OKNA DACHOWE ROOFLITE+ – JAKIE AKCESORIA WARTO WYBRAĆ?

Okna dachowe RoofLITE+ to świetny sposób, żeby na poddaszu uzyskać dostęp do światła i świeżego powietrza. Czasami jednak, szczególnie w letnie, słoneczne dni, okazuje się, że tego światła może być zbyt wiele, lub na przykład, w ciągu dnia, chcemy zapewnić komfortową drzemkę naszemu dziecku. W gamie RoofLITE+ dostępny jest cały szereg akcesoriów, które świetnie uzupełnią okno dachowe i pozwolą odkryć jego pełen potencjał. Poniżej przygotowaliśmy zestawienie rolet, które będzie pomocne przy wyborze tych, dostosowanych do konkretnych potrzeb.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie są rodzaje rolet do okien dachowych
Jakie zastosowanie mają poszczególne rolety
Dlaczego na jednym oknie warto połączyć roletę oraz markizę

1. Roleta zaciemniająca DUA – efekt całkowitego zaciemnienia

Roleta zaciemniająca DUA pozwala na przejęcie pełnej kontroli nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia. Posiada płynny mechanizm regulacji, pozwalający zablokować ją w dowolnej pozycji.
Przy pełnym zamknięciu odcina prawie 100% światła i zapewnia pełną prywatność. 

Roleta RoofLITE+ DUA sprawdzi się świetnie na każdym oknie dachowym, jednak rekomendujemy ją do sypialni oraz pokojów dziecięcych, czyli pomieszczeń w których ważne są całkowite zaciemnienie oraz 100% prywatność. Warto rozważyć również połączenie, na jednym oknie, rolety DUA z markizą zewnętrzną MIA (więcej o niej poniżej), dzięki czemu uzyskamy kombinację zapewniającą komfort termiczny i prywatność w każdych warunkach.

Główne zalety rolety DUA

 1. Idealna do każdego pomieszczenia, rekomendowana do sypialni i pokoju dziecięcego
 2. Pełna kontrola nad ilością światła wpadającego do pomieszczenia
 3. Wysoka jakość wykonania, pełne dopasowanie do okien RoofLITE+
 4. Płynny mechanizm regulacji bez zwisających sznurków
 5. Szeroka paleta kolorów – beżowy, biały, czerwony, czarny, granatowy, turkusowy, żółty, szary

2. Roleta przyciemniająca – ochrona przed bezpośrednim światłem słonecznym, bez całkowitego zaciemnienia

Roleta zaciemniająca RHA zapewnia ochronę przed bezpośrednim światłem słonecznym, jednak bez efektu 100% zaciemnienia. Doskonale pasuje do domowego biura lub pokoju dziennego oraz do wszelkich innych pomieszczeń, w których korzystamy z komputera lub oglądamy telewizję. Jest to również bardziej ekonomiczne cenowo rozwiązanie (w porównaniu do rolety DUA), więc rekomendujemy je osobą, które zwracają dużą uwagę na budżet.

RHA można zablokować w jedne z 4 pozycji – od pełnego otwarcia do pełnego zasłonięcia zapewniającego rozproszenie światła oraz prywatność z dwoma pozycjami pośrodku skali.

Podobnie jak roletę DUA, RHA rekomendujemy zainstalować w parze z markizą MIA dla zapewnienia ochrony termicznej pomieszczenia.

Główne zalety rolety RHA

 1. Przyciemnienie bez całkowitego zaciemnienia – rekomendowana do salonu lub domowego biura
 2. Ekonomiczne rozwiązanie z prostym mechanizmem regulacji wysokości
 3. Pełna kompatybilność ze wszystkimi oknami RoofLITE+
 4. Prosty montaż
 5. Dostępna w dwóch najpopularniejszych kolorach – granatowym i beżowym

3. Markiza zewnętrzna zabezpieczająca pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem 

Jakie akcesoria do okien dachowych jeszcze dobrać? Markiza zewnętrzna MIA zatrzymuje do 80% promieni słonecznych, zanim dotrą one do powierzchni szyby, znacząco zwiększając komfort termiczny wewnątrz pomieszczenia, szczególnie w upalne dni. Co ważne, działa także przy otwartym oknie, ponieważ markiza jest po każdej stronie szersza o centymetr od szyby.

MIA doskonale sprawdzi się na każdym oknie dachowym, niezależnie w jakim pomieszczeniu jest ono zainstalowane. Może być zainstalowana na jednym oknie z dowolną roletą wewnętrzną RoofLITE+ (DUA lub RHA) dzięki czemu można stworzyć kombinację zapewniającą komfort i prywatność w każdych warunkach.

Gdy markiza nie jest używana, można ją zwinąć do kasety montowanej w górnej, zewnętrznej części okna dachowego. Sama obsługa jest bardzo prosta – wystarczy otworzyć okno oraz zaczepić markizę na dwa haczyki montowane na dole ramy okna.

MIA wykonana jest z trwałego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału a kaseta dostosowana do zmiennych warunków atmosferycznych w tym opadów deszczu i śniegu. Całość jest odporna na promieniowanie UV.

Główne zalety markizy MIA

 1. Zdecydowana poprawa komfortu termicznego wewnątrz pomieszczenia
 2. Prosty montaż i łatwa obsługa na co dzień
 3. Idealne dopasowanie do okien dachowych RoofLITE+
 4. Trwałość i estetyka

4. Zdalnie sterowana roleta zewnętrzna z zasilaniem solarnym

Zewnętrzna roleta solarna SSR to szerokie spektrum ochrony przed wieloma czynnikami. Poza zwiększoną ochroną przed włamaniem, zapewnia również ochronę przed gorącem, nadmiarem światła, hałasem oraz daje pełną prywatność, chroniąc przed niepożądanymi spojrzeniami z zewnątrz.

Roleta SSR posiada zasilanie solarne – oznacza to, że do jej działania nie potrzebuje podłączenia do źródła zasilania. Ciągłość pracy zapewnia wbudowany akumulator doładowywany energią słoneczną. Duża pojemność akumulatora zapewnia nawet 100 cykli otwarcia/zamknięcia bez potrzeby doładowywania, więc z rolety można korzystać także w nocy lub w pochmurny dzień.

Dzięki braku konieczności podłączania rolety do sieci elektrycznej, instalacja jest niezwykle prosta i można ją przeprowadzić w całości od wewnątrz pomieszczenia. Dodatkowym ułatwieniem jest fabrycznie sparowany pilot zdalnego sterowania, dzięki czemu, od razu po instalacji, możemy cieszyć się korzyściami rolety.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »