Czy okna dachowe mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy koszty ogrzewania rosną?
  2. Jak okna dachowe mogą wpływać na rachunki za ogrzewanie?
  3. Czy tylko ogrzewanie może być mniej kosztowne za sprawą nowoczesnych okien dachowych?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Kiedy koszty ogrzewania rosną?

Rachunki za ogrzewanie zależą od wielu czynników i na niektóre z nich nie mamy zupełnie wpływu – jak np. utrzymujący się w zimie poziom temperatury czy czas trwania chłodów. Mamy jednak całkiem spory wpływ na koszty ogrzewania poprzez to, jakie urządzenia i rozwiązania instalujemy w naszym domu. Ogrzewanie poddasza będzie m.in. zdecydowanie mniej energochłonne, jeśli okna dachowe są szczelne i charakteryzuje niski współczynnik przenikania ciepła, a dodatkowo będą one prawidłowo zamontowane. Na rachunki za ogrzewanie, ale i komfort termiczny użytkowników poddasza, w wyjątkowo negatywny sposób wpływają bowiem wszelkie nieszczelności i tzw. mostki termiczne, przez które z pomieszczenia ucieka ciepło. Koszty ogrzewania będą przy nieszczelnych oknach zdecydowanie wyższe, bo więcej energii będziemy potrzebować do utrzymania na poddaszu pożądanej temperatury. Termoizolacja jest więc słuszną decyzją, dzięki której możliwe jest ograniczenie strat energii i zminimalizowanie kwot, jakie przeznaczamy na ogrzewanie domu.

Jak okna dachowe mogą wpływać na rachunki za ogrzewanie?

Jeśli nie chcemy, by okna dachowe przyczyniały się do nadmiernego wychładzania wnętrza, a koszty ogrzewania zanadto obciążały nasz budżet domowy, powinniśmy zadbać o ich termoizolacyjne właściwości. Nowej generacji okna dachowe są specjalnie konstruowane w taki sposób, by ich parametry odpowiedzialne za izolację termiczną były jak najlepsze. Przykładem tego są energooszczędne trzyszybowe okna dachowe z naszej oferty, które dodatkowo wyposażone są w powłoki niskoemisyjne (odbijające ciepło) zapobiegające utracie ciepła w okresie zimy. Okna dachowe TRIO, o których mowa, charakteryzuje atrakcyjny parametr termoizolacyjności (Uw: 1.1 W/m²K), dzięki któremu okna połaciowe z tej serii spełniają najnowsze wymogi przepisów prawa budowlanego dotyczące energooszczędnych okien. Wymiana starych okien o gorszych parametrach termoizolacyjności na okna nowej generacji ma faktyczne przełożenie na koszty ogrzewania i to właśnie trzyszybowe okna dachowe TRIO rekomendujemy jako modele odpowiednie do montażu we wszelkich pomieszczeniach ogrzewanych. Termoizolacyjne okna dachowe z serii TRIO cechuje przy tym wysoka trwałość i odporność na trudne warunki środowiskowe, m.in. skrajne temperatury, wiatr i opady, wygodna obsługa, uniwersalna konstrukcja z centralną osią obrotu oraz funkcjonalną klamką umieszczoną w dolnej części ramy, a także stylowe nowoczesne wzornictwo.

energooszczędny pakiet trzyszybowy

Czy tylko ogrzewanie może być mniej kosztowne za sprawą nowoczesnych okien dachowych?

Warto przy okazji tematu ogrzewania i okien połaciowych wspomnieć również, że okna dachowe, a także akcesoria do nich przeznaczone mogą pozytywnie wpływać nie tylko na rachunki za ogrzewanie, ale również inne opłaty. Dobrymi tego przykładami są termoizolacyjna markiza MIA oraz automatycznie sterowana solarna roleta zewnętrzna SSR. Obie wspomniane osłony na okna dachowe skutecznie zapobiegają nagrzewaniu się poddasza i w ten sposób pomagają obniżać rachunki za korzystanie z klimatyzacji w domu. Co więcej, dzięki nim można realnie zwiększyć standard wnętrz na poddaszu i maksymalnie podnieść komfort ich użytkowania, niezależnie od pory roku.

Polecane artykułY

Jak ocieplić okna dachowe?

Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zwiększenia rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »