JAKI ROZMIAR OKNA DACHOWEGO? CZY OKNO DACHOWE PASUJE DO KAŻDEGO DACHU? ILE OKIEN DACHOWYCH?

Wiele osób, które planują montaż okna dachowego zadaje sobie właśnie te pytania i zastanawiają się czy dane okno połaciowe będzie pasowało na ich dach oraz jak właściwie należy dobrać ilość oraz wielkość okien. W tym artykule przybliżymy podstawowe kwestie z zakresu doboru właściwej ilości, rozmiaru okien oraz podpowiemy w których dachach można je zamontować.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy okna RoofLITE+ można zamontować w każdym dachu
Czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na montaż okna
Dlaczego czasami dwa mniejsze okna to lepszy wybór niż jedno duże

Okna dachowe rozmiary

Rozmiary okien dachowych i możliwość montażu

Okna dachowe RoofLITE+, dzięki swojej przemyślanej konstrukcji mają bardzo szerokie zastosowanie. W praktyce oznacza to, że można je zamontować w większości dachów o kącie nachylenia od 15° do 90°. Kąt nachylenia dachu można w prosty sposób oszacować używając smartfona – wystarczy ściągnąć aplikację, która służy za elektroniczną poziomicę i przyłożyć ją do dachu, od wewnętrznej strony pomieszczenia. Nie jest to metoda dająca 100% dokładności pomiaru, ale zazwyczaj wystarczy do wstępnego oszacowania możliwości instalacji okien. 

Wiele osób zastanawia się też, czy materiał pokrycia dachowego ma wpływ na możliwość montażu okna. Dzięki szerokiej ofercie kołnierzy instalacyjnych w ofercie RoofLITE+, szczelny i ciepły montaż okna dachowego możliwy jest w praktycznie każdym, popularnym pokryciu dachowym.

Jaki rozmiar okien dachowych wybrać?

Gdy wiemy już, że okna będą pasować do naszego dachu, pora zaplanować ich ilość oraz rozmieszczenie. Liczbę oraz rozmiar okien dachowych powinno zawsze dobierać się względem pomieszczenia, które mają one doświetlać. Ogólna zasada mówi, że powierzchnia jednego okna dachowego (przeszklenia) jest w stanie oświetlić około 8 do 10 razy większą powierzchnię pomieszczenia. Oznacza to efektywnie, że na każde 8-10 m² powierzchni podłogi poddasza powinniśmy zaplanować 1m² przeszklenia. Oczywiście należy również wziąć pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia. Jeżeli jest to salon lub biuro, w którym spędzamy codziennie dużo czasu i zależy nam na jak największej ilości światła, wtedy należy przyjąć mniejszy współczynnik np. 7x. Z kolei w garderobie lub łazience, czyli pomieszczeniach o raczej ograniczonym czasie użytkowania, współczynnik ten może być 11x czy 12x.

Efektywna powierzchnia przeszklenia a wymiary okien połaciowych

Poniższe zestawienie prezentuje jaką powierzchnię przeszklenia ma każde z okien RoofLITE+ i jest pomocne w doborze rozmiaru okien:

Rozmiar C2A 55×78 cm = 0,220 m²
Rozmiar C4A 55×98 cm = 0,295 m²
Rozmiar F6A 66×118 cm = 0,478 m²
Rozmiar M4A 78×98 cm = 0,476 m²
Rozmiar M6A 78×118 cm = 0,597 m²
Rozmiar M8A 78×140 cm = 0,729 m²
Rozmiar S6A 114×118 cm = 0,953 m²

Wymiary okien połaciowych
Jakie wymiary okien dachowych

Skontaktuj się z jednym z naszych dystrybutorów i porozmawiaj o swoim projekcie. Uzyskasz profesjonalne doradztwo w jakim rozmiarze okna dachowe należy wybrać. 

Jedno duże, czy da małe?

Jakie wymiary okien dachowych będą odpowiednie do Twojego wnętrza? Z powyższego zestawienia jasno wynika, że im większe okno, tym więcej będzie przez nie wpadało światła. Warto jednak również zwrócić uwagę, że w większości przypadków najbardziej korzystnym rozwiązaniem, zamiast maksymalizacji wymiaru okna dachowego, będzie montaż dwóch (lub więcej) nieco mniejszych okien – jedno obok drugiego, lub jedno nad drugim. Dzięki kołnierzom kombi dostępnych w gamie RoofLITE+ można stworzyć praktycznie dowolną kombinację, która zapewni optymalne doświetlenie.

Polecane artykułY

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem to zadanie ważne i warto przyłożyć się do jego realizacji, by mieć pewność, że silny wiatr nie uszkodzi okna, ani nie wtargnie do wnętrza domu, by spowodować kolejne straty. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe mogą też stać się przyczyną innych poważnych problemów. Jakie mogą to być kłopoty? Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wiatrem i jego destrukcyjną siłą?

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »