JAKI ROZMIAR OKNA DACHOWEGO? CZY OKNO DACHOWE PASUJE DO KAŻDEGO DACHU? ILE OKIEN DACHOWYCH?

Wiele osób, które planują montaż okna dachowego zadaje sobie właśnie te pytania i zastanawiają się czy dane okno połaciowe będzie pasowało na ich dach oraz jak właściwie należy dobrać ilość oraz wielkość okien. W tym artykule przybliżymy podstawowe kwestie z zakresu doboru właściwej ilości, rozmiaru okien oraz podpowiemy w których dachach można je zamontować.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy okna RoofLITE+ można zamontować w każdym dachu
Czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na montaż okna
Dlaczego czasami dwa mniejsze okna to lepszy wybór niż jedno duże

Okna dachowe rozmiary

Rozmiary okien dachowych i możliwość montażu

Okna dachowe RoofLITE+, dzięki swojej przemyślanej konstrukcji mają bardzo szerokie zastosowanie. W praktyce oznacza to, że można je zamontować w większości dachów o kącie nachylenia od 15° do 90°. Kąt nachylenia dachu można w prosty sposób oszacować używając smartfona – wystarczy ściągnąć aplikację, która służy za elektroniczną poziomicę i przyłożyć ją do dachu, od wewnętrznej strony pomieszczenia. Nie jest to metoda dająca 100% dokładności pomiaru, ale zazwyczaj wystarczy do wstępnego oszacowania możliwości instalacji okien. 

Wiele osób zastanawia się też, czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na możliwość montażu okna. Dzięki szerokiej ofercie kołnierzy instalacyjnych w ofercie RoofLITE+, szczelny i ciepły montaż okna dachowego możliwy jest w praktycznie każdym, popularnym pokryciu dachowym.

Jaki rozmiar okien dachowych wybrać?

Gdy wiemy już, że okna będą pasować do naszego dachu, pora zaplanować ich ilość oraz rozmieszczenie. Liczbę oraz rozmiar okien dachowych powinno zawsze dobierać się względem pomieszczenia, które mają one doświetlać. Ogólna zasada mówi, że powierzchnia jednego okna dachowego (przeszklenia) jest w stanie oświetlić około 8 do 10 razy większą powierzchnię pomieszczenia. Oznacza to efektywnie, że na każde 8-10 m² powierzchni podłogi poddasza powinniśmy zaplanować 1m² przeszklenia. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Jeżeli jest to salon lub biuro, w którym spędzamy codziennie dużo czasu i zależy nam na jak największej ilości światła, wtedy należy przyjąć mniejszy współczynnik np. 7x. Z kolei w garderobie lub łazience, czyli pomieszczeniach o raczej ograniczonym czasie użytkowania, współczynnik ten może być 11x czy 12x.

Efektywna powierzchnia przeszklenia a wymiary okien połaciowych

Poniższe zestawienie prezentuje jaką powierzchnię przeszklenia ma każde z okien RoofLITE+ i jest pomocne w doborze rozmiaru okien:

Rozmiar C2A 55×78 cm = 0,220 m²
Rozmiar C4A 55×98 cm = 0,295 m²
Rozmiar F6A 66×118 cm = 0,478 m²
Rozmiar M4A 78×98 cm = 0,476 m²
Rozmiar M6A 78×118 cm = 0,597 m²
Rozmiar M8A 78×140 cm = 0,729 m²
Rozmiar S6A 114×118 cm = 0,953 m²

Wymiary okien połaciowych
Jakie wymiary okien dachowych

Skontaktuj się z jednym z naszych dystrybutorów i porozmawiaj o swoim projekcie. Uzyskasz profesjonalne doradztwo w jakim rozmiarze okna dachowe należy wybrać. 

Jedno duże, czy da małe?

Jakie wymiary okien dachowych będą odpowiednie do Twojego wnętrza? Z powyższego zestawienia jasno wynika, że im większe okno, tym więcej będzie przez nie wpadało światła. Warto jednak również zwrócić uwagę, że w większości przypadków najbardziej korzystnym rozwiązaniem, zamiast maksymalizacji wymiaru okna dachowego, będzie montaż dwóch (lub więcej) nieco mniejszych okien – jedno obok drugiego, lub jedno nad drugim. Dzięki kołnierzom kombi dostępnych w gamie RoofLITE+ można stworzyć praktycznie dowolną kombinację, która zapewni optymalne doświetlenie.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »