Nie wiesz, jak uszczelnić okna dachowe w domu?

Nieszczelne okna dachowe mogą stać się przyczyną ucieczki ciepła znajdującego się wewnątrz pomieszczeń, a tym samym większych rachunków za energię cieplną. Dobrze uszczelnione okno dachowe nie pozwoli zatem na wychłodzenie pomieszczeń i niepotrzebne straty energii. Jak uszczelnić okna dachowe i kiedy to zrobić? Na to istotne pytanie dotyczące szczelności okien dachowych odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Kiedy okna dachowe mogą być nieszczelne?
 2. Jak sprawdzić, czy okno dachowe jest nieszczelne?
 3. Dlaczego prawidłowy montaż okna dachowego ma wpływ na jego szczelność?
 4. Jak wygląda zależność: kołnierz instalacyjny a szczelność okna dachowego?
 5. Czy i kiedy warto zwrócić uwagę na uszczelki w oknie dachowym?

Kiedy okna dachowe mogą być nieszczelne?

Nieszczelności mogą pojawić się zarówno w oknach dachowych drewnianych, jak i plastikowych. Odczuwając dyskomfort w pobliżu nowo zamontowanych okien, można mieć pewność, że przyczyną nieszczelności jest nieprawidłowo przeprowadzony montaż lub złe wyregulowanie ościeżnicy i skrzydła.

Okna dachowe starszego typu mogą być nieszczelne z powodu wyeksploatowania się uszczelki. W oknach dachowych mamy do czynienia z gumowymi (z dodatkiem EPDM) uszczelkami. Jeśli się ich nie konserwuje — mogą stać się mało elastyczne, przez co nie dolegają prawidłowo do skrzydła i ościeżnicy. Problem wynika z braku prawidłowej konserwacji. 

Jak sprawdzić, czy okno dachowe jest nieszczelne?

Nie wiesz, jak uszczelnić okna dachowe? Okno jest szczelne, gdy szczeliny poziome i pionowe między skrzydłem a ościeżnicą są równe. Dodatkowo uszczelki obwodowe muszą dolegać na całym obwodzie do skrzydła i ościeżnicy (nie ma widocznych szpar). Sprawdź, jak wygląda to w Twoich oknach. Jeśli tak nie jest, okno będzie nieszczelne.

Dlaczego prawidłowy montaż okna dachowego ma wpływ na jego szczelność?

Prawidłowy montaż okien dachowych to podstawa, jeśli inwestor chce mieć pewność, że będą one szczelne, dzięki czemu żaden deszcz ani wiatr nie będzie straszny domownikom. Aby prawidłowo zamontować okno dachowe, należy przestrzegać instrukcji montażu, którą producent zawsze dodaje do okna dachowego. Opisane szczegółowo kroki sprawią, że instalator będzie mógł uniknąć podstawowych błędów, dzięki czemu montaż okna dachowego będzie przebiegał sprawnie i bez żadnych problemów. 

Montując okno dachowe, należy mieć na uwadze, że do okna trzeba dobrać odpowiednie akcesoria dachowe. Jednym z najważniejszych są kołnierz z folii paroprzepuszczalnej, który zagwarantuje szczelny montaż. Marka RoofLITE+ w tym wypadku oferuje kołnierz RUC. Kolejnym modelem kołnierza, który koniecznie trzeba nabyć przed instalacją okna dachowego, jest IFC, czyli kołnierz termoizolacyjny, który zapewnia ciepły montaż. Choć jest to dodatkowa inwestycja, z pewności się opłaci, ponieważ okna będą szczelne i odporne na zmieniające się warunki pogodowe przez wiele lat.

jak uszczelnić okno dachowe

Jak wygląda zależność: kołnierz instalacyjny a szczelność okna dachowego?

Kołnierze instalacyjne do okien dachowych są podstawą prawidłowego i szczelnego montażu okna dachowego. Tak naprawdę prawidłowa instalacja okna dachowego rozpoczyna się od wyboru kołnierza, który musi być dopasowany do pokrycia dachowego. Oferta RoofLITE+ obejmuje kołnierze, które pasują do większości pokryć dachowych dostępnych na rynku. Mowa tutaj o poniższych modelach:

