Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

Okna dachowe na poddaszu dodają nie tylko uroku całej aranżacji, ale czynią wnętrza zlokalizowane pod dachem komfortową przestrzenią do życia i pracy. Wszystko pod warunkiem, że okno dachowe na poddasze będzie prawidłowo dobrane, usytuowane we właściwym miejscu i poprawnie zamontowane. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe na poddasze.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak optymalnie doświetlić poddasze za pomocą okien dachowych?
  2. W co doposażyć okna dachowe, aby chronić poddasze przed słońcem?
  3. Dlaczego poprawna instalacja okna dachowego na poddaszu jest ważna?

Okna dachowe na poddaszu, a optymalne doświetlenie wnętrz

Okna dachowe na poddaszu to doskonały sposób na doświetlenie wnętrza i zapewnienie jego użytkownikom dobrych warunków do pracy i wypoczynku. Światło naturalne jest nam bowiem nie tylko niezbędne, by swobodnie korzystać z pomieszczenia, ale też dobrze się w nim czuć. Aby okno dachowe na poddaszu dostarczało pożądaną ilość światła, musi być prawidłowo dobrane pod względem rozmiaru. Ważne są także: miejsce jego montażu, ilość okien w danym pomieszczeniu oraz kształt wnęki okiennej. Należy więc pamiętać, że powierzchnia instalowanych okien połaciowych nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi wnętrza, które będą one oświetlać. Istotne będzie oczywiście w tym wypadku również przeznaczenie pomieszczenia – w tych do pracy powierzchnia przeszklenia może być zdecydowanie większa, a w sypialni – mniejsza. Warto również wiedzieć, że dwa mniejsze okna dachowe na poddaszu lepiej i bardziej równomiernie oświetlą wnętrze niż jedno duże okno. Przy okazji planowania miejsca montażu i doboru rozmiaru okna na poddasze warto mieć również na uwadze fakt, że okno połaciowe powinno zmieścić się między krokwiami, bo to znacznie ułatwi jego montaż.

okna dachowe na poddaszu w łazience

Okna dachowe na poddaszu, a komfort użytkowania pomieszczeń

Dobrze dobrane okna dachowe na poddaszu zapewniają nie tylko optymalne warunki oświetleniowe, ale też gwarantują jego użytkownikom należyty komfort termiczny bez względu na porę roku. Kiedy dobieramy okno dachowe na poddasze, powinniśmy zwrócić uwagę na szczegółowe parametry techniczne okna. Okna połaciowe na poddasze, w którym znajdą się salon, sypialnia i inne wnętrza mieszkalne, powinny mieć dobrą termoizolacyjność i niski współczynnik przenikania ciepła. Okno dachowe na poddasze użytkowe powinno także skutecznie redukować hałasy dobiegające z zewnątrz i mieć solidną konstrukcję, w tym m.in. mocne i odporne na stłuczenie szyby. Okna dachowe na poddaszu warto też doposażyć w rolety/żaluzje wewnętrzne czy markizy/rolety zewnętrzne, by chronić poddasze przed słońcem i nadmiernym nagrzewaniem.

okna połaciowe na poddasze

Okna dachowe na poddaszu, a bezpieczeństwo i trwałość zastosowanych rozwiązań

Okna dachowe na poddaszu muszą być zamontowane zgodnie z wytycznymi projektanta budynku i wskazówkami dekarza, aby konstrukcja dachu nie została przez montaż okien osłabiona, a jego szczelność zachowana. Kiedy instalujemy okno dachowe na poddaszu, koniecznie zasięgnijmy więc porady fachowca lub jemu zlećmy prace montażowe. Poprawny montaż okna dachowego zapewni domownikom nie tylko bezpieczeństwo, ale i wpłynie na komfort użytkowania pomieszczenia i samego okna. Prawidłowo zamontowane okna dachowe na poddaszu nie będą przeciekać, będą wspierały naturalną wentylację pomieszczeń i zapobiegną nadmiernemu wyziębianiu się poddasza w okresie jesienno-zimowym. Dobrze zamontowane okno dachowe na poddaszu będzie też mniej narażone na uszkodzenia czy utratę funkcjonalności np. w wyniku działania wilgoci. Dobrą praktyką jest również dostosowywanie typu okien do warunków panujących w pomieszczeniu. W łazience czy kuchni i innych wnętrzach o podwyższonej wilgotności zawsze lepiej sprawdzą niewrażliwe na działanie wilgoci, łatwe do oczyszczenia i wyjątkowo trwałe plastikowe okna dachowe.

Poznaj walory oferowane przez okna dachowe RoofLITE+ i ciesz się wyjątkową jakością, trwałością i funkcjonalnością naszych produktów w bezkonkurencyjnych cenach!

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »