Przy planowaniu wszelkich prac budowlanych należy mieć na uwadze, że powinny być one zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Nie inaczej jest przy montażu okien dachowych. Pomimo tego, że dla wielu osób, wstawienie okien dachowych, w istniejącym pokryciu, może wydawać się prostą czynnością, czasami wymaga ona pozwolenia na budowę. W tym artykule wyjaśnimy jakie formalności należy spełnić, w zależności od naszej sytuacji.

Jakich dokumentów potrzebujemy w konkretnych sytuacjach
Najprościej będzie podsumować różne możliwe sytuacje i przedstawić w punktach wymagane dokumenty dla każdej z nich.
- Jeżeli budujemy dom i planujemy w nim montaż okien dachowych, powinny one być uwzględnione w projekcie architektonicznym (razem z innymi wnękami okiennymi).
- Jeżeli chcemy wstawić okna dachowe w istniejącym już dachu, ale w miejscu, gdzie wcześniej nie było okien, lub były okna, ale chcemy wstawić w ich miejsce większy model, to musimy bazować na zgłoszeniu oraz projekcie budowlanym.
- Jeżeli chcemy wymienić istniejące okna dachowe, bez zmiany ich rozmiaru, to możemy tego dokonać bez dodatkowych formalności, ponieważ według prawa, taka sytuacja traktowana jest jako remont.
- Jeżeli budynek, w którym planujemy montaż okien dachowych jest pod nadzorem konserwatora zabytków, musimy uzyskać jego zgodę na przeprowadzenie takiego zabiegu.
Podsumowując zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawa budowlanego „roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29–31”.

Czy do wymiany okna wymagane jest zezwolenie
Wymiana okien lub drzwi nie wymaga zgłoszenia ani pozwolenia, ale tylko pod warunkiem, że nie ich wymiana nie wiąże się z ingerencją w budynek polegającą na zmianie kształtu lub wielkości otworów. Zgodnie z art. 3 ust. 10 przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.
W związku z powyższym i zgodnie ze znowelizowanym w 2020 roku Prawem budowlanym (art. 29 i 30) wstawienie nowych okien dachowych lub poszerzanie istniejących otworów jest traktowane jako przebudowa, ponieważ takie działanie ingeruje w konstrukcję dachu i wymaga pozwolenia na budowę.