FAQ

Masz pytania doyczące okien dachowych? Świetne, bo my mamy odpowiedzi na wszystkie najczęściej zadawane. W tej sekcji można m.in. sprawdzić jak przebiega montaż okna dachowego, jakie akcesoria pasują do okien dachowych RoofLITE+, jak prawidłowo konserwować okno połaciowe, sprawdzić wymiary okien dachowych czy na przykład dowiedzieć się czy jednym pilotem można obsługiwać roletę zewnętrzną i otwieracz elektryczny. Gdyby jednak zdarzyło się, że pomineliśmy interesującą Cię kwestię zachęcamy do kontaktu z nami lub z wybranym dystrybutorem, który chętnie odpowie na wszelkie pytania a także przygotuję ofertę na zakup okien.

Akcesoria

Jakie dodatkowe akcesoria są dostępne dla mojego okna dachowego?

Do okna dachowego można dokupić różnego rodzaju rolety - zaciemniające, przyciemniające, a także markizy chroniące przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia. Dostępne są również: otwieracz elektryczny oraz drążek ułatwiający otwarcie okna, które jest poza zasięgiem.

Moje okno dachowe jest zamontowane od południowej strony i czasami przepuszcza za dużo światła. Co mam zrobić?

Zalecamy zakup rolet przyciemniających. Więcej informacji dotyczących produktów chroniących przed słońcem znajdą Państwo w sekcji "Rolety i akcesoria".

Reklamacja

Na wewnętrznej szybie pojawiła się wilgoć, co mam zrobić?

Należy upewnić się, że w pomieszczeniu jest odpowiednia wentylacja. Należy również pamiętać o tym, że wilgoć na wewnętrznej szybie najczęściej bierze się z tego, że źródło ogrzewania pomieszczenia nie znajduje się pod oknem. Co więcej, wewnętrzna ościeżnica powinna być ułożona poziomo nad oknem i pionowo pod oknem, co zapewnia optymalny przepływ powietrza i najwięcej światła.

Między szybami pojawiła się wilgoć, co mam zrobić?

Między szybami nie powinno być żadnej wilgoci. Prosimy skontaktować się z punktem sprzedaży w celu umówienia wymiany okna.

Dlaczego zewnętrzne szyby mojego okna parują?

Para na szybie pojawia się, kiedy powietrze na zewnątrz skrapla się w wyniku obniżenia się jego temperatury. Jest to naturalne zjawisko.

Czy światło słoneczne spowoduje, że mój dywan i zasłony wypłowieją?

Dzięki energooszczędnej szybie płowienie będzie nieznaczne. Aby unikać zbyt dużego nasłonecznienia, zalecamy zapoznanie się z naszymi produktami chroniącymi przed światłem słonecznym takimi, jak rolety.

Czy okno dachowe może przeciekać?

Prawidłowo zainstalowane, z zastosowaniem oryginalnego wodoodpornego kołnierza, okno dachowe nie będzie przeciekać.

Po otwarciu opakowania, jego zawartość była uszkodzona. W jaki sposób mogę dokonać wymiany?

Prosimy skontaktować się ze swoim sprzedawcą, który zwróci się do nas w celu dokonania wymiany.

Szyba jest stłuczona, co mam zrobić?

Prosimy skontaktować się ze swoim punktem sprzedaży

W opakowaniu brakowało części. W jaki sposób mogę otrzymać brakującą część?

Prosimy skontaktować się ze swoim sprzedawcą, który zwróci się do nas w celu uzyskania części brakującej.

Nie mogę znaleźć faktury zakupu mojego okna/ zasłony/ rolety, ale chcę złożyć reklamację. Co mam zrobić?

Do identyfikacji produktu i określenia czasu jego wyprodukowania będzie potrzebna tabliczka znamionowa, znajdująca się na górze skrzydła okiennego.

Montaż

Czy montaż okna dachowego jest prosty?

Montaż okna dachowego jest prosty i szybki. Okno jest dostarczane z prostą i zrozumiałą instrukcją montażu. Instrukcja „krok po kroku” w postaci zdjęć lub filmu wideo znajduje się na naszej stronie internetowej.

Odległość miedzy krokwiami jest za mała, co mam zrobić?

Problem należy rozwiązać poprzez wycięcie części jednej krokwi (po uprzednim odpowiednim zabezpieczeniu konstrukcji więźby dachowej), a następnie usytuowanie krokwi w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami. Należy pamiętać o tym, że zalecana odległość od krokwi do ościeżnicy okna dachowego wynosi 20mm, ale dopuszczalne jest, aby mieściła się w przedziale 10-30mm. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.

Odległość miedzy krokwiami jest za duża, co mam zrobić?

W tym przypadku należy wykonać nadbitkę krokwi (np. z użyciem deski) tak, aby odległości między krokwią a ościeżnicą z obydwu stron nie przekraczały 30mm (zalecane 20mm; dopuszczalne 10-30mm). Jeśli nie jest to możliwe należy usytuować dodatkową krokiew w prawidłowej odległości od ościeżnicy okna mocując ją do belek wsporczych (wymianów), które należy powiązać konstrukcyjnie z sąsiednimi krokwiami. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą.

Jak głęboko należy zamontować okno w dachu?

Na zewnętrznej powierzchni ościeżnicy znajduje się wycięcie (frez), który umożliwia zamontowanie kątowników montażowych (do instalacji okna dachowego na łatach) w prawidłowym położeniu. Kątowniki montażowe można zamontować tylko w jednym położeniu na ościeżnicy gwarantującym prawidłową pozycję (głębokość montażu) okna dachowego w dachu - względem płaszczyzny wierzchu łat. Szczegółowe informacje znajdują się w instrukcji montażu dołączonej do okna.

W jaki sposób ukształtować wewnętrzne wykończenie wokół okna?

Wykończenie przestrzeni przyokiennej powinno zostać ukształtowane następująco: ponad oknem - poziomo, równolegle do podłogi; pod oknem - pionowo, prostopadle do podłogi. Zalecenie to należy wziąć bezwzględnie pod uwagę dla zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza w przestrzeni przyokiennej oraz odpowiedniego doświetlenia pomieszczenia światłem dziennym. Należy unikać umieszczania parapetu pod oknem dachowym; jesli występuje parapet należy pozostawić szczelinę między parapetem i ścianą, aby zmniejszyć zaburzenie cyrkulacji powietrza.

Czy konieczne jest zamontowanie grzejnika w pobliżu okna?

Zalecamy, aby grzejnik był zamontowany pod oknem, dzięki czemu osiadanie wilgoci na szybie zostanie ograniczone do minimum.

Co to jest kołnierz montażowy?

Kołnierz jest niezbędnym elementem, ponieważ zapewnia wodoszczelne połączenie okna z dachem i tym samym eliminuje ryzyko dostania się wody do wnętrza.

W jaki sposób mogę zapewnić szczelne połączenie z membraną dachową?

Prosimy zapoznać się z treścią rozdziału "Kolejność montażu" i znaleźć rozdział pod tytułem „Uszczelnianie ramy okna”.

Nie mam membrany dachowej na swoim dachu. Czy mimo to mogę zamontować w nim okno dachowe?

Tak, kątowniki w kształcie litery L można zamontować bezpośrednio do krokwi. Należy jednak pamiętać o tym, że membrana jest szczególnie zalecana w celu ochrony wnętrza przed wilgocią.

Jakiego rodzaju pokrycie dachowe najlepiej zastosować?

Można zastosować dowolnego rodzaju pokrycie dachowe, pamiętając o tym, żeby nie przedziurawić go podczas montażu okna, ponieważ mogłoby to spowodować, że motaż nie będzie wodoszczelny.

Czy muszę montować śniegołapy dachowe przy instalacji okien dachowych?

Stosowanie śniegołapów jest zawsze zalecane, ponieważ zapobiega trwałym zniszczeniom.

W jaki sposób i w jakich miejscach należy zainstalować do ościeżnicy kątowniki montażowe?

Miejsce usytuowania kątowników montażowych oraz ich ilość określa ściśle instrukcja montażu. Kątowniki montażowe winny być umieszczone na poziomych elementach ościeżnicy w odległości ok. 10cm od narożników ościeżnicy. Jeśli instrukcja nakazuje umieszczenie dodatkowych kątowników montażowych (w przypadku okien o szczególnych rozmiarach) winny one zostać zainstalowane w połowie długości pionowych lub dolnego poziomego elementów ościeżnicy. Położenie kątowników wymusza także nacięcie na zewnętrznej płaszczyźnie ościeżnicy - gwarantuje prawidłową głębokość montażu okna w dachu.

Czy mogę zamontować dwa okna dachowe bezpośrednio jedno obok drugiego?

Niestety, montaż okien dachowych w taki sposób nie jest możliwy. Aby zamontować okna dachowe w zespoleniach (tzw. zestawach kombi) odległość między ościeżnicami w poziomie może wynosić 100, 120 lub 140mm, a w pionie - 100mm. Takie wersje kołnierzy do zespoleń są dostepne dla naszych okien dachowych.

Czy mogę zamontować okno dachowe tuż ponad innym?

Niestety, nie mamy odpowiedniego kołnierza montażowego, za pomocą którego można zamontować jedno okno nad drugim. Zamiast tego zalecamy montaż okien obok siebie. 

Czy mogę zamontować dwa okna dachowe tuż obok siebie?

W niektórych punktach sprzedaży można dostać kołnierze typu kombi, tak zwane UCX, które zostały zaprojektowane z myślą o umożliwieniu montażu okien dachowych tuż obok siebie. Prosimy skontaktować się ze sprzedawcą i dowiedzieć się, czy taka opcja jest dostępna.

Jaki musi być minimalny odstęp zachowany między dwoma oknami dachowymi?

W przypadku montażu pojedynczych okien dachowych, należy oddzielić je dwoma rzędami dachówek, czyli odległość powinna wynosić ok. 40–60 cm. Można również zaopatrzyć się w kołnierze typu kombi (UCX). Dzięki nim będzie możliwy montaż okien tuż obok siebie. Więcej informacji znajduje się w sekcji "Akcesoria montażowe".

Konserwacja

Czy drewno zostało poddane obróbce?

Drewno zostało poddane odpowiedniej obróbce i impregnacji, by zapobiec pojawieniu się pleśni. Ponadto drewno zostało pokryte lakierem wodorozcieńczalnym, który zapewnia nie tylko estetyczny wygląd, ale również dodatkową powłokę ochronną, zabezpieczającą okno przed zarodnikami pleśni. Po montażu zalecamy pomalować ramę okna dodatkową warstwą wodnego lakieru.

Czy muszę ponownie lakierować drewno?

Zalecamy lakierowanie drewna raz w roku. Potrzeba ponownego lakierowania zależy od wilgotności w pomieszczeniu, w którym zamontowano okno. 

W jaki sposób należy czyścić zewnętrzną szybę okna?

Zewnętrzną szybę okna można wyczyścić po obróceniu skrzydła okiennego o 165 stopni, dzięki czemu uzyskuje się łatwy dostęp do szyby. Należy pamiętać o regularnym, okresowym czyszczeniu kołnierza jak również usuwaniu z niego liści i innych zabrudzeń, aby zapewnić swobodny odpływ wody deszczowej z okna. 

Czy zawiasy muszą być smarowane?

Zalecamy okresowe smarowanie zawiasów, aby w ten sposób zapewnić swobodne otwieranie okna.

Jakich detergentów używać do czyszczenia powierzchni drewnianych?

Do czyszczenia powierzchni okna wystarczy ciepła woda z mydłem. Należy jednak pamiętać o tym, że częste mycie może spowodować konieczność częstszego lakierowania drewnianej powierzchni.

W jaki sposób pozbyć się śniegu zalegającego na zewnętrznej części okna?

Śnieg można zmieść z szyby poprzez otwarcie okna. Zalecamy również zamontowanie grzejnika bezpośrednio pod oknem, dzięki czemu śnieg z łatwością ześlizgnie się z szyby, a gromadzenie się wilgoci na szybach zostanie zminimalizowane. Szczególnie zalecamy również zainstalowanie śniegołapów na zewnątrz, nad oknem, co pomoże zapobiec zniszczeniu okna w przypadku dużego obciążenia zalegającym śniegiem.

Czy do malowania okna dachowego można używać dowolnego lakieru?

Można użyć dowolnego lakieru wodorozcieńczalnego dostępnego na rynku. Podczas malowania należy jedynie sprawdzić, czy warstwa lakieru została nałożona równomiernie.

Obsługa

Moje okno dachowe jest zamontowane zbyt wysoko, nie można go obsługiwać. Co mam zrobić?

W takim przypadku proponujemy zamontowanie elektrycznego otwieracza AMC 100. Alternatywą może być również drążek ZAR 108 lub ZAR 112.

Moje okno nie pozostaje otwarte - czy coś jest nie tak?

Skrzydło okienne jest tak zaprojektowane by pozostawać otwartym tylko w pozycji nieco mniejszej niż horyzontalna. Jeśli twoje skrzydło okienne w ogóle nie pozostaje w pozycji otwartej, skontaktuj się ze sprzedawcą.

Czy mogę korzystać z tego samego pilota do obsługi rolety i elektrycznego otwieracza?

Nie, trzeba używać osobnych pilotów do obsługi obu urządzeń.

Wybór okna dachowego i kołnierza

Jaka jest trwałość okna dachowego?

Okno dachowe, podobnie jak większość materiałów budowlanych, ma długą trwałość. Przy zapewnieniu normalnej konserwacji, jego trwałość może być znacznie dłuższa. Grupa VKR wyprodukowała wiele okien, które są używane przez 3-4 dekady.

Kąt nachylenia mojego dachu wynosi X stopni. Czy mogę na nim zamontować okno dachowe?

Okna dachowe można instalować na dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Obejmuje to zdecydowaną większość dachów pochyłych spotykanych w Europie.

Jakiego rodzaju kołnierz montażowy najlepiej zastosować?

Należy wybrać taki rodzaj kołnierza montażowego, jaki odpowiada rodzajowi materiału dachowego, tj. kołnierz typu SFX jest dostosowany do dachów pokrytych płaskim materiałem o wysokości profilu do 16 mm (typowa płytka łupkowa), kołnierz typu TFX do dachów pokrytych materiałem o wysokości profilu od 16 do 50 mm (dachówka), z kolei kołnierz typu UFX przeznaczony jest do dachów pokrytych materiałem o wysokości profilu od 16 do 120 mm.

Czy mogę montować okna na dachach pokrytych dowolnym rodzajem pokrycia?

Okna można montować na dachach pokrytych większością materiałów dachowych dostępnych w Europie, dotyczy to pokryć betonowych, ceramicznych i metalowych do wysokości profilu 120 mm.

Jakich rozmiarów okno mam wybrać?

To zależy od przeznaczenia i położenia pomieszczenia, w którym okno ma być zamontowane, wymiarów podłogi oraz, oczywiście, osobistych preferencji nabywcy. Generalnie zalecamy, aby pomieszczenia, w których przebywa się w ciągu dnia, miały więcej światła niż sypialnie. Ponadto, należy też wziąć pod uwagę to, że ze względu na położenie słońca, dach pochylony w stronę południową daje więcej światła niż dach skierowany na stronę północną. Ogólnie przyjętą zasadą jest, że powierzchnia okien powinna wynosić co najmniej 10% powierzchni podłogi.

Jak wysoko należy zamontować okno dachowe?

Okno należy umieścić w takim miejscu, aby jak najlepiej odpowiadało potrzebom użytkownika związanym z chęcią obserwowania widoku siedząc oraz z łatwą obsługą okna. W zależności od nachylenia dachu, zazwyczaj odległość ta wynosi od 90 do 130 cm.

Czy mogę zamontować okno dachowe w różnego rodzaju pomieszczeniach?

Tak. Można je instalować w dowolnych pomieszczeniach, w tym w salonie, sypialni i łazience. Pomieszczenie musi być ogrzewane! W pomieszczeniach o wysokiej wilgotności należy zapewnić odpowiednią wentylację i przygotować się na to, że trzeba będzie częściej lakierować drewniane części okna; można też kupić białe okna PCV, które są odporne na wilgoć.

Z jakiego rodzaju drewna zrobione jest okno dachowe?

Okno dachowe jest wykonane z suszonego w specjalnych komorach drewna z sosny nordyckiej, pozyskanej z lasów o zrównoważonej gospodarce zasobami.

Czy mogę kupić kołnierz montażowy w różnych kolorach?

Nie, kołnierze montażowe są dostępne wyłącznie w kolorze szarym, który najbardziej pasuje do wszystkich rodzajów dachów. Jest to również kolor stosowany przez większość producentów okien w Europie.

Czy można kupić okno dachowe o specjalnych wymiarach?

Większość okien dachowych w Europie ma standardowe wymiary, które pasują do wszystkich konstrukcji dachowych. Nie ma więc potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów na okna o specjalnych wymiarach.

Czy do okien produkcji Altaterra mogę stosować kołnierze montażowe innego producenta?

Nie, do naszych okien dachowych pasują tylko nasze kołnierze.

Chciałbym kupić rolety do swojego okna dachowego. W jaki sposób mam wybrać odpowiedni rozmiar?

Proszę sprawdzić tabliczkę znamionową znajdującą się na skrzydle okiennym.