Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

Okna dachowe na poddaszu dodają nie tylko uroku całej aranżacji, ale czynią wnętrza zlokalizowane pod dachem komfortową przestrzenią do życia i pracy. Wszystko pod warunkiem, że okno dachowe na poddasze będzie prawidłowo dobrane, usytuowane we właściwym miejscu i poprawnie zamontowane. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe na poddasze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak optymalnie doświetlić poddasze za pomocą okien dachowych?
  2. W co doposażyć okna dachowe, aby chronić poddasze przed słońcem?
  3. Dlaczego poprawna instalacja okna dachowego na poddaszu jest ważna?

Okna dachowe na poddaszu, a optymalne doświetlenie wnętrz

Okna dachowe na poddaszu to doskonały sposób na doświetlenie wnętrza i zapewnienie jego użytkownikom dobrych warunków do pracy i wypoczynku. Światło naturalne jest nam bowiem nie tylko niezbędne, by swobodnie korzystać z pomieszczenia, ale też dobrze się w nim czuć. Aby okno dachowe na poddaszu dostarczało pożądaną ilość światła, musi być prawidłowo dobrane pod względem rozmiaru. Ważne są także: miejsce jego montażu, ilość okien w danym pomieszczeniu oraz kształt wnęki okiennej. Należy więc pamiętać, że powierzchnia instalowanych okien połaciowych nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi wnętrza, które będą one oświetlać. Istotne będzie oczywiście w tym wypadku również przeznaczenie pomieszczenia – w tych do pracy powierzchnia przeszklenia może być zdecydowanie większa, a w sypialni – mniejsza. Warto również wiedzieć, że dwa mniejsze okna dachowe na poddaszu lepiej i bardziej równomiernie oświetlą wnętrze niż jedno duże okno. Przy okazji planowania miejsca montażu i doboru rozmiaru okna na poddasze warto mieć również na uwadze fakt, że okno połaciowe powinno zmieścić się między krokwiami, bo to znacznie ułatwi jego montaż.

okna dachowe na poddaszu w łazience

Okna dachowe na poddaszu, a komfort użytkowania pomieszczeń

Dobrze dobrane okna dachowe na poddaszu zapewniają nie tylko optymalne warunki oświetleniowe, ale też gwarantują jego użytkownikom należyty komfort termiczny bez względu na porę roku. Kiedy dobieramy okno dachowe na poddasze, powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowe parametry techniczne okna. Okna połaciowe na poddasze, w którym znajdą się salon, sypialnia i inne wnętrza mieszkalne, powinny mieć dobrą termoizolacyjność i niski współczynnik przenikania ciepła. Okno dachowe na poddasze użytkowe powinno także skutecznie redukować hałasy dobiegające z zewnątrz i mieć solidną konstrukcję, w tym m.in. mocne i odporne na stłuczenie szyby. Okna dachowe na poddaszu warto też doposażyć w rolety/żaluzje wewnętrzne czy markizy/rolety zewnętrzne, by chronić poddasze przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem.

okna połaciowe na poddasze

Okna dachowe na poddaszu, a bezpieczeństwo i trwałość zastosowanych rozwiązań

Okna dachowe na poddaszu muszą być zamontowane zgodnie z wytycznymi projektanta budynku i wskazówkami dekarza, aby konstrukcja dachu nie została przez montaż okien osłabiona, a jego szczelność zachowana. Kiedy instalujemy okno dachowe na poddaszu, koniecznie zasięgnijmy więc porady fachowca lub jemu zlećmy prace montażowe. Poprawny montaż okna dachowego zapewni domownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale i wpłynie na komfort użytkowania pomieszczenia i samego okna. Prawidłowo zamontowane okna dachowe na poddaszu nie będą przeciekać, będą wspierały naturalną wentylację pomieszczeń i zapobiegną nadmiernemu wyziębianiu się poddasza w okresie jesienno-zimowym. Dobrze zamontowane okno dachowe na poddaszu będzie też mniej narażone na uszkodzenia czy utratę funkcjonalności np. w wyniku działania wilgoci. Dobrą praktyką jest również dostosowywanie typu okien do warunków panujących w pomieszczeniu. W łazience czy kuchni i innych wnętrzach o podwyższonej wilgotności zawsze lepiej sprawdzą niewrażliwe na działanie wilgoci, łatwe do oczyszczenia i wyjątkowo trwałe plastikowe okna dachowe.

Poznaj walory oferowane przez okna dachowe RoofLITE+ i ciesz się wyjątkową jakością, trwałością i funkcjonalnością naszych produktów w bezkonkurencyjnych cenach!

Polecane artykułY

okna kombi

Kołnierze kombi – jak zamontować kilka okien dachowych obok

Kołnierze kombi do okien dachowych zostały zaprojektowane, aby umożliwić poprawny montaż kilku okien połaciowych obok siebie. Kołnierze dachowe kombi, podobnie jak wersje standardowe kołnierzy instalacyjnych zapewniają szczelne połączenie okna z dachem i usprawniają prace montażowe. Sprawdź, kiedy stosuje się kołnierze kombi i co warto wiedzieć na ich temat. 

Czytaj artykuł »
jaki wymiar okna dachowego

Jak zmierzyć miejsce pod okna dachowe

Montaż okien dachowych wiąże się z dużą ilością korzyści – okna instalowane w połaci dachu doskonale doświetlają pomieszczenie, pomagają oszczędzać przestrzeń i oferują znaczną swobodę aranżacyjną. Nie dziwi więc ich popularność i duża ilość pytań, o to, jak zmierzyć miejsce pod okna dachowe czy wyciąć otwór pod okna na poddaszu. Sprawdź, jak zmierzyć miejsce pod okna połaciowe i jakich błędów przy tym unikać. 

Czytaj artykuł »
Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem to zadanie ważne i warto przyłożyć się do jego realizacji, by mieć pewność, że silny wiatr nie uszkodzi okna, ani nie wtargnie do wnętrza domu, by spowodować kolejne straty. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe mogą też stać się przyczyną innych poważnych problemów. Jakie mogą to być kłopoty? Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wiatrem i jego destrukcyjną siłą?

Czytaj artykuł »