Jak wyregulować okno dachowe — wszystko o czym musisz wiedzieć

Okna dachowe cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego, ponieważ doskonale doświetlają każdą część poddasza. Sen z powiek właścicieli spędza jednak pytanie, jak wyregulować okno dachowe, aby przez wiele lat było szczelne i działało bez zarzutu? Warto nadmienić, że dobrze wyregulowane okno dachowe to podstawa komfortowego użytkowania go przez lata, które przekłada się także na realne oszczędności, jeśli chodzi o rachunki. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się istotnych szczegółów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego regulacja okna dachowego jest ważna?
  2. Kiedy należy przeprowadzić pierwszą regulację okna dachowego?
  3. Na co zwrócić uwagę przed regulacją okna dachowego?
  4. Jakie elementy reguluje się w oknach dachowych?
  5. Co zrobić w przypadku konieczności wymiany uszczelki?

Dlaczego regulacja okna dachowego jest ważna?

Regulacja okna dachowego jest istotna, ponieważ tylko wtedy można mówić o komforcie użytkowania okna na poddaszu. Jeśli okno zostanie źle zamontowane i pojawią się krzywe szczeliny pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem, może dojść do przewiewania, co może skutkować nie tylko chłodem pojawiającym się na poddaszu w ciągu zimniejszych pór roku, ale również zwiększonymi rachunkami za ogrzewanie, których każdy właściciel domu chciałby uniknąć. 

Regularna i prawidłowa regulacja okna dachowego pozwoli uniknąć późniejszych problemów z użytkowaniem wybranego modelu.

Kiedy należy przeprowadzić pierwszą regulację okna dachowego?

Zastanawiasz się, jak wyregulować okno dachowe i kiedy to zrobić? Pierwsze działania tego typu powinny być przeprowadzone bezpośrednio podczas montażu wybranego modelu. 

Choć montaż i regulacja okna dachowego RoofLITE+ są proste i szybke, ponieważ każdy model dostarczany jest z prostą i zrozumiałą instrukcją (instrukcje „krok po kroku” w postaci filmów i zdjęć można także znaleźć na stronie internetowej), warto, aby to zadanie wykonał fachowiec. Podczas montażu okna w połaci dachu musi on sprawdzić, czy szczeliny pionowe i poziome w oknie pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem są równe. Jest to warunek konieczny do prawidłowego funkcjonowania okna.

Na co zwrócić uwagę przed regulacją okna dachowego?

Stając się właścicielem okien dachowych na poddaszu, warto pamiętać o tym, że poza odpowiedzią na pytanie jak wyregulować docisk okna dachowego RoofLite+ czy jak wyregulować okna dachowe RoofLite+ PVC, należy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie — jak często regulować okna dachowe?

Jak wspomnieliśmy wyżej, pierwszą regulację okna dachowego należy przeprowadzić w trakcie jego montażu, jako jeden z jego elementów. Kolejne należy zaplanować na rok do półtora roku po instalacji okna w połaci dachowej. To właśnie w tym momencie ustawia się okno dachowe na cały okres użytkowania.

Jedynym przypadkiem, gdy należy poprawić ustawienie skrzydła względem ościeżnicy jest „zapracowanie” więźby dachowej. Wtedy należy ustawić okno dachowe jeszcze raz. Wówczas należy skontaktować się z fachowcem, który zaproponuje najlepsze rozwiązanie problemu

Ze względu na konstrukcję zawiasów i sposób otwierania — nie regulujemy okien dachowych, smarujemy zawiasy I wykonujemy regularne konserwacje.

Jakie elementy reguluje się w oknach dachowych?

Chcąc prawidłowo wyregulować okno dachowe, powinieneś wiedzieć, że jego budowa oraz inne względy techniczne sprawiają, że w tych modelach nie reguluje się zawiasów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wyregulować docisk okna dachowego, pamiętaj, że jest on dopasowany fabrycznie i nie trzeba go regulować.

Jeśli po sprawdzeniu okaże się, że szczeliny pionowe i poziome są równe, należy nasmarować uszczelki wazeliną techniczną lub silikonem. Wówczas można liczyć na niezawodność i długotrwałą pracę okna dachowego oraz odpowiednie przyleganie skrzydła do ościeżnicy, co przekłada się na szczelność okna.

regulacja okna dachowego

Co zrobić w przypadku konieczności wymiany uszczelki?

Podczas regulacji okna dachowego może okazać się, że zamontowana wokół okna dachowego uszczelka wymaga wymiany. W takiej sytuacji należy zwrócić się do producenta okna dachowego (jeśli kupujesz okna dachowe RoofLITE+, skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta) i podać numery znajdujące się na tabliczce znamionowej danego okna. Można również wysłać zdjęcie tabliczki znamionowej, dzięki czemu uniknie się podania błędnych danych.

Szczegółowe dane, które podasz, pozwolą Ci nabyć dopasowaną uszczelkę, którą będziesz mógł wymienić we własnym zakresie. Z pewnością będzie idealnie dopasowana do okna dachowego, które posiadasz, dzięki czemu będziesz mógł mieć pewność, że okno dachowe będzie w 100% szczelne.

Jak wyregulować okna dachowe — podsumowanie

Konserwacja okna dachowego RoofLITE+ powinna być przeprowadzana regularnie, zgodnie z dołączoną do produktu instrukcją obsługi. Najlepiej, jeśli przeprowadzi ją wykwalifikowany serwisant z autoryzowanego serwisu. Dzięki temu użytkownik będzie miał nie tylko pewność, że prace zostały wykonane prawidłowo, ale również, że w razie konieczności będzie mógł skorzystać z gwarancji, która na okna dachowe wynosi 10 lat (więcej na temat gwarancji można znaleźć TUTAJ). Warto mieć na uwadze, że bezpośrednie lub pośrednie zaniedbanie (ale nie tylko), brak regularnego badania i serwisowania lub zaniedbania w konserwacji okien dachowych mogą skutkować brakiem możliwości zastosowania gwarancji. Warto zatem regularnie sprawdzać, czy okna dachowe działają poprawnie i nie wymagają regulacji. Jeśli masz wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu zaproponują nie tylko najlepsze rozwiązanie w zakresie zakupu okien dachowych i dedykowanych im akcesoriów, ale również podpowiedzą, jak rozwiązać problem z prawidłowym działaniem okien, jeśli taki się pojawił.

Polecane artykułY

Czy okna dachowe mogą obniżyć koszty ogrzewania?

Koszty ogrzewania rosną w ostatnim czasie szczególnie szybko i to niezależnie od rodzaju wykorzystywanej do tego celu energii. Nic więc dziwnego, iż niezwykle popularnymi tematami stały się termomodernizacja budynku oraz energooszczędne okna dachowe i ich wpływ na rachunki za ogrzewanie. Wyjaśniamy, jak okna dachowe wpływają na koszty ogrzewania i w jaki sposób termoizolacja domu przekłada się na oszczędności w portfelu.

Czytaj artykuł »
Jak ocieplić okna dachowe?

Jak ocieplić okna dachowe?

Dobrze wykonane ocieplenie okien dachowych przynosi realne korzyści w postaci większej izolacji termicznej oraz zwiększenia rachunków. Należy pamiętać, że ocieplenie okien dachowych jest obowiązkowe do ich poprawnego działania. Prawidłowo wykonana instalacja pozwoli się cieszyć optymalną temperaturą cały rok. Trudno też wyobrazić sobie montaż okien dachowych bez ocieplenia w nowoczesnym budynku nastawionym na oszczędność energii. Podpowiadamy, jak ocieplić okna dachowe i wyjaśniamy, dlaczego warto to zrobić.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »