Jak urządzić poddasze użytkowe?

Jeśli chcesz uczynić poddasze domu miejscem przyjaznym i komfortowym zarówno w czasie relaksu, jak i pracy, powinieneś przestrzegać kilku ważnych zasad. Dzięki nim poddasze w praktyce stanie się wymarzonym azylem, a podczas jego użytkowania unikniesz wielu kłopotów oraz zapewnisz sobie i bliskim bezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak urządzić poddasze użytkowe, by stało się miejscem, w którym każdy dobrze się czuje, pracuje i wypoczywa.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jak urządzić poddasze użytkowe z oknami połaciowymi?
  2. Jak urządzić poddasze, by optymalnie zagospodarować przestrzeń?
  3. Jak urządzić poddasze – praktyczne wskazówki od naszych ekspertów

Jak urządzić poddasze użytkowe z oknami połaciowymi?

Przede wszystkim poddasze użytkowe nie może być pozbawione okien, a okna dachowe ze względu na wysokość ścian oraz ich możliwości są najrozsądniejszym wyborem. Aby poddasze użytkowe oferowało optymalne warunki do życia na co dzień, nie może w nim zabraknąć światła, a więc okna dachowe należy dobrać do wnętrza w taki sposób, by ich rozmiar i usytuowanie gwarantowały należyty poziom oświetlenia. Przyjmuje się, że powierzchnia szyb w oknach dachowych powinna stanowić przynajmniej 10% powierzchni podłogi we wnętrzu oświetlanym przez okna połaciowe. Ze zrozumiałych względów w miejscach urządzonych z myślą o pracy, np. w gabinecie czy biurze, warto zamontować większe okna w dachu lub zdecydować się na ich większą ilość. Poddasze użytkowe będzie też lepiej i bardziej równomiernie oświetlone przez kilka mniejszych okien niż jedno czy dwa większe. Okna dachowe to również ważne otwory wentylacyjne będące kluczowym elementem zapewniającym komfort w pomieszczeniach. To właśnie dzięki nim, możliwa jest odpowiednia cyrkulacja powietrza na poddaszu użytkowym oraz poprawiają funkcjonalność pomieszczeń, zwłaszcza tych, które nie mają dostępu do okien.

Jak urządzić poddasze, by optymalnie zagospodarować przestrzeń?

Nawet niewielkie poddasze użytkowe może być bardzo funkcjonalne, o ile już na etapie planowania budowy czy remontu zwrócimy uwagę na kilka detali. Warto miejsce usytuowania okna połaciowego zharmonizować od razu z aranżem wnętrza – rozstawem mebli i sprzętów oraz wykorzystać do maksimum wszechobecne na poddaszu skosy. Niskie komody, szafki, pojemniki do przechowywania świetnie sprawdzą się na poddaszu, pozwolą wprowadzić do domu ład i porządek i dzięki ich wykorzystaniu nie zmarnuje się żaden kącik i żaden fragment cennej przestrzeni. Warto przy tym pamiętać, by bezpośrednio pod oknem wygospodarować miejsce na grzejniki lub inne źródło ogrzewania, co pozwoli uniknąć problemu parujących okien. Poddasze użytkowe o małej powierzchni warto też aranżować i dekorować w jasnej kolorystyce – biel i pastelowe jasne odcienie sprawią, że pomieszczenie będzie wydawać się przestronniejsze.

jak zagospodarować przestrzeń na poddaszu

Jak urządzić poddasze – praktyczne wskazówki od naszych ekspertów

Urządzając poddasze użytkowe, warto pomyśleć również o udogodnieniach, które wyeliminują największe bolączki związane z pracą i wypoczynkiem pod dachem. Okna dachowe warto szczególnie wyposażyć w markizy/rolety zewnętrzne, by ochronić wnętrza przed nagrzewaniem się w czasie lata oraz rolety wewnętrzne, które dodatkowo pozwalają kontrolować ilość światła w pokoju w słoneczne dni.

Akcesoria tego typu są bardzo praktyczne, a przy tym doskonale dopełniają stylowy aranż wnętrza. Aranżując poddasze użytkowe, pamiętaj również, aby:

  • wybrane na poddasze okna dachowe spełniały wysokie standardy w zakresie termoizolacyjności, wodoszczelności i bezpieczeństwa;
  • okna połaciowe dostosować do rodzaju pomieszczenia – w łazience i innych pomieszczeniach o dużej wilgotności lepiej sprawdzą się plastikowe okna dachowe;
  • nie montować okna dachowego bezpośrednio nad każdym łóżkiem;
  • rozważyć instalację zewnętrznej rolety – zwiększy ona bezpieczeństwo domowników, pozwoli Ci uporać się z hałasem i przegrzewaniem się poddasza.

Polecane artykułY

jak wybrać moskitiere

Jak wybrać moskitierę na okno dachowe? Na co zwrócić uwagę?

Wraz z nadejściem wiosny i przebudzeniem natury wielu z nas rusza na poszukiwanie dobrej moskitiery na okno dachowe. Dzieje się tak, ponieważ po krótkim okresie mniejszej aktywności owady ponownie zaczynają szturmować nasze domy, a my szukamy sposobu, by pozbyć się uciążliwego bzyczenia i groźby bolesnych ukąszeń. Podpowiadamy w poniższym tekście, jak wybrać moskitierę na okno dachowe i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Czytaj artykuł »

Jaka osłona na okna dachowe?

Osłona przeciwsłoneczna na okna dachowe to niezbędne akcesorium w każdym komfortowo urządzonym wnętrzu. Promienie słoneczne potrafią bowiem mocno dać się we znaki w słoneczny dzień oraz utrudnić pracę, zabawę i odpoczynek w pomieszczeniach pod dachem. Podpowiadamy, jak wybrać osłonę do okna dachowego i jaka osłona na okno dachowe sprawdzi się najlepiej w różnych pomieszczeniach i przy różnych potrzebach.

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »