Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?
  2. Rodzaje kołnierzy do okna dachowego i ich dobór
  3. Jakie funkcje spełniają kołnierze do okien dachowych?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czym jest kołnierz uszczelniający do okna dachowego?

Kołnierz do okna dachowego to prosta, ale dokładnie dopasowana do wymiarów danego okna konstrukcja z folii paroprzepuszczalnej, aluminium, gumy i innych materiałów, która pomaga szczelnie połączyć okno dachowe z pokryciem dachu. Podstawową funkcją kołnierza dachowego jest właśnie trwałe zintegrowanie okna połaciowego z elementami konstrukcyjnymi dachu. Kołnierz uszczelniający zastosowany w czasie montażu okna połaciowego pozwala zyskać pewność, że dach w miejscu zespolenia nie będzie przeciekał i przepuszczał wilgoci, a przez szczeliny przy ramie okiennej nie będzie z budynku uciekało ciepło ani przenikał do jego wnętrza chłód i wiatr. Kołnierz do okna dachowego zawsze należy dobrać do rozmiaru okna dachowego, a także rodzaju pokrycia zastosowanego na dachu. Kołnierze montażowe do okien dachowych mogą ponadto pełnić różne funkcje i na tej podstawie wyróżnia się różne ich typy.

ciepły montaż okien dachowych

Rodzaje kołnierzy do okna dachowego i ich dobór

Przy montażu okien dachowych warto mieć świadomość, że kołnierze uszczelniające występują w różnych wariantach, a funkcja kołnierza dachowego nie zawsze ogranicza się do uszczelniania połączenia ramy okiennej z elementami poszycia dachu. Do prawidłowej instalacji okna połaciowego niezbędne są przynajmniej dwa różne kołnierze montażowe do okien dachowych – kołnierz uszczelniający z folii paroprzepuszczalnej RUC, który zapewni zespoleniu wodoszczelność oraz termoizolacyjny kołnierz montażowy IFC. Ocieplające kołnierze montażowe IFC do okien dachowych są wykonane ze spienionego polietylenu i dzięki nim możliwy jest tzw. ciepły montaż okna dachowego, który pozwala wyeliminować mostki termiczne i ograniczyć straty ciepła na poddaszu. Warto również wiedzieć, że kołnierz uszczelniający spełni swoje zadania tylko wówczas, jeśli będzie prawidłowo dobrany do rodzaju poszycia dachu. W naszej ofercie są w związku z tym dostępne różne rodzaje kołnierzy montażowych przeznaczonych do instalacji w różnych dachach, w tym kołnierze uszczelniające do dachów falistych, płaskich, na rąbek, a także kołnierze uniwersalne. Oferujemy ponadto specjalne kołnierze montażowe KOMBI do dachów różnego typu. Są to dedykowane kołnierze uszczelniające, które pozwalają przeprowadzić poprawny i szczelny montaż kilku okien ułożonych w kombinacji.

rola kołnierza dachowego

Jakie funkcje spełniają kołnierze do okien dachowych?

Kołnierz uszczelniający to podstawa fachowego montażu okna dachowego i to z kilku powodów. Montaż okna połaciowego z jego użyciem warto rozważyć przede wszystkim ze względu na różnorodne i ważne funkcje kołnierza dachowego. Najważniejszą jest oczywiście ścisłe połączenie okna z dachem. Ciasno przylegający do dachu fartuch tworzący kołnierz zapewnia szczelność tego zespolenia, nawet w przypadku ulewnych opadów czy porywistego wiatru. Co więcej, kołnierze uszczelniające wyposażone są często dodatkowo w specjalne rynienki, które pozwalają odprowadzać wodę z okolic okna i w ten sposób zabezpieczają okno dachowe przed zawilgoceniem i przeciekaniem, wydłużając jego żywotność. Termoizolacyjny kołnierz uszczelniający tworzy z kolei ściśle przylegającą izolację termiczną wokół okna, ograniczając straty ciepła i energii, chroni przed wilgocią, wiatrem i chłodem. Kołnierz uszczelniający zwiększa też izolacyjność akustyczną okna. Kołnierze montażowe do okien dachowych skracają ponadto czas instalacji okna i ułatwiają prace montażowe, a przy tym dają gwarancję dobrego rezultatu, jakim jest szczelny, trwały i poprawny montaż okna w dachu.

kołnierze okien dachowych - parametry

Polecane artykułY