Okna do dachu płaskiego – kiedy warto z nich skorzystać? 

Okna dachowe do dachu płaskiego są rozwiązaniem, które oferuje więcej swobody aranżacyjnej w w budynkach pozbawionych skośnego zadaszenia. Dach płaski wymaga oczywiście okien dachowych o specjalnej konstrukcji i takie okna połaciowe są również dostępne w propozycjach RoofLITE+. Jakie zalety mają okna do dachu płaskiego i kiedy warto z nich skorzystać? 

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Okna do dachu płaskiego – kiedy warto z nich skorzystać?
  2. Czym wyróżniają się okna dachowe do dachu płaskiego?
  3. Kiedy warto rozważyć montaż okien do dachu płaskiego?
  4. Jakie okna dachowe do płaskiego dachu dostępne są w naszej ofercie?
okno do dachów płaskich FRE

Okna dachowe do dachu płaskiego są rozwiązaniem, które oferuje więcej swobody aranżacyjnej w w budynkach pozbawionych skośnego zadaszenia. Dach płaski wymaga oczywiście okien dachowych o specjalnej konstrukcji i takie okna połaciowe są również dostępne w propozycjach RoofLITE+. Jakie zalety mają okna do dachu płaskiego i kiedy warto z nich skorzystać? 

Czym wyróżniają się okna dachowe do dachu płaskiego? 

Dach płaski to rozwiązanie charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa i coraz chętniej wybierana opcja, zarówno w przypadku zabudowy mieszkalnej, jak i przemysłowej czy usługowej. Ponieważ klasyczne okna dachowe przeznaczone są do montażu w dachach skośnych, których kąt nachylenia jest większy niż 15 stopni, a jednocześnie nie ma skuteczniejszego sposobu na doświetlenie wnętrza naturalnym światłem niż instalacja okna w dachu, powstały specjalne okna dachowe na płaski dach. Ponieważ okna połaciowe montowane w płaskim dachu muszą być jeszcze bardziej wytrzymałe niż klasyczne okna dachowe, okna do dachów płaskich mają specjalną budowę, której zawdzięczają większą odporność na czynniki zewnętrzne np. obciążenie śniegiem, napór strumienia wody przy opadach deszczu, stłuczenie przy gradobiciu czy uderzenia gałęzi itp. Okna dachowe do dachu płaskiego charakteryzuje również wysoka wodoszczelność, którą dodatkowo podnoszą dedykowane akcesoria montażowe zalecane przy instalacji okien do płaskich dachów. 

okna do dachu płaskiego budowa

Kiedy warto rozważyć montaż okien do dachu płaskiego? 

Okno dachowe do dachu płaskiego można zastosować w niemal każdym dachu płaskim o kącie nachylenia od 5 do 15 stopni, aby doświetlić wnętrze zlokalizowane pod nim. Okna do dachu płaskiego zapewniają bowiem lepszy poziom doświetlenia niż tradycyjne okna elewacyjne, a jednocześnie pozwalają lepiej gospodarować przestrzenią, oszczędzając miejsce na ścianach. To jednak nie wszystkie walory, jakie mają okna do dachów płaskich. Ogólnie okna połaciowe to bardzo atrakcyjne elementy aranżacyjne, dzięki którym w pomieszczeniach powstają oryginalne i klimatyczne stylizacje. Są ponadto sytuacje, w jakich okna dachowe do dachów płaskich są wręcz niezastąpione. Okna dachowe tego rodzaju idealnie sprawdzą się do wentylowania i doświetlania światłem naturalnym pomieszczeń o niskim stropie, a także wszystkich wnętrz o małej powierzchni, w których brakuje miejsca na instalację klasycznego okna. Okna połaciowe do dachów płaskich to świetne rozwiązanie do garderoby, schowka, komórki czy garażu. Okna do dachów płaskich doskonale też nadają się do oświetlenia korytarzy, hal biurowych, hal produkcyjnych czy sklepów. Ze względu na duże walory wizualne, nowoczesny design i funkcjonalność chętnie są też stosowane we współczesnym budownictwie mieszkalnym, gdzie doświetlają wystylizowane salony, kuchnie czy sypialnie. 

Jakie okna dachowe do płaskiego dachu dostępne są w naszej ofercie? 

Okna dachowe do dachu płaskiego RoofLITE+ reprezentują dwa główne warianty produktów: okna do dachów płaskich nieotwierane oraz okna do dachów płaskich elektryczne otwierane, które dodatkowo wspierają wentylację pomieszczenia, w którym się znajdą. Okna dachowe w obu wspomnianych opcjach są ponadto dostępne w różnych rozmiarach – od tych niewielkich, które zamontować można nawet w najciaśniejszym zakątku, po naprawdę spore okna do dachu płaskiego, np. 120×120 zdolne skutecznie oświetlić nawet bardzo dużą przestrzeń. Otwierane okna do dachów płaskich polecamy szczególnie do miejsc, w których przydatna będzie funkcja wietrzenia, a także okno dachowe może być wykorzystywane jako otwór wyjściowy na dach. 

Polecane artykułY

parametry okien dachowych

Parametry okna dachowego. Na co warto zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?

Poszczególne parametry okien dachowych informują o konkretnych cechach okna, np. o tym, w jaki sposób jego konstrukcja reaguje na obciążenie. Dzięki nim łatwiej przy zakupie ocenić, jakie walory dane okno dachowe posiada i jakie wymogi spełnia. Ustanowione przez prawo normy dla okien dachowych określają z kolei pewne minima, które okna połaciowe muszą osiągać, aby były bezpieczne, zapewniały należyty komfort użytkowania i były przyjazne środowisku.

Czytaj artykuł »
wybór odpowiedniego okna dachowego

Jakie okno dachowe?

Wybór rodzaj okna dachowego to istotna decyzja, która będzie miała istotny wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu, w które je wyposażymy. Warto jest więc starannie przemyśleć tę decyzję.

Czytaj artykuł »
wybór odpowiedniego okna dachowego

OKNA DACHOWE PCV CZY OKNA DACHOWE DREWNIANE – KTÓRE SĄ LEPSZE, KTÓRE WYBRAĆ?

Okno dachowe to świetny sposób, żeby odmienić ciemne poddasze w pełną życia oraz światła dziennego przestrzeń. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, przy wyborze okien na poddasze, należy rozważyć kilka kwestii – ilość okien, ich rozmiar, rozmieszczenie oraz materiał, z którego będą wykonane.

Okna dostępne w gamie RoofLITE+ produkowane są z dwóch najpopularniejszych materiałów – naturalnego drewna oraz PCV. Oba materiały mają swoje zalety oraz unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które pomoże podjąć właściwą decyzję.

Czytaj artykuł »