Wymiana okien dachowych na nowe – kiedy warto to zrobić?

Wymiana okien dachowych bywa niekiedy koniecznością, ponieważ żadne okna połaciowe nie są wieczne i po pewnym czasie zwyczajnie muszą zostać zastąpione przez nowe. Kliknij tutaj i sprawdź kiedy trzeba wymienić okna dachowe.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy wymiana okien dachowych jest konieczna?
  2. Wymiana okna dachowego jako sposób na oszczędności
  3. Kiedy najlepiej wymienić okna dachowe?

Wymiana okien dachowych bywa niekiedy koniecznością, ponieważ żadne okna połaciowe nie są wieczne i po pewnym czasie zwyczajnie muszą zostać zastąpione przez nowe. Dodatkowo, nawet jeśli stare okna zamontowane zostały kilka lat temu, mogą nie spełniać aktualnie wymaganych norm. Wymiana okien dachowych ma również głęboki sens z powodów ekonomicznych. Kiedy wymienić okna dachowe i dlaczego warto to zrobić?

Kiedy wymiana okien dachowych jest konieczna?

Wymiana okna dachowego jest zalecana po 20 latach od momentu jego montażu. Jednak w praktyce wymiana okien dachowych może być konieczna znacznie wcześniej. Do wymiany okien mogą nas zmusić m.in. poważna usterka lub wada okna, niepoprawny lub niedbały montaż starego okna połaciowego, jego przedwczesne zużycie. Czasem wymiana okien dachowych jest wynikiem zmiany aranżacji poddasza bądź jest przeprowadzana przy okazji remontu dachu lub pomieszczeń zlokalizowanych na najwyższej kondygnacji. Np. Kiedy chcemy zwiększyć ilość światła dziennego dzięki dodatkowym oknom to aby okna w pomieszczeniu nie różniły się zdarza się potrzeba wymiana już istniejącego na identyczne z nowo instalowanym oknem.

Starsze okna połaciowe najczęściej nie spełniają norm np. w zakresie izolacyjności termicznej, mają gorsze parametry lub ich montaż prowadzony był starszymi metodami, ich wymiana może też okazać się niezbędna, by poddasze nie wyziębiało się nadmiernie, a rachunki za ogrzewanie nie przerosły możliwości budżetu domowego. Stare okna dachowe nie gwarantowały takiej szczelności, jak robią to współczesne modele. Wymiana okna dachowego może więc być koniecznością dla osób, które cenią wygodę, bezpieczeństwo i mają dość problemów wynikających z niedostatków zamontowanych w domu okien, np. nieustannego hałasu.

wymiana okien dachowych

Wymiana okna dachowego jako sposób na oszczędności

Wymiana okien dachowych może być z kilku powodów szczególnie opłacalna. Przy rosnących cenach energii warto wymienić okna dachowe, które powodują duże straty ciepła na poddaszu. Wymiana okien w dachu pozwoli wówczas nie tylko zminimalizować rachunki, ale też zapewni lepsze warunki do pracy i życia domownikom, którzy nie będą musieli stale marznąć na poddaszu. Dobrze dobrane nowe okna połaciowe mogą zresztą na wiele sposobów zwiększyć komfort użytkowników poddasza, np. skuteczniej wygłuszać hałasy, zapobiegać nagrzewaniu się poddasza czy usprawnić jego wentylację. Wymiana okien dachowych ma jednak teraz szczególne znaczenie przede wszystkim dla naszych portfeli – termomodernizacja budynków jest dziś powszechnie promowana, a rząd i instytucje bankowe zachęcają do proekologicznych inwestycji licznymi korzyściami. Doskonałym tego przykładem jest program „Czyste Powietrze 3.0”, dzięki któremu osoby decydujące się wymienić okna dachowe na okna energooszczędne, czyli bardziej efektywne energetycznie, mogą otrzymać dofinansowanie nawet na poziomie 40% inwestycji. Co więcej, wydajne energetycznie okna dachowe z trzyszybowym pakietem, takie jak okna dachowe TRIO PINE oraz TRIO PVC z naszej oferty, w połączeniu z montażem w specjalnych kołnierzach termoizalacyjnych, przekładają się na bardzo konkretne oszczędności energii w domu, a w praktyce – pieniędzy. Im wcześniej nastąpi wymiana okien dachowych, tym lepiej dla domowego budżetu, komfortu domowników i środowiska, którego ochrona jest dziś najlepszą formą troski o nasze dzieci i wnuki.

Kiedy najlepiej wymienić okna dachowe?

Wymiana okien dachowych zawsze będzie najmniej obciążająca i najkorzystniejsza dla finansów, kiedy zostanie połączona z innymi pracami remontowymi. Najlepiej jest je zaplanować w okresie wiosny lub lata, ale oczywiście, jeśli okna dachowe są nieszczelne, a ziąb wnika do każdego kąta poddasza prace instalacyjne można również, a nawet trzeba zacząć w sezonie jesienno-zimowym. Jeśli nie mamy doświadczenia w obróbce okien, prace dekarskie lepiej jednak pozostawić specjalistom, by wymiana okien połaciowych nie zajęła zbyt wiele czasu, była w pełni bezpieczna i została wykonana profesjonalnie.

Polecane artykułY

okna solid RoofLITE+

Okna poddaszowe RoofLITE+ – uniwersalne okna SOLID

Okna poddaszowe SOLID to uniwersalne okno dachowe o wzmocnionej ramie i wyjątkowo wytrzymałej konstrukcji idealnej dla okien montowanych w dachu i narażonych na negatywne działanie różnorodnych czynników, w tym wiatru, wilgoci czy zmiennych temperatur. Uniwersalne okna dachowe SOLID przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, w dachach skośnych. Okno poddaszowe SOLID to wygodne w obsłudze okno z centralną osią obrotu dostępne we wszystkich najczęściej wybieranych rozmiarach oraz dwóch głównych wariantach (z drewna oraz PVC).

Czytaj artykuł »
okna dachowe slim

Okna poddaszowe RoofLITE+ – ekonomiczne okna SLIM

Okna poddaszowe SLIM to gama uniwersalnych obrotowych okien dachowych, których wyróżnikiem jest wyjątkowo atrakcyjna cena. Ekonomiczne okna dachowe SLIM to połączenie pomysłowej konstrukcji z dobrą jakością wykonania i dbałością o finalny koszt produktu. Dzięki węższej ramie i podwójnej szybie okna poddaszowe SLIM mogą być nieco tańsze, ale wciąż doskonale sprawdzać się w ogrzewanych pomieszczeniach i spełniać wymogi projektów o niedużym budżecie.

Czytaj artykuł »

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »