Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem to zadanie ważne i warto przyłożyć się do jego realizacji, by mieć pewność, że silny wiatr nie uszkodzi okna, ani nie wtargnie do wnętrza domu, by spowodować kolejne straty. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe mogą też stać się przyczyną innych poważnych problemów. Jakie mogą to być kłopoty? Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wiatrem i jego destrukcyjną siłą?

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie okien przed wiatrem?
  2. Jak zabezpieczyć okno dachowe przed wiatrem?
  3. Silny wiatr, a konstrukcja okna dachowego – to warto wiedzieć!
Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem to zadanie ważne i warto przyłożyć się do jego realizacji, by mieć pewność, że silny wiatr nie uszkodzi okna, ani nie wtargnie do wnętrza domu, by spowodować kolejne straty. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe mogą też stać się przyczyną innych poważnych problemów. Jakie mogą to być kłopoty? Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wiatrem i jego destrukcyjną siłą?

Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie okien przed wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych jest szczególnie ważne z powodu ich żywotności – jeśli okna dachowe zostaną prawidłowo przygotowane na styczność z destrukcyjną siłą wiatru, nie uszkodzą się przedwcześnie, nie utracą swojej szczelności i nie narażą nas na kosztowne prace naprawcze. Silny wiatr może ponadto wyrządzić szkody, kiedy otworzy skrzydło okienne i wywoła wichurę w pomieszczeniu na poddaszu. O zabezpieczenie okien przed wiatrem warto więc zadbać też, aby ochronić zgromadzony w domu dobytek, a przede wszystkim jego mieszkańców. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe narażone na działanie silnego wiatru mogą też wyziębiać poddasze, a to kolejne obciążenie dla budżetu domowego i spory dyskomfort dla domowników. Zabezpieczenie okien ma przy tym szczególne znaczenie, jeśli dom stoi na wybrzeżu czy w górach, gdzie porywisty i silny wiatr oraz warunki atmosferyczne potrafią być naprawdę dokuczliwe i groźne.

Jak zabezpieczyć okno dachowe przed wiatrem?

roleta zewnętrzna solarna

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem można rozumieć dwojako – jako zabezpieczenie okien dachowych przed zniszczeniem pod wpływem wiatru oraz jako wszelkie metody ochrony domu przed działaniem wiatru, który może przedostawać się przez okna dachowe do wnętrza budynku. Aby skutecznie zabezpieczyć okna dachowe przed uszkodzeniem w wyniku działania trudnych warunków atmosferycznych, warto wyposażyć okno połaciowe w solidną roletę zewnętrzną. Doskonale w tej roli sprawdzi się zewnętrzna roleta solarna SRR z naszej oferty, która w razie potrzeby osłoni przed wiatrem okno na poddaszu, zapobiegnie stłuczeniu szyby, stłumi nieprzyjemny hałas wichury i ochroni przed nią domowników. Zabezpieczenie okien dachowych zewnętrzną roletą to zresztą doskonałe rozwiązanie z wielu innych względów. Zewnętrzna roleta solarna SRR zapewnia także skuteczną ochronę przed gorącem, nadmiarem światła i hałasem z zewnątrz, jako bariera antywłamaniowa zwiększa bezpieczeństwo domowników, a także gwarantuje pełną prywatność, chroniąc wnętrze domu przed spojrzeniami z zewnątrz. Okno dachowe osłonięte przez roletę zewnętrzną RoofLITE+ jest ponadto w praktyce chronione na wiele różnych sposobów – roleta zewnętrzna na okno dachowe zabezpiecza okno przed opadami atmosferycznymi, wilgocią, wysoką i niską temperaturą, działaniem promieni słonecznych, przypadkowym stłuczeniem itd.

Silny wiatr, a konstrukcja okna dachowego – to warto wiedzieć!

Jak ocieplić okna dachowe?

Zabezpieczenie okna dachowego to ważna sprawa. Pamiętajmy jednak, że żadna osłona nie pomoże, jeśli okno dachowe jest nieszczelne, o wątłej konstrukcji, a jego montaż nie spełnia profesjonalnych standardów. Konstrukcja okna, wzajemne dopasowanie poszczególnych jego elementów, użyte materiały czy wzmocniona rama (charakterystyczna cecha okien dachowych RoofLITE+ SOLID i TRIO) to czynniki, które zdecydują o tym, jak na silny wiatr zareaguje okno dachowe. Okno poprawnie zamontowane, z wykorzystaniem kołnierza montażowego, odpowiedniego do kształtu pokrycia dachowego daje co do zasady szczelność przed wiatrem. Kupując okna połaciowe, zwracajmy więc uwagę na ich parametry techniczne, w tym odporność na obciążenie wiatrem, a także jakość ich wykonania. Warto również pamiętać, że jako zabezpieczenie okien dachowych przed trudnymi warunkami atmosferycznymi, działaniem wiatru i wilgocią doskonale służą ponadto również akcesoria montażowe zapewniające szczelne połączenie okna z dachem, a zwłaszcza kołnierze montażowe. Termoizolacyjny kołnierz montażowy do okien dachowych dodatkowo blokuje przedostawaniu się zimna z zewnątrz i zapobiega wychładzaniu się poddasza.

Polecane artykułY

okna dachowe na poddasze jak odpowiednio dobrać

Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

Okna dachowe na poddaszu dodają nie tylko uroku całej aranżacji, ale czynią wnętrza zlokalizowane pod dachem komfortową przestrzenią do życia i pracy. Wszystko pod warunkiem, że okno dachowe na poddasze będzie prawidłowo dobrane, usytuowane we właściwym miejscu i poprawnie zamontowane. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe na poddasze.

Czytaj artykuł »
jakie okno dachowe do domu jednorodzinnego

Jakie okna dachowe wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakie okna dachowe do domu? Takie pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który mierzy się z budową wymarzonej przestrzeni dla siebie i rodziny. I choć bez światła dziennego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, wielu właścicieli decyduje się na rozwiązania, które zaproponowano im w projekcie budowalnym — spełniające normy, jednak często nie zawsze dopasowane do potrzeb domowników. Jeżeli należysz do osób, którym zależy na wieloletnim komforcie, zapoznaj się z naszym wpisem, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego.

Czytaj artykuł »
wybór odpowiedniego okna dachowego

Jakie okno dachowe?

Wybór rodzaj okna dachowego to istotna decyzja, która będzie miała istotny wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniu, w które je wyposażymy. Warto jest więc starannie przemyśleć tę decyzję.

Czytaj artykuł »