Opublikowano: 19.10.2020

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak zmaksymalizować ilość światła wpadającego na poddasze
  • Jak zapewnić właściwą cyrkulację ciepłego powietrza w pomieszczeniu z oknami dachowymi
  • Jaki kąt nachylenia dachu wpływa na ergonomię użytkowania okna dachowego
  • Jak okna dachowe wpływają na wygląd zewnętrzny domu
Image

Jak rozjaśnić poddasze

Taka sama powierzchnia okna = więcej naturalnego światła

Oczywiście, większe okna przepuszczają więcej światła dziennego, ale warto przemyśleć opcję większej liczby mniejszych okien, co może dać lepsze wyniki ogólne (patrz obrazki).

  • Przy zastosowaniu jednego okna dachowego ok. 46% pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym.
  • Przy instalacji dwóch okien dachowych o tej samej łącznej powierzchni ok. 48% tego pokoju będzie oświetlone światłem naturalnym.
  • Cztery okna dachowe o tej samej łącznej powierzchni, ale rozmieszczone bardziej równomiernie umożliwiają oświetlenie ok. 65% tego pokoju.
Image

Większa ilość światła 

W uzyskaniu większej ilości światła pomaga również odpowiedni kształt wnęki przyokiennej. Jeżeli nachylenie ościeżnicy jest odpowiednie, to więcej światła wpada do pokoju.

Image

Swobodna cyrkulacja

Odpowiedni kształt wnęki przyokiennej = swobodna wentylacja

Jeżeli pochylenie ościeżnicy jest nieodpowiednie, to może ono stanowić pułapkę dla ciepłego powietrza i wywoływać kondensację pary wodnej. Odpowiednie pochylenie ościeżnicy gwarantuje swobodną cyrkulację ciepłego powietrza w pokoju.

Image

Odpowiednia krokiew

Mocowanie okien dachowych do krokwi

Przed wyborem rozmiaru okna musimy rozważyć strukturalną integralność dachu. Większość dachów nadaje się do instalacji w nich okien dachowych, ale może się zdarzyć, że pewnych zmontowanych kratownic nie da się przeciąć bez wypróbowanego rozwiązania zastępczego. Jeżeli istnieje cień wątpliwości, którą belkę można przeciąć, to przed przystąpieniem do pracy prosimy zasięgnąć porady fachowca.

Image

Architektura zewnętrzna

Wygląd zewnętrzny domu

Oprócz planowania oświetlenia wewnętrznego i konstrukcji należy również wziąć pod uwagę, jak okna dachowe wpływają na wygląd zewnętrzny domu. Musimy zastanawiać się nad usytuowaniem okien dachowych względem istniejących już okien. Musimy znaleźć równowagę pomiędzy potrzebą oświetlenia wewnętrznego a architekturą zewnętrzną. Tak postępując nasze okna będą miały elegancki wygląd od zewnątrz i spełnią nasze potrzeby wewnątrz domu.

Śniegołap

Zalecamy zamontowanie śniegołapu nad oknem dachowym, gdyż może on ochronić je od trwałych uszkodzeń.

Image

Ergonomia

Im dach mniej stromy, tym okno dłuższe

Okno dachowe powinno być zawsze prawidłowo dobrane, aby mogło właściwie spełniać swoje zadanie. Wybór odpowiedniego rozmiaru okna jest uzależniony od kąta nachylenia dachu. Jeżeli nachylenie jest małe, to okno dachowe powinno mieć większą wysokość, aby zapewnić taką samą panorama, jak w domu o większym kącie nachylenia dachu. Ogólna zasada brzmi więc: “im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym wyższe powinno być okno dachowe”.

Oprócz rozmiaru okna dachowego należy również rozważyć wysokość jego instalacji. Istotne jest, aby każdy mieszkaniec domu miał niezakłócony widok z okna.

Nie ma jednego “właściwego” rozmiaru ani jednego “prawidłowego” umiejscowienia okna w dachu. Oba parametry należy zawsze dobrać mając na uwadze wygodę użytkowników oraz funkcjonalność pomieszczenia.

Image

Kontrola oświetlenia

Okno dachowe jest najlepszym sposobem na wpuszczenie światła na poddasze. Czasami jednak może być go zbyt dużo, szczególnie w letnie, gorące dni.

Już na etapie instalacji okna warto pomyśleć o doposażeniu go w roletę. 

  • Markiza zewnętrzna MIA/MUA - zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczenia.
  • Roleta zaciemniająca DUA daje efekt niemal 100% zaciemnienia
  • Roleta przyciemniająca RHA delikatnie rozprasza światło

 Szczególnie polecamy połączenie markizy zewnętrznej MIA/MUA z roletą zaciemniającą DUA. Taka kombinacja zapewnia ochronę przed przegrzaniem oraz pełną kontrolę nad ilością światła wpadającą do pomieszczenia.

Image

Bezpieczeństwo w trakcie instalacji 

W trakcie instalacji okien dachowych należy używać odpowiedniego sprzętu ochronnego. W większości przypadków montaż odbywa się z wnętrza pomieszczenia, dlatego nie ma potrzeby używania rusztowania. Jednak, jak podczas wszystkich prac budowlanych na dachu, istnieje niebezpieczeństwo, że jakiś przedmiot (młotek, dachówka itp.) może spaść z dachu. Zalecamy aby nigdy nie kłaść żadnego przedmiotu na zewnętrznej połaci dachu oraz odgrodzić bezpieczny obszar na ziemi wokół domu. Pozwoli to obniżyć ryzyko do minimum.

W czasie instalacji zalecamy stosowanie maski oraz okularów ochronnych, szczególnie w trakcie cięcia dachówek lub innych materiałów.