeżeli jest to salon lub biuro, w którym spędzamy codziennie dużo czasu i zależy nam na jak największej ilości światła, wtedy należy przyjąć mniejszy współczynnik np. 7x. Z kolei w garderobie lub łazience, czyli pomieszczeniach o raczej ograniczonym czasie użytkowania, współczynnik ten może być 11x czy 12x.

Efektywna powierzchnia przeszklenia

Poniższe zestawienie prezentuje jaką powierzchnię przeszklenia ma każde z okien RoofLITE+ i jest pomocne w doborze rozmiaru okien:

Rozmiar C2A 55x78 cm = 0,220 m²
Rozmiar C4A 55x98 cm = 0,295 m²
Rozmiar F6A 66x118 cm = 0,478 m²
Rozmiar M4A 78x98 cm = 0,476 m²
Rozmiar M6A 78x118 cm = 0,597 m²
Rozmiar M8A 78x140 cm = 0,729 m²
Rozmiar S6A 114x118 cm = 0,953 m²

Image

Jedno duże czy dwa małe?

Jakie wymiary okien dachowych będą odpowiednie do Twojego wnętrza? Z powyższego zestawienia jasno wynika, że im większe okno, tym więcej będzie przez nie wpadało światła. Warto jednak również zwrócić uwagę, że w większości przypadków najbardziej korzystnym rozwiązaniem, zamiast maksymalizacji rozmiaru okna dachowego, będzie montaż dwóch (lub więcej) nieco mniejszych okien – jedno obok drugiego, lub jedno nad drugim. Dzięki kołnierzom kombi dostępnych w gamie RoofLITE+ można stworzyć praktycznie dowolną kombinację, która zapewni optymalne doświetlenie.

Skontaktuj się z jednym z naszych dystrybutorów i porozmawiaj o swoim projekcie. Uzyskasz profesjonalne doradztwo ile i w jakim rozmiarze okna dachowe, należy wybrać.