Opublikowano: 18.12.2020

Okno dachowe to świetny sposób, żeby odmienić ciemne poddasze w pełną życia oraz światła dziennego przestrzeń. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, przy wyborze okien na poddasze, należy rozważyć kilka kwestii – ilość okien, ich rozmiar, rozmieszczenie oraz materiał, z którego będą wykonane.

Okna dostępne w gamie RoofLITE+ produkowane są z dwóch najpopularniejszych materiałów – naturalnego drewna oraz PCV. Oba materiały mają swoje zalety oraz unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które pomoże podjąć właściwą decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału okna dachoweg
  • Jakie okno dachowe wybrać do łazienk
  • Który rodzaj materiału pozwoli Ci oszczędzić czas potrzebny na konserwację okna
Image

Rodzaj pomieszczenia

Stając przed wyborem okno dachowe drewniane czy PCV należy wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie ono zainstalowane. Ogólnie można przyjąć, że do pomieszczeń o standardowym poziomie wilgotności (np. sypialnia, salon, gabinet) pasują oba rodzaje okien i wybór powinien być oparty na pozostałych, ważnych dla nas, kryteriach. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (np. kuchnia, łazienka, pralnia) rekomendujemy okno wykonane z PCV ze względu na jego podwyższoną odporność na wilgoć i wynikającą z niej ograniczoną podatność na uszkodzenia przez nią powodowane.

Image

Styl pomieszczenia

Okno dachowe powinno dobrze komponować się z wnętrzem pomieszczenia oraz „trafiać w gust”. Okna wykonane z drewna, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi, świetnie pasują do większości typów wnętrz. Jeżeli jednak zależy nam na wykończeniu w kolorze białym, wtedy należy rozważyć zakup okna wykonanego z białego PVC.

Image

Względy praktyczne

Okna drewniane mają swój naturalny urok. Bezbarwny lakier, który są pokryte, uwydatnia rysunek jego słojów, nadając mu ciepły i przyjemny charakter. Żeby jednak utrzymać maksymalnie estetyczny efekt w długim czasie, należy pamiętać o okresowej (optymalnie raz na rok) konserwacji okna, która polega na odświeżeniu jego powierzchni lakierowanej bezbarwnym lakierem wodorozcieńczalnym. Taki zabieg pozwoli utrzymać okno w doskonały stanie przez wiele lat. Okna PCV, z racji, że wykonane są z syntetycznego, gładkiego materiału są dużo bardziej odporne na wnikanie brudu oraz nie wymagają okresowej konserwacji. Wystarczy je przetrzeć lekko wilgotną szmatką i gotowe.

Image

Podsumowując – przy wyborze okna dachowego należy kierować się głównie rodzajem pomieszczenia, w którym zostanie ono zainstalowane, zwracając szczególną uwagę na panującą w nim wilgotność. Poza tym decyzja powinna zostać podjęta na zasadzie osobistych preferencji, który materiał bardziej nam pasuje.