Jakie okna dachowe wybrać do domu jednorodzinnego?

Jakie okna dachowe do domu? Takie pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który mierzy się z budową wymarzonej przestrzeni dla siebie i rodziny. I choć bez światła dziennego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie, wielu właścicieli decyduje się na rozwiązania, które zaproponowano im w projekcie budowalnym — spełniające normy, jednak często nie zawsze dopasowane do potrzeb domowników. Jeżeli należysz do osób, którym zależy na wieloletnim komforcie, zapoznaj się z naszym wpisem, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czy wymiary i producent są ważni podczas wyboru okien do domu?
 2. Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?
 3. Kiedy wybrać okna dachowe dwuszybowe, a kiedy okna dachowe trzyszybowe?
 4. Jakie okna dachowe do domu oferuje RoofLITE+?
 5. Dlaczego wybierając okna dachowe należy pamiętać o kołnierzach instalacyjnych?
 6. Co warto wiedzieć o gwarancji na okna dachowe?

Wybór okien dachowych do domu to niezwykle istotna kwestia. Mimo że bez naturalnego światła trudno jest funkcjonować w budynku, niewiele osób skupia się na prawidłowym doborze tego elementu. Warto jednak zastanowić się, czy producent okien i ich wielkość to jedyne parametry, na które należy zwrócić uwagę. Czy większe okna dachowe będą lepsze? Czy wybrać okna dachowe drewniane, czy okna dachowe plastikowe? Podpowiadamy!

Czy wymiary i producent są ważni podczas wyboru okien do domu?

Zanim zaczniesz wybierać wymiary okien dachowych, powinieneś zdać sobie sprawę, że w dobre produkty warto zainwestować na samym początku budowy, a nawet projektowania domu. Choć porządna stolarka okienna wymaga sporych nakładów finansowych, warto wziąć pod uwagę, że okna dachowe kupuje się na wiele lat i wymienia się zazwyczaj, kiedy ulegają uszkodzeniu.

Jakie okna dachowe do domu wybrać? Z pewnością takie, które nie tylko zapewniają odpowiednią estetykę w pomieszczeniu i na zewnątrz budynku, ale także obniżają koszty związane z ogrzewaniem pomieszczeń. Wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego, warto także zwrócić uwagę na poniższe parametry:

 • współczynnik przenikania ciepła;
 • klasa przepuszczalności powietrza;
 • materiał, z jakiego wykonano okno dachowe;
 • wodoszczelność;
 • izolacja akustyczna.

Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego?

Okna dachowe są produktem, który inwestorzy kupują co kilkanaście lat. Warto mieć na uwadze, że większość właścicieli domów — zarówno nowych, jak i modernizowanych, nie zna się na oknach dachowych, co przekłada się na to, że wybór odpowiedniego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. Mając to na uwadze, przygotowaliśmy poniżej przejrzyste informacje, które pozwolą wybrać typ okna w pełni dopasowany do potrzeb użytkowników. Wystarczy przechodząc przez kolejne kroki, odpowiedzieć na zadane pytania.

Krok 1. Okna dachowe drewniane czy PVC?

RoofLITE+ to producent okien dachowych, który w swojej ofercie proponuje dwa rodzaje okien dachowych — drewniane oraz PVC. Trzeba podkreślić, że oba materiały mają swoich zwolenników i przeciwników oraz unikalne cechy, którymi warto kierować się podczas wyboru. Głównym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając odpowiedni model, jest rodzaj pomieszczenia, w którym mają być zamontowane okna dachowe.

Drewniane okna dachowe sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach, które wyróżniają się standardowym poziomem wilgotności, czyli np. w salonie, pokoju dziecka, sypialni, czy gabinecie.

Okna dachowe PVC, dzięki ich odporności na wilgoć, wybiera się do pomieszczeń, w których panuje jej podwyższony poziom, czyli np. do kuchni lub do łazienki.

Krok 2. Jakie wymiary okien dachowych i jaką ilość wybrać na poddasze domu jednorodzinnego?

Wybierając okna dachowe na poddasze warto zastosować ogólną zasadę, która mówi, że im większe pomieszczenie, tym więcej okien powinno się zamontować, aby prawidłowo doświetlić poddasze. Warto pamiętać o tym, że na każde 8-10 m2 powierzchni podłogi należy zaplanować co najmniej 1 m2 przeszklenia.

Ile zatem okien dachowych warto zaplanować? Jest to uzależnione od wielkości wybranego modelu. Marka RoofLITE+ oferuje okna dachowe w 7 podstawowych wielkościach, dla których powierzchnię przeszklenia oraz efektywność przedstawia poniższa tabela:

jakie okno dachowe do domu jednorodzinnego

Warto mieć na uwadze, że powyższa tabela przedstawia efektywność doświetlenia pomieszczenia, licząc ją po powierzchni podłogi.

Krok 3. Dlaczego pomiar kąta nachylenia dachu jest ważny przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe RoofLITE+ zostały przystosowane do montażu w dachach, których kąt nachylenia wynosi od 15 do 90°. Chcąc sprawdzić kąt nachylenia połaci dachu, wystarczy użyć elektronicznej poziomicy, którą można zainstalować w tablecie lub smartfonie. Wybierając okno dachowe, warto mieć pewność, że kąt nachylenia dachu nie przeszkodzi w jego montażu.

Krok 4. Czy konstrukcja dachu ma znaczenie dla wyboru okien dachowych do domu jednorodzinnego?

Okna dachowe oferowane przez RoofLITE+ można zamontować praktycznie w każdej połaci dachowej. Swoją uwagę należy jednak skupić na położeniu łat oraz rozstawie krokwi, które są podstawą konstrukcji dachowej. Na tej podstawie należy wybrać rozmiar okien dachowych spośród siedmiu rozmiarów, jakie oferuje producent. Jeśli pojawią się wątpliwości, skontaktuj się z dystrybutorem, który pomoże w zakupie dopasowanych okien dachowych.

okno dachowe do domu jednorodzinnego

Kiedy wybrać okna dachowe dwuszybowe, a kiedy okna dachowe trzyszybowe?

Jeśli stoisz właśnie przed odpowiedzią na pytanie jakie okna dachowe do domu wybrać, powinieneś wiedzieć, że na rynku dostępne są okna o różnych pakietach szybowych. Najczęściej wybieranymi są okna dachowe dwuszybowe oraz okna dachowe trzyszybowe, które można zastosować w domach energooszczędnych.

Wybór rodzaju okien dachowych zależy od wielu czynników, Jednym z nich jest to, czy użytkownik decyduje się na wariant oszczędnościowy. Takim z pewnością są okna dachowe dwuszybowe, które z powodzeniem można zastosować:

 1. na budowach, dla których pozwolenie zostało wydane do 2019 roku;
 2. w starszych budynkach, które były już wyposażone w okna dachowe i właściciel dokonuje wymiany 1:1, pamiętając o przepisach, które wymuszają montaż nowego okna dachowego, zachowując identyczny rozmiar, jak wcześniej zainstalowane rozwiązanie.

Okna dachowe trzyszybowe, których parametr Uw dla okna może wynieść co najwyższej 1,1 W/m2K jest opcją idealną dla osób, które chcą zamontować okna dachowe w nowych, jak i starych obiektach, w szczególności jeśli zmianie ulegnie rozmiar okna (co jest prawnie wymagane w naszym kraju). Trzyszybowe okna dachowe sprawdzą się w każdym wnętrzu na poddaszu, zarówno w sypialni, salonie, jak i łazience (tutaj należy pamiętać, aby wybierać okna wykonane z PVC). Choć okna dachowe trzyszybowe są droższe, warto pamiętać, że są bardziej energooszczędne od dwuszybowych, co w dłuższej perspektywie czasu przełoży się na spore oszczędności. Dlatego wybierając okna dachowe do domu, warto pamiętać o pakietach szybowych, jakie oferowane są w poszczególnych modelach.

Jakie okna dachowe do domu oferuje RoofLITE+?

Decydując się na okna dachowe RoofLITE+ możesz wybierać produkty spośród trzech linii, jakie oferuje marka. Proponowane rozwiązania to modele dopracowane w każdym szczególe, dzięki czemu można mieć pewność, że przez lata użytkownik będzie mógł cieszyć się nie tylko komfortem termicznym, ale także oszczędnościami, które mogą dać wybrane okna dachowe.

Linie okien połaciowych RoofLITE+, spośród których można wybierać poszczególne modele to:

 • RoofLITE+ SLIM — okna dachowe z tej kolekcji wyróżniają się na tle innych doskonałą relacją cena-parametry. Dzięki nim można za niewielkie pieniądze dobrze doświetlić poddasze. Okna dachowe z tej linii wyróżniają się niską ościeżnicą oraz zapewniają prawidłową wentylację.
 • RoofLITE+ SOLID — okna dachowe z tej linii wyróżniają się wzmocnioną ramą, która doskonale sprawdza się w trudniejszych warunkach. Za przykład można podać modele wykonane z PVC, które są stworzone do zastosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich, jak np. łazienka czy kuchnia.
 • RoofLITE+ TRIO — to gama energooszczędnych okien dachowych trzyszybowych, które podobnie, jak okna dachowe SOLID wyróżniają się wzmocnioną ramą i najlepszym wśród oferowanych przez markę modeli współczynnikiem izolacji cieplnej.

Wybierając rozwiązania oferowane przez RoofLITE+ warto mieć na uwadze, że każde okno dachowe jest nie tylko dopracowane, ale wiele z nich wyróżnia się udogodnieniami, które ułatwiają komfortowe użytkowanie proponowanych modeli, np. okno dachowe SLIM VENT wyposażono w moduł wentylacyjny, a okno dachowe SOLID PVC wykonano z odpornego na wilgoć i przede wszystkim łatwego w czyszczeniu PVC.

Dlaczego wybierając okna dachowe należy pamiętać o kołnierzach instalacyjnych?

Odpowiadając na pytanie — jakie okna dachowe do domu wybrać nie można zapomnieć o jednym z podstawowych elementów, zapewniającym ich prawidłowy i szczelny montaż. Mowa oczywiście o kołnierzu instalacyjnym, który należy dopasować do rodzaju pokrycia dachowego. Oferta produktowa RoofLITE+ obejmuje kołnierze, które pasują do większości stosowanych na dachach materiałów, co oznacza, że nasze okna dachowe można zamontować praktycznie w każdym rodzaju poszycia dachowego, którego kąt nachylenia wynosi między 15 a 90°. Każdy kołnierz instalacyjny wykonano z odpornego na niekorzystne warunki atmosferyczne aluminium, którego kolor odpowiada zewnętrznemu wykończeniu okien – RAL7043 (szary).

Co warto wiedzieć o gwarancji na okna dachowe?

Wybierając okna dachowe do domu jednorodzinnego nie można zapomnieć o gwarancji, jakiej producent udziela na poszczególne modele. W tym wypadku należy skupić się na poszczególnych elementach okna dachowego, dla których gwarancja udzielana jest na różne okresy. I tak RoofLITE+ udziela gwarancji na:

 • okna dachowe wyposażone w izolacyjny pakiet szybowy oraz prawidłowo dobrane kołnierze uszczelniające (pomijając siłowniki gazowe, jeśli były zastosowane) – 10 lat;
 • izolacyjny pakiet szybowy, który posiada zewnętrzne szkło hartowane (w tym wypadku udzielana jest specjalna gwarancja w przypadku gradobicie) – czas określany jest jako techniczny okres użytkowania danego pakietu szybowego;
 • produkty montażowe, w tym kołnierze uszczelniające z pianki izolacyjnej, kołnierze paroprzepuszczalne, kołnierze paroizolacyjne i krokwie pomocnicze – 2 lata;
 • siłowniki gazowe – 2 lata.

Więcej szczegółów dotyczących gwarancji znajdziesz TUTAJ.

Jakie okna dachowe do domu wybrać — podsumowanie

Budowa nowego lub modernizacja starego domu jednorodzinnego niesie za sobą konieczność podjęcia wielu decyzji. Jeśli właściciel zaplanował poddasze mieszkalne, jedną z ważniejszych decyzji będzie wybór okien dachowych, które doświetlą wnętrze. Okna dachowe warto wybrać już na etapie projektowania budynku. W tym wypadku dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko wymiary okien, ale również materiał, z jakiego je wykonano, pakiet szybowy oraz parametry, którymi się charakteryzują.

Mając na uwadze dobro zarówno użytkowników, jak i środowiska naturalnego, marka RoofLITE+ oferuje m.in. okna dachowe drewniane, które wykonano z drewna pozyskanego w sposób zrównoważony, czyli takie, który nie zagraża ekologii. Dodatkowo doskonałe parametry termoizolacyjne połączone z atrakcyjną ceną proponowanych rozwiązań sprawiają, że są to rozwiązania godne uwagi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat, zachęcamy do kontaktu.

Polecane artykułY

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć okna dachowe przed silnym wiatrem?

Zabezpieczenie okien dachowych przed wiatrem to zadanie ważne i warto przyłożyć się do jego realizacji, by mieć pewność, że silny wiatr nie uszkodzi okna, ani nie wtargnie do wnętrza domu, by spowodować kolejne straty. Niezabezpieczone prawidłowo okna dachowe mogą też stać się przyczyną innych poważnych problemów. Jakie mogą to być kłopoty? Jak zabezpieczyć okna dachowe przed wiatrem i jego destrukcyjną siłą?

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »
okna dachowe na poddasze jak odpowiednio dobrać

Jak odpowiednio dobrać okna dachowe na poddasze?

Okna dachowe na poddaszu dodają nie tylko uroku całej aranżacji, ale czynią wnętrza zlokalizowane pod dachem komfortową przestrzenią do życia i pracy. Wszystko pod warunkiem, że okno dachowe na poddasze będzie prawidłowo dobrane, usytuowane we właściwym miejscu i poprawnie zamontowane. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając okna dachowe na poddasze.

Czytaj artykuł »