 • LSX — stosuje się pokryć płaskich o wysokości profilu od 0 do 16 mm (2 x 8 mm) — łupek, gont bitumiczny;
 • SSX — wykorzystuje się go do montażu okien dachowych w blasze z prefabrykowanym rąbkiem o wysokości do 50 mm;
 • TFX — umożliwia instalację okien dachowych w pokryciu falistym o wysokości profilu od 16 do 50 mm — dachówka, blachodachówka, blacha trapezowa;
 • UFX — jest to kołnierz uniwersalny, który można wykorzystać przy większości materiałów dachowych o wysokości profilu od 16 do 120 mm;
 • FTX — ten model wykorzystuje się do pokryć z dachówek płaskich zakładkowych o wysokości profilu od 16 do 50 mm;
 • SCX Kombi — to kołnierz, który pozwala na szczelny montaż dwóch okien obok siebie albo jedno nad drugim w pokryciach płaskich takich jak: łupek, gont, czy bitum. Kołnierz SCX Kombi występuje w czterech modułach: SCX 13, SCX 2, SCX 46, SCX 7. Dzięki czemu możemy zespolić dowolną ilość okien w rzędach pionowych I poziomych na dachu z pokryciem płaskim jak papa albo gont;
 • UCX Kombi — mowa tutaj o kołnierzu, który pozwala na montaż dwóch okien dachowych w poziomie — obok siebie albo w pionie — jedno pod drugim. Model ten wykorzystuje się w większości stosowanych pokryć dachowych, których wysokość profilu wynosi od 16 do 120 mm. Kołnierz UCX dostępny jest w ofercie w kilku modułach: UCX 13, UCX 2, UCX 46, UXC 7, UCX 5. Dzięki powyższym rozwiązaniom możliwe jest zestawienie wielu okien obok siebie w pionie lub w poziomie;
 • SSC Kombi — dzięki niemu można zamontować kilka okien dachowych obok siebie w rzędzie w metalowych pokryciach typu „Click”. Kołnierz SSC dostępny jest w ofercie w kilku modułach: SSC 13, SSC 2. Dzięki powyższym rozwiązaniom możliwe jest zestawienie wielu okien obok siebie w opcji poziomej.

Warto mieć na uwadze, że 10-letnia gwarancja, jaką producent oferuje na okna dachowe RoofLITE+ obowiązuje tylko, jeśli do instalacji okna dachowego wykorzystano dopasowany, oryginalny kołnierz.

Czy i kiedy warto zwrócić uwagę na uszczelki w oknie dachowym?

Posiadasz okna dachowe i nie wiesz, jak uszczelnić je dokładnie? Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci sprawić, że wybrane rozwiązania przez wiele lat będą szczelne. Musimy jednak wspomnieć o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Przyglądając się szczelności okien dachowych, nie można zapominać o uszczelkach, które w trakcie eksploatacji ulegają zużyciu.

Uszczelki podczas montażu, jak i późniejszych regulacji okien dachowych powinny być nasmarowane za pomocą wazeliny technicznej albo silikonu. Takie rozwiązanie sprawi, że będą przez długi czas pracować bez zarzutu. Co więcej, będą również dobrze przylegać między skrzydłem a ościeżnicą, dzięki czemu zapewnią wybranym oknom dachowym długotrwałą szczelność.

Jeśli dojdzie do sytuacji, w której uszczelka w oknie dachowym musi być wymieniona, koniecznie zwróć się do producenta i zamów odpowiedni element. Aby prawidłowo go dopasować, należy podać numery z tabliczki znamionowej okna dachowego. Po przesłaniu nowej uszczelki możesz ją zamontować we własnym zakresie, a co więcej — możesz mieć pewność, że idealnie dopasuje się do typu okna dachowego, które posiadasz, dzięki czemu będzie ono szczelne.

Pamiętaj — tylko uszczelka, która pasuje do danego typu okna, daje pewność jego szczelności. Jeśli wybierzesz ogólnodostępne, nieoryginalne elementy, możesz sprawić, że szczelność ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Jak uszczelnić okna dachowe — podsumowanie

Prawidłowo dobrane i szczelne okna dachowe to klucz do komfortowego użytkowania poddasza mieszkalnego i do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. Stosując wyżej wymienione produkty do uszczelniania, można mieć pewność, że uszczelnienie okna nie będzie niczym trudnym. Warto pamiętać o tym, że prawidłowy montaż okien dachowych oraz ich regularna konserwacja i serwisowanie pozwolą na to, aby przez wiele lat działały bez zarzutu.

Jeśli nie wiesz, które elementy do uszczelniania będą pasowały do okien dachowych, jakie wybrałeś do swojego domu, skontaktuj się ze specjalistami RoofLITE+, którzy rozwieją Twoje wątpliwości i jednocześnie pomogą dobrać dopasowane rozwiązania.

Polecane artykułY

Czy okna dachowe mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Czytaj artykuł »
Jak ocieplić okna dachowe?

Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zwiększenia rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »