Jak umyć okno dachowe?

Jedną z podstawowych funkcji okna dachowego jest wpuszczanie do wnętrza światła dziennego. Oczywiste jest, że tego światła będzie wpadało najwięcej, jeżeli zadbamy, aby okno było czyste i przejrzyste. Poniżej wyjaśnimy, jak zadbać o okno dachowe niezależnie od jego typu.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czy mycie okna dachowego różni się czymś od mycia okna fasadowego?
Jak umyć okno drewniane a jak PVC?

Okno dachowe z natury jest dużo bardziej narażone na opady deszczu niż okna fasadowe. Praktycznie nie ma możliwości, żeby padający deszcz nie zmoczył okna dachowego, podczas gdy okna fasadowe często pozostają suche, szczególnie przy mniejszych opadach bez podmuchów wiatru. Są one po prostu schowane we wnęce okiennej, która jest „chroniona” przez kilkunastocentymetrową warstwę ocieplenia budynku. Dlatego też może zachodzić potrzeba nieco częstszego mycia okien dachowych od tych tradycyjnych. Jak umyć okno dachowe w łatwy i skuteczny sposób oraz czy jest to trudne zadanie? Sprawdźmy.

jak myć okno dachowe

Jak umyć okno dachowe od wewnątrz

Wiele osób zastanawia się, jak myć okna dachowe. Mycie okien dachowych od wewnątrz wygląda praktycznie tak samo, jak mycie klasycznych okien fasadowych. Do mycia okien drewnianych zalecamy użycie szmatki delikatnie zwilżonej w roztworze ciepłej wody oraz detergentu (najlepiej mydła). Po przetarciu okna z kurzu i ewentualnych innych zabrudzeń, przy użyciu drugiej, suchej szmatki wycieramy ramę oraz wewnętrzną cześć ościeżnicy. W przypadku okien PVC zazwyczaj wystarczy samo przetarcie delikatnie wilgotną szmatką. Struktura PVC jest dużo gładsza niż drewna (nawet polakierowanego), dlatego brud nie ma za bardzo szans w nią wniknąć.  Szybę od wewnętrznej strony należy umyć w taki sam sposób, w jaki myjemy szyby w oknach fasadowych lub inne szklane powierzchnie, na przykład przy użyciu płynu do szyb i ręcznika papierowego.

Jak umyć zewnętrzną stronę okna dachowego

Umycie wewnętrznej strony okna nie jest sporym wyzwaniem, jednakże jak umyć okno dachowe od zewnątrz? W celu umycia zewnętrznej strony okna dachowego należy je otworzyć oraz maksymalnie obrócić (o 165°). Obracając skrzydło, nie należy się obawiać, że wypadnie – zawiasy mają specjalne zabezpieczenie, które pozwala je obracać w ten sposób. Po obróceniu okna, wewnętrzna szyba jest już w zasięgu naszej ręki. Teraz wystarczy ją umyć dokładnie w taki sam sposób, w jaki myjemy zewnętrzną stronę okna fasadowego. Przy tej okazji, warto jest również przeczyścić zewnętrzne oblachowanie okna dachowego – wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką, lub papierem po umyciu szyby.

Jak widać, mycie okien dachowych praktycznie nie różni się od mycia okien fasadowych i wbrew obawom niektórych osób, można je przeprowadzić w całości bezpiecznie z wnętrza pomieszczenia.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »