Strona główna / Kontakt / FAQ
NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA
Masz pytania doyczące okien dachowych? Świetne, bo my mamy odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane. W tej sekcji można m.in. sprawdzić jak przebiega montaż okna dachowego, jakie akcesoria pasują do okien dachowych RoofLITE+, jak prawidłowo konserwować okno połaciowe, sprawdzić wymiary okien dachowych czy na przykład dowiedzieć się czy jednym pilotem można obsługiwać roletę zewnętrzną i otwieracz elektryczny. Gdyby jednak zdarzyło się, że pomineliśmy interesującą Cię kwestię zachęcamy do kontaktu z nami lub z wybranym dystrybutorem, który chętnie odpowie na wszelkie pytania a także przygotuję ofertę na zakup okien.
AKCESORIA
W ofercie RoofLITE+ dostępna jest szeroka gama akcesoriów, które można zainstalować na oknie dachowym. Są to rolety zaciemniające DUA, rolety przyciemniające RHA, żaluzje PAA, markizy zewnętrze MIA, rolety zewnętrzne SSR. Wybór właściwych akcesoriów powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi preferencjami oraz tym, jakie korzyści chcemy osiągnąć. Warto zwrócić uwagę, że w przypadku okien RoofLITE+ możliwy jest montaż, na jednym oknie, zarówno rolety wewnętrznej jak i rolety (lub markizy) zewnętrznej.
Okna dachowe RoofLITE+, dzięki zaawansowanym pakietom szybowym, mają dobrą zdolność tłumienia hałasu. Jeżeli zależy nam na maksymalnej redukcji hałasu z zewnątrz i dopiero stoimy przed wyborem okna dachowego, zalecamy okna trzyszybowe RoofLITE+ TRIO (drewniane lub PVC). Ich dźwiękochłonność to aż 33 dB. Jeżeli jest to niewystarczające wytłumienie lub zależy nam na wyciszeniu hałasów na już zainstalowanym oknie, sugerujemy montaż bezprzewodowej rolety solarnej RoofLITE+ SSR. Dzięki swojej przemyślanej konstrukcji roleta ta w znaczący sposób wytłumia dużą część hałasów dobiegających z zewnętrz, w tym odgłosy deszczu. Poza ochroną przed hałasem SSR oferuje szereg innych korzyści jak całkowita kontrola nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia czy zwiększoną odporność okna na włamanie.
Aby zachować pełną funkcjonalność okna dachowego, w tym przede wszystkim możliwość jego otwierania, moskitiera na okno dachowe powinna być montowana wewnątrz pomieszczenia, na zewnątrz wnęki, w której osadzone jest okno dachowe. Powinna ona być również otwierana, żeby był dostęp do klamki oraz nawiewnika (o ile okno jest w niego wyposażone). Moskitiera powinna być również wykonana z materiału, który przepuszcza powietrze, ale jednocześnie nie wpuszcza do wnętrza komarów, muszek itd. Wszystkie te cechy spełnia dedykowana moskitiera RoofLITE+ ZIA. Poza wysoką funkcjonalnością oferuje ona również wysoki poziom estetyki wykonania, dlatego jest to najlepsze rozwiązanie dla okna RoofLITE+.
Teoretycznie istnieje możliwość samodzielnego wykonania rolety na okno dachowe, rekomendujemy jednak zakup jednej z dedykowanych rolet RoofLITE+. Wybierając je, mamy pewność, że doskonale współpracują one z oknem dachowym, będą trwałe oraz estetyczne.
Najskuteczniejszą metodą zasłonięcia okna dachowego jest zastosowanie jednej z oryginalnych rolet RoofLITE+. W ofercie można znaleźć zarówno rolety zaciemniające (DUA), przyciemniające (RHA), jak również żaluzje (PAA). Każda z nich zapewnia poprawę komfortu przebywania we wnętrzu poprzez eliminację nadmiaru światła wpadającego do wnętrza. Gwarantują one także prywatność wewnątrz pomieszczenia. Jeżeli zależy nam dodatkowo na izolacji termicznej, warto jest wybrać markizę MIA, którą eliminuje do 80% promieni słonecznych, zanim dotrą one do zewnętrznej powierzchni szyby, zapewniając ochronę przed przegrzewaniem się wnętrza.
Najprostszą metodą dekoracji okna dachowego jest instalacja dedykowanej rolety zaciemniającej (DUA) lub przyciemniającej (RHA) z oferty RoofLITE+. Można również wybrać elegancką żaluzję wewnętrzną (PAA). Rolety występują w kilku najpopularniejszych kolorach, dzięki czemu bardzo łatwo jest ozdobić nimi okno. Co ważne, rolety i markiza, poza funkcją dekoracyjną, pełnią również bardzo ważną funkcję użytkową, chroniąc wnętrze przed nadmiarem światła, przegrzewaniem się oraz gwarantują prywatność osobom przebywającym wewnątrz.
Do okna dachowego można dokupić różnego rodzaju rolety – zaciemniające, przyciemniające, a także markizy chroniące przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia. Dostępne są również: otwieracz elektryczny oraz drążek ułatwiający otwarcie okna, które jest poza zasięgiem.
Zalecamy zakup rolet przyciemniających. Więcej informacji dotyczących produktów chroniących przed słońcem znajdą Państwo w sekcji „Rolety i akcesoria”.
REKLAMACJA
Należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Należy również pamiętać o tym, że wilgoć na wewnętrznej szybie najczęściej bierze się z tego, że źródło ogrzewania pomieszczenia nie znajduje się pod oknem. Co więcej, wewnętrzna ościeżnica powinna być ułożona poziomo nad oknem i pionowo pod oknem, co zapewnia optymalny przepływ powietrza i najwięcej światła.
Między szybami nie powinno być żadnej wilgoci. Prosimy skontaktować się z punktem sprzedaży w celu umówienia wymiany okna.
Para na szybie pojawia się, kiedy powietrze na zewnątrz skrapla się w wyniku obniżenia się jego temperatury. Jest to naturalne zjawisko.
Dzięki energooszczędnej szybie płowienie będzie nieznaczne. Aby unikać zbyt dużego nasłonecznienia, zalecamy zapoznanie się z naszymi produktami chroniącymi przed światłem słonecznym takimi, jak rolety.
Prawidłowo zainstalowane, z zastosowaniem oryginalnego wodoodpornego kołnierza, okno dachowe nie będzie przeciekać.
Prosimy skontaktować się ze swoim sprzedawcą, który zwróci się do nas w celu dokonania wymiany.
Prosimy skontaktować się ze swoim punktem sprzedaży
Prosimy skontaktować się ze swoim sprzedawcą, który zwróci się do nas w celu uzyskania części brakującej.
Do identyfikacji produktu i określenia czasu jego wyprodukowania będzie potrzebna tabliczka znamionowa, znajdująca się na górze skrzydła okiennego.
MONTAŻ
Przygotowując otwór pod okno dachowe, powinniśmy uwzględnić pozostawienie przestrzeni pomiędzy ramą okna a dachem. Pozwoli to na właściwe zaizolowanie ościeżnicy a w efekcie na szczelny i ciepły montaż. Zarówno na szerokość jak i na wysokość, wymiary otworu powinny być o około 7 cm większe niż wymiary okna dachowego.
Najprostszą metodą doboru właściwego rozmiaru rolety do okna dachowego RoofLITE+ jest sprawdzenie tabliczki znamionowej, która znajduje się na górze jego skrzydła (po otwarciu okna). Rozmiar okna zapisany jest jako symbol np. M6A, C2A, F6A. Wybierając roletę z oferty Contrio, należy wybrać ją w takim samym rozmiarze, jak mamy okno. Dla przykładu, jeżeli mamy okno o symbolu rozmiaru M6A, to roleta również powinna mieć symbol rozmiaru M6A.
Koszt montażu okna dachowego zależy od wielu czynników, głównie od tego, czy jest to montaż w istniejącym pokryciu dachowym, czy w dopiero budowanym. Duży wpływ ma również rodzaj pokrycia dachowego i czasochłonność jego obróbki w celu estetycznego i szczelnego połączenia z kołnierzem. Mniejsze znaczenie ma rozmiar okna, choć bardzo duże i ciężkie okna mogą wymagać zaangażowania dodatkowej osoby do pomocy w osadzeniu, co może podnieść koszt całości operacji. Najlepszym sposobem uzyskania wyceny jest kontakt z lokalnym profesjonalistą zajmującym się instalacją okien. Na podstawie typu dachu, pokrycia oraz rodzaju okna będzie on w stanie dokładnie oszacować, ile kosztuje montaż okna dachowego.
Rodzaj formalności, które należy dopełnić przed możliwością instalacji okna dachowego, w dużej mierze zależy od tego, czy planujemy wymianę okien, czy wstawienie nowych. W pierwszym wypadku, gdy nie ingerujemy w kształt ani wielkość otworów okiennych, a także nie zwiększamy obszaru oddziaływania budynku, nie potrzebujemy pozwolenia na budowę, ani nie musimy faktu wymiany okien nigdzie zgłaszać, ponieważ traktowane jest to jak zwykły remont. W przypadku gdy ingerujemy w konstrukcję dachu (dodanie okien lub zwiększenie otworów pod okna dachowe) potrzebne będzie zgłoszenie budowy oraz wykonanie projektu budowlanego.
Planując montaż okna dachowego w istniejącym dachu, należy dokładnie ocenić kondycję oraz konstrukcję istniejącego poszycia. W szczególności należy zapoznać się z planem więźby dachowej. W bardzo starych budynkach lub w przypadku gdy nie posiadamy takich planów, warto temat instalacji okien skonsultować z profesjonalistą, który pomoże ocenić wykonalność takiego przedsięwzięcia. Gdy będziemy mieli już gotowy plan montażu, należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami, ponieważ instalacja okien w istniejącym dachu (w którym wcześniej nie było okien) może wymagać uzyskania pozwolenia na budowę.
Pomiar wielkości okna dachowego jest stosunkowo prostą czynnością – należy uwzględnić szerokość, wysokość oraz głębokość ościeżnicy, czyli prostokątnego elementu konstrukcyjnego, w środku którego, na zawiasach, montowane jest skrzydło okna. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli chcemy wymierzyć otwór pod montaż okna dachowego. Podczas jego pomiaru, należy dodatkowo uwzględnić grubość muru lub dach, którego częścią jest ościeżnica. Podczas przygotowywania otworu na okno dachowe należy również pamiętać o pozostawieniu wolnej przestrzeni (ok. 7 cm) ponad szerokość i wysokość ościeżnicy. Ta przestrzeń pozwoli na właściwy montaż izolacji termicznej wokół okna.
Przy wyborze wysokości instalacji okna dachowego należy wziąć pod uwagę kilka przepisów oraz kwestię indywidualnych preferencji. W przypadku montażu okna dachowego RoofLITE+ na kondygnacji położonej poniżej 25 m nad poziomem gruntu dolna krawędź okna nie może być niżej niż 85 cm. Jeżeli montaż odbywa się na kondygnacji powyżej 25 m, minimalna wysokość to 110 cm (zgodnie z rozp. Ministerstwa Infrastruktury Dz. U. nr 75 poz. 690). Z kolei zgodnie z normą DIN 5034-1 punkt 4.2.2a „górna krawędź przeźroczystej powierzchni okna (lub okien) powinna znajdować się co najmniej 220 cm nad podłogą”. Należy też uwzględnić, że im wyżej zamontujemy okno, tym lepiej będzie ono doświetlać pomieszczenie, zazwyczaj więc, nie warto jest montować go na minimalnej, dopuszczalnej wysokości. Warto zauważyć, że wszystkie okna RoofLITE+ wyposażone są w klamkę zamontowaną na dole ramy, dzięki czemu ich obsługa jest wygodna niezależnie od wysokości instalacji.
Montaż okna dachowego to kilkuetapowy proces, który może być przeprowadzony przez większość osób, które mają zacięcie do majsterkowania oraz dysponują podstawowymi narzędziami. Każde okno dachowe RoofLITE+ dostarczane jest z przejrzystą instrukcją montażu, która w zrozumiały sposób pokazuje kolejne kroki. Co więcej, na stronie RoofLITE+ dostępne są filmy pokazujące montaż, więc można się zapoznać z całością procesu jeszcze przed zakupem okna.
Prawidłowa obróbka okna dachowego zapewnia nie tylko estetyczny wygląd wewnątrz pomieszczenia, ale również właściwe parametry izolacyjne konstrukcji. Przed przystąpieniem do wykonania obróbki należy wybrać sposób, w który chcemy ją wykonać. Najczęściej spotykana metoda to wykończenie przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych. Druga popularna technologia, to obróbka wykonana z wykorzystaniem szpalet, czyli gotowych obudów drewnianych lub z PVC. Po wyborze metody wykonania należy przygotować szczegółowy projekt prac. W razie wątpliwości warto tę kwestię skonsultować z fachowcem.
Montaż okna dachowego jest prosty i szybki. Okno jest dostarczane z prostą i zrozumiałą instrukcją montażu. Instrukcja „krok po kroku” w postaci zdjęć lub filmu wideo znajduje się na naszej stronie internetowej.
Problem należy rozwiązać poprzez wycięcie części jednej krokwi (po uprzednim odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji więźby dachowej), a następnie usytuowanie krokwi w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami. Należy pamiętać o tym, że zalecana odległość od krokwi do ościeżnicy okna dachowego wynosi 20mm, ale dopuszczalne jest, aby mieściła się w przedziale 10-30mm. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.
W tym przypadku należy wykonać nadbitkę krokwi (np. z użyciem deski) tak, aby odległości między krokwią a ościeżnicą z obydwu stron nie przekraczały 30mm (zalecane 20mm; dopuszczalne 10-30mm). Jeśli nie jest to możliwe należy usytuować dodatkową krokiew w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.
Na zewnętrznej powierzchni ościeżnicy znajduje się wycięcie (frez), który umożliwia zamontowanie kątowników montażowych (do instalacji okna dachowego na łatach) w prawidłowym położeniu. Kątowniki montażowe można zamontować tylko w jednym położeniu na ościeżnicy gwarantującym prawidłową pozycję (głębokość montażu) okna dachowego w dachu – względem płaszczyzny wierzchu łat. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji montażu dołączonej do okna.
Wykończenie przestrzeni przyokiennej powinno zostać ukształtowane następująco: ponad oknem – poziomo, równolegle do podłogi; pod oknem – pionowo, prostopadle do podłogi. Zalecenie to należy wziąć bezwzględnie pod uwagę dla zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza w przestrzeni przyokiennej oraz odpowiedniego doświetlenia pomieszczenia światłem dziennym. Należy unikać umieszczania parapetu pod oknem dachowym; jesli występuje parapet należy pozostawić szczelinę między parapetem i ścianą, aby zmniejszyć zaburzenie cyrkulacji powietrza.
Zalecamy, aby grzejnik był zamontowany pod oknem, dzięki czemu osiadanie wilgoci na szybie zostanie ograniczone do minimum.
Kołnierz jest niezbędnym elementem, ponieważ zapewnia wodoszczelne połączenie okna z dachem i tym samym eliminuje ryzyko dostania się wody do wnętrza.
Prosimy zapoznać się z treścią rozdziału „Kolejność montażu” i znaleźć rozdział pod tytułem „Uszczelnianie ramy okna”.
Tak, kątowniki w kształcie litery L można zamontować bezpośrednio do krokwi. Należy jednak pamiętać o tym, że membrana jest szczególnie zalecana w celu ochrony wnętrza przed wilgocią.
Można zastosować dowolnego rodzaju pokrycie dachowe, pamiętając o tym, żeby nie przedziurawić go podczas montażu okna, ponieważ mogłoby to spowodować, że motaż nie będzie wodoszczelny.
Stosowanie śniegołapów jest zawsze zalecane, ponieważ zapobiega trwałym zniszczeniom.
Miejsce usytuowania kątowników montażowych oraz ich ilość określa ściśle instrukcja montażu. Kątowniki montażowe winny być umieszczone na poziomych elementach ościeżnicy w odległości ok. 10cm od narożników ościeżnicy. Jeśli instrukcja nakazuje umieszczenie dodatkowych kątowników montażowych (w przypadku okien o szczególnych rozmiarach) winny one zostać zainstalowane w połowie długości pionowych lub dolnego poziomego elementów ościeżnicy. Położenie kątowników wymusza także nacięcie na zewnętrznej płaszczyźnie ościeżnicy – gwarantuje prawidłową głębokość montażu okna w dachu.
Niestety, montaż okien dachowych w taki sposób nie jest możliwy. Aby zamontować okna dachowe w zespoleniach (tzw. zestawach kombi) odległość między ościeżnicami w poziomie może wynosić 100, 120 lub 140mm, a w pionie – 100mm. Takie wersje kołnierzy do zespoleń są dostepne dla naszych okien dachowych.
Niestety, nie mamy odpowiedniego kołnierza montażowego, za pomocą którego można zamontować jedno okno nad drugim. Zamiast tego zalecamy montaż okien obok siebie.
W niektórych punktach sprzedaży można dostać kołnierze typu kombi, tak zwane UCX, które zostały zaprojektowane z myślą o umożliwieniu montażu okien dachowych tuż obok siebie. Prosimy skontaktować się ze sprzedawcą i dowiedzieć się, czy taka opcja jest dostępna.
W przypadku montażu pojedynczych okien dachowych, należy oddzielić je dwoma rzędami dachówek, czyli odległość powinna wynosić ok. 40–60 cm. Można również zaopatrzyć się w kołnierze typu kombi (UCX). Dzięki nim będzie możliwy montaż okien tuż obok siebie. Więcej informacji znajduje się w sekcji „Akcesoria montażowe”.
KONSERWACJA
W przypadku, gdy okno dachowe zamontowane jest zgodnie ze sztuką, oraz znajduje się pod nim źródło ciepła (np. kaloryfer), nie powinniśmy mieć problemów ze śniegiem zalegającym na zewnętrznej stronie szyby. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, należy delikatnie otworzyć okno oraz ustawić je w pozycji horyzontalnej (skrzydło równolegle do podłogi) oraz zepchnąć śnieg długą szczotką. Jeżeli śniegu jest dużo, konieczna może okazać się pomoc drugiej osoby. Zawczasu warto również przygotować ręcznik lub inny materiał, którym łatwo wytrzemy podłogę w przypadku, gdy cześć śniegu wpadnie nam do wnętrza pomieszczenia.
Prawidłowo zainstalowane okno dachowe nie ma prawa przeciekać. Jeżeli okno przecieka, prawdopodobnie zostało źle zainstalowane lub doszło do uszkodzenia mechanicznego okna lub kołnierza. W przypadku przecieku warto skonsultować się z profesjonalistą, który oceni przyczynę przeciekania oraz zasugeruje kroki naprawcze.
Wszystkie okna dachowe RoofLITE+ posiadają dolne otwieranie. Takie rozwiązanie ma szereg korzyści między innymi łatwą obsługę okna, niezależnie od wysokości instalacji. Mycie wewnętrznej strony okna dachowego nie różni się praktycznie niczym od mycia klasycznego okna. W przypadku ramy PVC zazwyczaj wystarczy jej przetarcie zwilżoną ścierką, natomiast w przypadku ramy drewnianej można użyć ścierki zwilżonej w roztworze delikatnego detergentu (np. mydła). Wewnętrzną część szyby należy umyć w klasyczny sposób, tak, jak myje się powierzchnie szklane. Żeby umyć zewnętrzną stronę pakietu szybowego, należy otworzyć okno oraz maksymalnie je obrócić (o 165°), dzięki czemu zewnętrzna strona znajdzie się wewnątrz. Pozwoli to łatwo i bezpiecznie umyć szybę oraz przeczyścić zewnętrzne oblachowanie.
O ociepleniu okna dachowego warto jest pomyśleć już na etapie jego montażu. Gdy rama jest już osadzona w połaci dachowej, nie ma zbyt wielu możliwości dodatkowego ocieplenia okna. W trakcie montażu polecamy zastosowanie kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+ IFC, który tworzy szczelne obramowanie okna w kluczowym miejscu – na styku ramy z dachem. Uzyskamy dzięki temu maksymalne ocieplenie okna dachowego, które z pewnością przełoży się na wysoki komfort jego użytkowania.
O szczelność okna warto jest zadbać już na etapie jego instalacji – niestety, gdy okno jest już osadzone oraz obrobione, niewiele można zrobić, aby poprawić jego szczelność. Aby osiągnąć najwyższe parametry szczelności montażu, rekomendujemy użycie dwóch kołnierzy instalacyjnych – RoofLITE+ RUC oraz RoofLITE+ IFC. RUC, czyli kołnierz z folii paroprzepuszczalnej, gwarantuje wodoszczelność w newralgicznym punkcie — na styku dachu i okna dachowego. IFC, czyli kołnierz termoizolacyjny, tworzy szczelne obramowanie, dzięki czemu ogranicza straty ciepła oraz zabezpiecza wnętrze przed wilgocią.
Mycie wewnętrznej strony okna dachowego nie różni się praktycznie niczym od mycia klasycznego okna. W przypadku ramy PVC zazwyczaj wystarczy jej delikatne przetarcie zwilżoną ścierką, natomiast w przypadku ramy drewnianej można użyć ścierki zwilżonej w roztworze delikatnego detergentu (np. mydła). Wewnętrzną część szyby należy umyć w klasyczny sposób, tak, jak myje się powierzchnie szklane. Żeby umyć zewnętrzną stronę pakietu szybowego, należy otworzyć okno oraz maksymalnie je obrócić (o 165°), dzięki czemu zewnętrza strona znajdzie się wewnątrz. Pozwoli to łatwo i bezpiecznie umyć szybę oraz przeczyścić zewnętrzne oblachowanie.
Drewno zostało poddane odpowiedniej obróbce i impregnacji, by zapobiec pojawieniu się pleśni. Ponadto drewno zostało pokryte lakierem wodorozcieńczalnym, który zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również dodatkową powłokę ochronną, zabezpieczającą okno przed zarodnikami pleśni. Po montażu zalecamy pomalować ramę okna dodatkową warstwą wodnego lakieru.
Zalecamy lakierowanie drewna raz w roku. Potrzeba ponownego lakierowania zależy od wilgotności w pomieszczeniu, w którym zamontowano okno.
Zewnętrzną szybę okna można wyczyścić po obróceniu skrzydła okiennego o 165 stopni, dzięki czemu uzyskuje się łatwy dostęp do szyby. Należy pamiętać o regularnym, okresowym czyszczeniu kołnierza jak również usuwaniu z niego liści i innych zabrudzeń, aby zapewnić swobodny odpływ wody deszczowej z okna.
Zalecamy okresowe smarowanie zawiasów, aby w ten sposób zapewnić swobodne otwieranie okna.
Do czyszczenia powierzchni okna wystarczy ciepła woda z mydłem. Należy jednak pamiętać o tym, że częste mycie może spowodować konieczność częstszego lakierowania drewnianej powierzchni.
Śnieg można zmieść z szyby poprzez otwarcie okna. Zalecamy również zamontowanie grzejnika bezpośrednio pod oknem, dzięki czemu śnieg z łatwością ześlizgnie się z szyby, a gromadzenie się wilgoci na szybach zostanie zminimalizowane. Szczególnie zalecamy również zainstalowanie śniegołapów na zewnątrz, nad oknem, co pomoże zapobiec zniszczeniu okna w przypadku dużego obciążenia zalegającym śniegiem.
Można użyć dowolnego lakieru wodorozcieńczalnego dostępnego na rynku. Podczas malowania należy jedynie sprawdzić, czy warstwa lakieru została nałożona równomiernie.
OBSŁUGA
W takim przypadku proponujemy zamontowanie elektrycznego otwieracza AMC 100. Alternatywą może być również drążek ZCA.
Skrzydło okienne jest tak zaprojektowane by pozostawać otwartym tylko w pozycji nieco mniejszej niż horyzontalna. Jeśli twoje skrzydło okienne w ogóle nie pozostaje w pozycji otwartej, skontaktuj się ze sprzedawcą.
Nie, trzeba używać osobnych pilotów do obsługi obu urządzeń.
WYBÓR OKNA DACHOWEGO I KOŁNIERZA
Koszt zezwolenia na wstawienie okna dachowego zależy od tego, czy potrzebujemy pozwolenia na budowę, czy wystarczy samo zgłoszenie. W przypadku zgłoszenia, jest ono darmowe, natomiast w przypadku zezwolenia, w grę wchodzi przygotowanie właściwego projektu. Koszt takiego dokumentu zależy od wielu czynników, dlatego też sugerujemy kontakt ze specjalistą w tej dziedzinie, który przygotuje wycenę.
O wyborze materiału, z którego wykonane jest okno dachowe, powinny przede wszystkim decydować dwa czynniki – rodzaj pomieszczenia, w którym planujemy je zamontować oraz osobiste preferencje. Okna wykonane z PVC (powszechnie zwane plastikowe) to najlepszy wybór do łazienki lub innego pomieszczenia o podwyższonym poziomie wilgotności, ponieważ są one naturalnie odporne na wilgoć. Nie oznacza to, że w tych pomieszczeniach nie sprawdzi się okno drewniane. Oczywiście można je tam zainstalować i przy odrobinie konserwacji (powtórne lakierowanie ramy raz do roku) wytrzyma ono tyle samo, co okno PVC. Wiele osób ceni okna drewniane za ich naturalny wygląd, z kolei białe PVC może lepiej pasować do nowoczesnych wnętrz. Od strony technicznej, niezależnie od materiału wykonania, wybierając okna RoofLTIE+ mamy pewność, że kupujemy dobre parametry w rozsądnej cenie.
Cena okna dachowego zależy od trzech głównych czynników – materiału, z jakiego jest wykonane (drewniane są tańsze, PVC droższe), zastosowanego pakietu szybowego (okna dwuszybowe są tańsze niż trzyszybowe) oraz rozmiaru okna (cena rośnie wraz ze wzrostem rozmiaru okna). Wszystkie okna RoofLITE+ mają jednak wspólną cechę – najlepszy na rynku stosunek jakości i parametrów do ceny. Wybierając RoofLITE+ masz pewność, że wybierasz jakość bez przepłacania.
Przy wyborze okna dachowego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników – rozmiar, materiał, z jakiego jest wykonane oraz miejsce, w którym chcemy je zainstalować. Rozmiar okna powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia, które chcemy nim doświetlić, a także uwzględniać konstrukcję dachu, w szczególności odstęp między krokwiami. Przy wyborze materiału są dwie opcje – drewno lub PVC. Wybór pomiędzy materiałami powinien być w szczególności podyktowany osobistymi preferencjami, choć przy wyborze okna do łazienki, lub innego pomieszczenia o podwyższonym poziomie wilgotności, zalecamy wybór okna z PVC ze względu na jego naturalną wysoką odporność na wilgoć.
Okno dachowe, podobnie jak większość materiałów budowlanych, ma długą trwałość. Przy zapewnieniu normalnej konserwacji, jego trwałość może być znacznie dłuższa. Grupa VKR wyprodukowała wiele okien, które są używane przez 3-4 dekady.
Okna dachowe można instalować na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Obejmuje to zdecydowaną większość dachów pochyłych spotykanych w Europie.
Należy wybrać taki rodzaj kołnierza montażowego, jaki odpowiada rodzajowi materiału dachowego, tj. kołnierz typu SFX jest dostosowany do dachów pokrytych płaskim materiałem o wysokości profilu do 16 mm (typowa płytka łupkowa), kołnierz typu TFX do dachów pokrytych materiałem o wysokości profilu od 16 do 50 mm (dachówka), z kolei kołnierz typu UFX przeznaczony jest do dachów pokrytych materiałem o wysokości profilu od 16 do 120 mm.
Okna można montować na dachach pokrytych większością materiałów dachowych dostępnych w Europie, dotyczy to pokryć betonowych, ceramicznych i metalowych do wysokości profilu 120 mm.
To zależy od przeznaczenia i położenia pomieszczenia, w którym okno ma być zamontowane, wymiarów podłogi oraz, oczywiście, osobistych preferencji nabywcy. Generalnie zalecamy, aby pomieszczenia, w których przebywa się w ciągu dnia, miały więcej światła niż sypialnie. Ponadto, należy też wziąć pod uwagę to, że ze względu na położenie słońca, dach pochylony w stronę południową daje więcej światła niż dach skierowany na stronę północną. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni podłogi.
Okno należy umieścić w takim miejscu, aby jak najlepiej odpowiadało potrzebom użytkownika związanym z chęcią obserwowania widoku siedząc oraz z łatwą obsługą okna. W zależności od nachylenia dachu, zazwyczaj odległość ta wynosi od 90 do 130 cm.
Tak. Można je instalować w dowolnych pomieszczeniach, w tym w salonie, sypialni i łazience. Pomieszczenie musi być ogrzewane! W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności należy zapewnić odpowiednią wentylację i przygotować się na to, że trzeba będzie częściej lakierować drewniane części okna; można też kupić białe okna PCV, które są odporne na wilgoć.
Okno dachowe jest wykonane z suszonego w specjalnych komorach drewna z sosny nordyckiej, pozyskanej z lasów o zrównoważonej gospodarce zasobami.
Nie, kołnierze montażowe są dostępne wyłącznie w kolorze szarym, który najbardziej pasuje do wszystkich rodzajów dachów. Jest to również kolor stosowany przez większość producentów okien w Europie.
Większość okien dachowych w Europie ma standardowe wymiary, które pasują do wszystkich konstrukcji dachowych. Nie ma więc potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów na okna o specjalnych wymiarach.
Nie, do naszych okien dachowych pasują tylko nasze kołnierze.
Proszę sprawdzić tabliczkę znamionową znajdującą się na skrzydle okiennym.