Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zwiększenia rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego ocieplenie okien dachowych ma tak duże znaczenie?
  2. Czy ocieplenie okien jest zawsze konieczne?
  3. Jak ocieplić okna dachowe w prosty i skuteczny sposób?
Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zmniejszeniu rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Dlaczego ocieplenie okien dachowych ma tak duże znaczenie?

Ocieplenie okien gwarantuje przede wszystkim długofalowe profity związane z redukcją kosztów energii i ogrzewania. Solidne uszczelnienie i ocieplenie okien dachowych wraz z jednoczesnym zabezpieczeniem optymalnego poziomu wentylacji poddasza to też pewność zachowania w pomieszczeniach pod dachem optymalnej temperatury, a ta w wysokim stopniu przekłada się na komfort domowników przebywających w danym wnętrzu. Porządne ocieplenie okna dachowego pozwalają uniknąć nieprzyjemnego efektu zawiewania chłodem od okna i przeciągów. Powstają one nawet przy niewielkich nieszczelnościach wokół ramy okiennej. Ocieplenie okien dachowych wraz z ich poprawnym uszczelnieniem stanowią też skuteczną ochronę domu przed wilgocią, rozwojem groźnych dla zdrowia ludzi oraz niebezpiecznych dla kondycji budynku grzybów i pleśni. Ocieplenie okien dachowych ma też duże znaczenie dla walki ze zmianami klimatycznymi oraz ochrony środowiska. Każda jednostka energii zaoszczędzonej na ogrzewaniu to mniejsza ilość zanieczyszczeń generowanych przez elektrociepłownie i w czasie wydobycia paliw kopalnych. To również mniejsza emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Czy ocieplenie okien jest zawsze konieczne?

Ocieplenie okien dachowych jest zawsze koniecznością. W przypadku każdego rodzaju okna i stolarki, która z założenia zaprojektowana została po to, by skutecznie zatrzymywać ciepło w domu i zapobiegać jego ucieczce na zewnątrz. Ocieplenie okien ma ponadto zawsze głęboki sens ekonomiczny w przypadku ogrzewanych pomieszczeń. Nieszczelne okna dachowe i obecność tzw. mostków termicznych to najkrótsza droga do wystąpienia efektu wychładzania się poddasz. Skutkuje on koniecznością intensywniejszego ogrzewania pomieszczeń i … zdecydowanie wyższym poziomem rachunków za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym. Rezygnacja z ocieplenia okien dachowych bywa też niekiedy ryzykowna nawet w przypadku nieogrzewanych pomieszczeń. Wraz z upływem czasu przeznaczenie danego pomieszczenia może się przecież zmienić. Ocieplenie okien stać się bardzo pożądane, jednak trudne wówczas do uzyskania.

okna dachowe ocieplenie
ocieplenie okna dachowe

Jak ocieplić okna dachowe w prosty i skuteczny sposób?

Jako eksperci w dziedzinie stolarki okiennej rekomendujemy naszym Klientom ocieplenie okien dachowych tzw. ciepły montaż okien instalowanych w ogrzewanych pomieszczeniach. Ciepły montaż okien dachowych eliminuje mostki termiczne i zapewnia idealne przyleganie ram okiennych do dachu budynku. Przy tej technice montażu ocieplenie okien dachowych jest zagwarantowane przez użycie specjalnych elementów montażowych zapewniających szczelny montaż okna. Są to dedykowane kołnierze instalacyjne do okien dachowych. Aby skutecznie ocieplić okno dachowe, należy zastosować kołnierz paroprzepuszczalny IFC do okna dachowego oraz kołnierz z folii paroprzepuszczalnej RUC, i kołnierz montażowy termoizolacyjny ze spienionego polietylenu IFC/IFCS, który uformuje szczelne obramowanie wokół okna, ograniczy straty ciepła, a także znacząco usprawni przebieg prac montażowych.

ciepły montaż okien dachowych

Polecane artykułY

Czy okna dachowe mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »