Jak mierzyć rolety do okien dachowych w prawidłowy sposób?

Określenie prawidłowych wymiarów rolety to pierwszy krok do jej zakupu. Rzadko zdarza się, że dostępne w sklepach budowlanych lub z wykończeniem wnętrz modele pasują na każdy rodzaj okna dachowego. Należy pamiętać, że prawidłowo dopasowana roleta do okien dachowych, będzie gwarantować skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym i nadmiernym nagrzewaniem się poddasza. Rolety do okien dachowych są jednym z najpopularniejszych osłon okiennych stosowanych na poddaszu mieszkalnym. Ich budowa oraz cechy konstrukcyjne pomogą nie tylko poprawić charakterystykę pomieszczenia, ale również będą doskonale harmonizować się z zewnętrzną częścią budynku. Wystarczy prawidłowo je dobrać. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego na poddaszu mieszkalnym warto zastosować rolety do okien dachowych?
 2. Jakie rodzaje rolet do okien dachowych warto wybrać?
 3. Czy rolety na okna dachowe na wymiar mają rację bytu?
 4. Jak wymierzyć okno do rolet dachowych?

Dlaczego na poddaszu mieszkalnym warto zastosować rolety do okien dachowych?

Mieszkanie na poddaszu jest marzeniem wielu osób. Wnętrza takie jak sypialnia, salon, czy gabinet są przytulne i stwarzają wiele możliwości aranżacyjnych. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że mieszkanie na poddaszu, jeśli nie zostanie odpowiednio zaaranżowane, może stać się udręką. Widać to szczególnie latem i zimą, kiedy temperatury panujące wewnątrz nie zawsze są do zniesienia — latem leje się żar, a zimą ciepło jest szybko oddawane do góry, przez co wnętrza wychładzają się.

Rozwiązaniem powyższych problemów mogą być rolety do okien dachowych, które pozwolą utrzymać we wnętrzach odpowiednią temperaturę i zachować odrobinę prywatności. 

Rolety zewnętrzne pozwalają zadbać o efekt „cieplny”, czyli o zabezpieczenie poddasza przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. 

Rolety zewnętrzne i wewnętrzne RoofLITE+ pozwalają zachować prywatność oraz skutecznie regulują natężenie. światła.

Jakie rodzaje rolet do okien dachowych warto wybrać?

Rolety do okien dachowych mają spełniać kilka podstawowych funkcji, do których należą przede wszystkim:

 • zapewnienie komfortu termicznego o każdej porze dnia i w każdym dniu w roku;
 • stworzenie eleganckiej ozdoby poddasza mieszkalnego;
 • ochrona przed spojrzeniami osób z zewnątrz.

Bogata oferta rynkowa sprawia, że użytkownik może dopasować rolety do okien dachowych pod względem kolorystycznym i stylistycznym. Musi jedynie dobrać odpowiedni rozmiar. Jak mierzyć rolety do okien dachowych, aby mieć pewność, że będą pasowały na okno dachowe? Szczegółowa instrukcja poniżej, ponieważ teraz chcemy przedstawić propozycje, z jakich można skorzystać, wybierając rolety na okna dachowe do swojego domu.

Rolety na okna dachowe można podzielić na dwie kategorie:

 • zewnętrzne;
 • wewnętrzne.

Zewnętrzne rolety na okna dachowe

Kiedy chcemy ograniczyć poziom oświetlenia wnętrz na poddaszu mieszkalnym, warto wybrać zewnętrzne rolety na okna dachowe. Jest to rozwiązanie, które w znacznym stopniu pozwoli zablokować promienie słoneczne, które mogą przeszkadzać podczas użytkowania poddasza. Dzięki temu rozwiązaniu można liczyć na komfortowy klimat na poddaszu nawet w okresie letnim, kiedy temperatury należą do wysokich.

Mając na uwadze dobro naszych Klientów, marka RoofLITE+ przygotowała ciekawą ofertę, która przypadnie do gustu wymagającym osobom. Roleta zewnętrzna z zasilaniem solarnym i sterowaniem bezprzewodowym RoofLITE+ SSR, która na tle innych rozwiązań, które są dostępne na rynku, wyróżnia się zasilaniem solarnym, co oznacza, że jest niezależna, jeśli chodzi o źródło zasilania. Ciągłość pracy tego modelu zapewnia wbudowany w roletę akumulator, który zasilany jest energią słoneczną. Dzięki jego dużej pojemności można liczyć na nawet 100 cykli otwieranie/zamykanie bez konieczności doładowania, dzięki czemu z rolety można korzystać nie tylko w nocy, ale również w pochmurne dni.

Wewnętrzne rolety na okna dachowe

Choć celem montażu okien dachowych jest wpuszczenie większej ilości światła do wnętrza, czasami chcemy ograniczyć jego dopływ. Takie możliwości dają nam wewnętrzne rolety na okna dachowe, które blokują dopływ promieni słonecznych do pomieszczenia, dzięki czemu użytkowanie poddasza, szczególnie latem, staje się bardziej komfortowe. Rolety wewnętrzne do okien dachowych dają użytkownikom także więcej prywatności. Wybierając odpowiednie modele, należy mieć na uwadze, że muszą być w 100% dopasowane do stolarki okiennej, ponieważ tylko wtedy będzie można je bez problemu przesuwać wzdłuż framugi okna.

Marka RoofLITE+ chcąc dać swoim Klientom jak najlepsze rozwiązania, stworzyła rolety wewnętrzne do okien dachowych najwyższej klasy, których dopasowanie do okien dachowych nie będzie stanowiło żadnego problemu. Mowa o:

 • RoofLITE+ DUA — rolecie zaciemniającej, dzięki której dzień można zamienić w noc. Proponowany model został wykonany z materiałów, które są odporne na zabrudzenia. Mowa o poliestrze i lekkiej gumie, która jest odpowiedzialna za efektywne blokowanie światła. Prowadnice, które umożliwiają blokowanie rolety w dowolnej pozycji wykonano z aluminium.
 • RoofLITE+ RHA — rolecie przyciemniającej, dzięki której można uzyskać efekt lekko rozproszonego światła. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie użytkownik ogląda telewizję lub korzysta z komputera. Rolety przyciemniające są rozwiązaniem dla osób, które nie lubią ciemności, ponieważ sprawiają, że promienie słoneczne przedostają się do wnętrza, jednak są delikatniejsze i bardziej przyjazne dla oka ludzkiego.
 • RoofLITE+ FSA — jest to specjalny rodzaj rolety solarnej do okien dachowych do dachów płaskich, dzięki której można stworzyć komfortowe warunki na poddaszu bez konieczności podłączania jej do zasilania. Plisowany materiał, który jest jej częścią wzbogacono o dodatkową warstwę aluminium o strukturze plastra miodu, dzięki czemu roleta blokuje o 51% więcej promieniowania słonecznego.

Czy rolety na okna dachowe na wymiar mają rację bytu?

Wybierając rolety do okien dachowych, wiele osób zastanawia się nie tylko jak zmierzyć okno do rolet dachowych, ale też czy można nabyć rolety na wymiar. Decydując się na rolety do okien dachowych, należy mieć na uwadze, że podobnie jak same okna dachowe, mają one określone rozmiary, co oznacza, że teoretycznie można nazwać je roletami na okna dachowe na wymiar, które będą pasowały do wybranych modeli.

Jakie rodzaje rolet do okien dachowych warto wybrać?

Jak zmierzyć okno do rolet dachowych?

Rolety do okien dachowych to dość szczególne akcesorium, którego nie mierzy się tak samo, jak rolety do okien fasadowych. W tym wypadku należy zwrócić uwagę na tabliczkę znamionową okna (która znajduje się na górze jego skrzydła — po otwarciu okna), na której określono rodzaj okna dachowego i jego wielkość. Zdjęcie takiej tabliczki należy wysłać do sprzedawcy, aby dobrał odpowiednie akcesoria do danego okna dachowego.

Powinieneś pamiętać, że w przypadku okien dachowych rozmiar rolety, który jest podawany na stronie internetowej, faktycznie nie jest rozmiarem rolety, a okna dachowego, który znajduje się na tabliczce znamionowej i to on powinien być podany w zamówieniu.

Jak mierzyć rolety — podsumowanie

Choć pomiar rolet do okien dachowych nie jest trudnym zadaniem, należy podejść do tego zadania z pełną odpowiedzialnością. Tylko wtedy można mieć pewność, że wybrane akcesoria do okien dachowych będą pasowały idealnie do modeli, jakie zamontowane są w domu.

Polecane artykułY

jak wybrać moskitiere

Jak wybrać moskitierę na okno dachowe? Na co zwrócić uwagę?

Wraz z nadejściem wiosny i przebudzeniem natury wielu z nas rusza na poszukiwanie dobrej moskitiery na okno dachowe. Dzieje się tak, ponieważ po krótkim okresie mniejszej aktywności owady ponownie zaczynają szturmować nasze domy, a my szukamy sposobu, by pozbyć się uciążliwego bzyczenia i groźby bolesnych ukąszeń. Podpowiadamy w poniższym tekście, jak wybrać moskitierę na okno dachowe i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Czytaj artykuł »

Jaka osłona na okna dachowe?

Osłona przeciwsłoneczna na okna dachowe to niezbędne akcesorium w każdym komfortowo urządzonym wnętrzu. Promienie słoneczne potrafią bowiem mocno dać się we znaki w słoneczny dzień oraz utrudnić pracę, zabawę i odpoczynek w pomieszczeniach pod dachem. Podpowiadamy, jak wybrać osłonę do okna dachowego i jaka osłona na okno dachowe sprawdzi się najlepiej w różnych pomieszczeniach i przy różnych potrzebach.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »