Ile kosztuje okno dachowe — wszystko o czym musisz wiedzieć

Kupno i montaż okien dachowych to duże obciążenie dla domowego budżetu. W tym wypadku warto jednak posłuchać ekspertów, którzy są zgodni, że na tym elemencie wyposażenia domu nie można oszczędzać, ponieważ dobre parametry i estetyka muszą kosztować. Nie oznacza to jednak, że inwestor zawsze musi wybierać najdroższe okna dachowe. Ile kosztuje okno uznawane za dobre? Na jakie parametry zwrócić uwagę, aby wiedzieć, kiedy wybrać droższe, a kiedy tańsze okno dachowe? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Ile kosztują nowe okna dachowe i co ma wpływ na ich cenę?
  2. Ile kosztuje okno dachowe energooszczędne i czy warto je wybrać?
  3. Jak wielkość okna dachowego może determinować jego cenę?
  4. Dlaczego okno dachowe drewniane jest tańsze niż okno dachowe PVC?
  5. Na jakie wyposażenie dodatkowe zwrócić uwagę planując budżet na okna dachowe?

Koszt montażu okien dachowych zależy od wielu czynników. Cenę wybranego modelu determinuje kilka ważnych czynników, które zawsze trzeba brać pod uwagę. Planując zakup i  montaż okien dachowych w budżecie, należy wziąć pod uwagę kilka informacji — m.in. koszt zakupu okna, cenę ewentualnych akcesoriów ułatwiających zarówno montaż, jak i późniejsze użytkowanie okien dachowych. Chcąc wiedzieć dokładnie ile kosztują nowe okna dachowe należy do powyższych kosztów dodać usługę montażu okna przez dekarzy. Chcesz wiedzieć dokładnie, od czego uzależniona jest cena okien dachowych? Podpowiadamy w poniższym wpisie.

Ile kosztują nowe okna dachowe i co ma wpływ na ich cenę?

Na cenę okna dachowego wpływ ma nie tylko jego rozmiar, ale również materiały, które zostały wykorzystane do jego produkcji. Trzeba się spodziewać, że im większe okno dachowe wybierzesz, tym więcej będziesz musiał za nie zapłacić. Na ostateczną cenę okna dachowego wpływ będzie miało to, czy wybierzesz okna dachowe drewniane, czy okna dachowe PVC. Jeśli zastanawiasz się ile kosztują okna dachowe plastikowe, a ile drewniane, musisz wiedzieć, że te pierwsze są droższe.

Kolejnym aspektem, który ma wpływ na końcową cenę okna dachowego, jest pakiet szybowy, jaki zastosowano w wybranym modelu. Im więcej szyb w pakiecie, tym wyższej ceny trzeba się spodziewać. Warto tutaj podkreślić, że ilość szyb ma przełożenie na parametry użytkowe, a tym samym na mniejsze straty ciepła i oszczędności, jeśli chodzi o rachunki za energię cieplną. Jeśli zatem nie chcesz rokrocznie przepłacać za ogrzewanie, wybierz droższy, ale zdecydowanie bardziej energooszczędny pakiet trzyszybowy, który wyróżnia się niską wartością współczynnika U. Współczynnik przenikania ciepła, bo o nim mowa, najogólniej mówiąc, informuje użytkownika, jak dobrze okno dachowe będzie chronić wnętrze przed stratami ciepła, co wprost przełoży się na niższe koszty ogrzewania, a tym samym mniejsze zanieczyszczenie środowiska naturalnego.

koszty okna dachowego

Ile kosztuje okno dachowe energooszczędne i czy warto je wybrać?

Wybierając okno dachowe, trzeba mieć na uwadze, że jego cena będzie wyższa, jeśli wybierze się okno dachowe energooszczędne. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że mimo iż cena samego okna będzie wyższa, inwestycja zwróci się na wielu różnych poziomach. Taki model zapewnia bowiem lepszą izolację, a tym samym zmniejsza straty ciepła zimą i ogranicza przedostawanie się do wnętrz większej ilości ciepła latem.

Energooszczędne okna dachowe to innowacyjne rozwiązanie, które wyróżnia doskonały współczynnik przenikania ciepła oraz bardzo dobre właściwości izolacyjne. Okna dachowe energooszczędne wyróżniają się doskonałymi parametrami, które wynikają z połączenia kilku ważnych elementów, m.in. zastosowania potrójnego pakietu szybowego (takim pakietem wyróżniają się okna dachowe RoofLITE+ TRIO PINE AAY B1500 lub okno dachowe RoofLITE+ TRIO PVC APY B1500, a także specjalnej konstrukcji ramy. Warto również wspomnieć o specjalistycznych powłokach, które zastosowano. W pakiecie szybowym okien dachowych RoofLITE+ z kolekcji TRIO wykorzystano powłoki niskoemisyjne (które odbijają ciepło), dzięki czemu można mówić o zapobieganiu utraty ciepła zimą. Warto również pamiętać o tym, że we wspomnianych oknach zastosowano zewnętrzną, hartowaną szybę, która sprawia, że okna dachowe RoofLITE+ TRIO są odporne na gradobicie i na każde, nawet najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne. Mówiąc o energooszczędnych oknach dachowych, nie można zapomnieć także o gazach szlachetnych, które wypełniają przestrzenie pomiędzy szybami. W różnych oknach można spotkać różne rodzaje gazu, najczęściej jest to krypton albo argon. W energooszczędnych oknach dachowych RoodLITE+ zastosowano drugi z wymienionych gazów szlachetnych.

Koszt montażu okna dachowego zależy w głównej mierze od ekipy dekarskiej. Nie warto jednak na tym oszczędzać. Montaż okien energooszczędnych kosztuje tyle samo, co montaż każdego okna dachowego. Warto pamiętać, że okna energooszczędne dają rokrocznie realne oszczędności oraz zwiększają komfort użytkowania poddasza. Są zatem opłacalnym wyborem na wiele lat.

Jak wielkość okna dachowego może determinować jego cenę?

Nie ulega wątpliwości, że wielkość okna dachowego determinuje jego cenę — im większe okno dachowe, tym cena będzie wyższa. Dla przykładu — okno dachowe ROOFLITE+ w rozmiarze 55×78 w wersji 2 szybowej to koszt w okolicach 850 zł.

Dlaczego okno dachowe drewniane jest tańsze niż okno dachowe PVC?

Okna dachowe, które zostały wykonane z drewna, są tańsze niż te, które wykonano z PVC. Dlaczego tak się dzieje? Wynika to przede wszystkim z konstrukcji okien plastikowych, która jest bardziej skomplikowana niż konstrukcja okna drewnianego. Aby osiągnąć odpowiednią odporność na odkształcenia termiczne oraz prawidłową sztywność, okna dachowe PVC muszą być wzmocnione za pomocą wewnętrznych profili, które wykonuje się ze stali i aluminium. Oznacza to, że znacznie wzrasta koszt ich produkcji.

Drewno jest naturalnym materiałem, który wyróżnia się doskonałą sztywnością i co ważne — jest odporne na odkształcenia termiczne, co oznacza, że nie wymaga specjalnych wzmocnień. Dlatego, jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie ile kosztują okna plastikowe dachowe, musisz wiedzieć, że będą one droższe od drewnianych.

Na jakie wyposażenie dodatkowe zwrócić uwagę planując budżet na okna dachowe?

Ostateczny koszt okien dachowych będzie uzależniony nie tylko od cen usług dekarskich, ale również od tego, jakie akcesoria dodatkowe wybierzesz, aby mieć pewność, że okna dachowe przez wiele lat będą zapewniać Ci komfort użytkowania.

Wybierając akcesoria, musisz zwrócić uwagę na te, które są niezbędne do prawidłowego montażu okien oraz akcesoria dodatkowe, na które możesz zdecydować się, chcąc zapewnić sobie i swojej rodzinie komfortowe użytkowanie poddasza mieszkalnego.

Do akcesoriów obowiązkowych, o których nie możesz zapomnieć, kupując okna dachowe należą kołnierze. Mowa tutaj nie tylko o kołnierzach instalacyjnych, które trzeba prawidłowo dobrać do pokrycia dachowego:

Nie można zapominać również o kołnierzu termoizolacyjnym (RoofLITE+ w tym wypadku oferuje kołnierz IFC, który zapewnia ciepły montaż) i paroprzepuszczalnym (RoofLITE+ proponuje kołnierz RUC, który zapewni szczelny montaż okien dachowych)

Każdy z wymienionych kołnierzy znajdziesz w ofercie RoofLITE+, dzięki czemu nabywając okna dachowe, możesz od razu wyposażyć się w niezbędne akcesoria, na których nie można oszczędzać, ponieważ źle zamontowane okno dachowe może być nieszczelne, co w konsekwencji doprowadza do przeciekania, zniszczenia ścian i nadmiernego wychładzania pomieszczeń.

Akcesoria dodatkowe do okien dachowych

Kupując okna dachowe do swojego domu, poza kupnem akcesoriów niezbędnych do prawidłowego montażu, warto rozważyć również nabycie akcesoriów dodatkowych, które znacznie wpłyną na komfort użytkowania okien oraz wygodę ich obsługi. Choć rolety wewnętrzne i zewnętrzne do okien dachowych, moskitiery, czy żaluzje to dodatkowy koszt, warto pomyśleć o tych elementach, chcąc zapewnić sobie i domownikom bezpieczeństwo i wygodę użytkowania poddasza mieszkalnego.

Marka RoofLITE+ także nie zapomniała o tych elementach i w swojej ofercie posiada nie tylko rolety zewnętrzne solarne, ale również markizy manualne, które skutecznie chronią przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, jednocześnie nie zasłaniając widoku z zewnątrz. 

Kolejnym akcesorium, nad którym warto pomyśleć, są rolety i żaluzje wewnętrzne do okien dachowych. Tutaj możemy zaproponować kilka modeli, które użytkownik może dopasować do swoich potrzeb. Mowa tutaj o roletach zaciemniających, przyciemniających oraz żaluzji weneckiej. W naszej ofercie znajduje się także roleta wewnętrzna solarna do okien do dachu płaskiego FSA, która doskonale sprawdza się na poddaszach, na których wykorzystano okna do dachów płaskich. Dzięki niej można bez problemu ochronić poddasze przed nadmiarem światła.

Ile kosztuje okno dachowe — podsumowanie

Powyższa analiza czynników, które mają wpływ na cenę pokazuje, że wydając więcej na okna dachowe, można spodziewać się lepszej jakości. Warto pamiętać, że okna kupuje się na wiele lat, dlatego zwrócenie uwagi na korzystniejsze parametry izolacyjności, możliwość korzystania z mikrowentylacji, czy dodatkowe akcesoria do okien dachowych są istotne. Wydając więcej, w efekcie otrzymasz okna dachowe zapewniające komfort użytkowania i bezpieczeństwo. Nie zawsze jednak dodatkowe opcje są konieczne, dlatego, zanim wydasz zaplanowaną kwotę, sprawdź, jakie parametry będą istotne w Twoim przypadku i za co warto dopłacić.

Polecane artykułY

Jaka osłona na okna dachowe?

Osłona przeciwsłoneczna na okna dachowe to niezbędne akcesorium w każdym komfortowo urządzonym wnętrzu. Promienie słoneczne potrafią bowiem mocno dać się we znaki w słoneczny dzień oraz utrudnić pracę, zabawę i odpoczynek w pomieszczeniach pod dachem. Podpowiadamy, jak wybrać osłonę do okna dachowego i jaka osłona na okno dachowe sprawdzi się najlepiej w różnych pomieszczeniach i przy różnych potrzebach.

Czytaj artykuł »
okna solid RoofLITE+

Okna poddaszowe RoofLITE+ – uniwersalne okna SOLID

Okna poddaszowe SOLID to uniwersalne okno dachowe o wzmocnionej ramie i wyjątkowo wytrzymałej konstrukcji idealnej dla okien montowanych w dachu i narażonych na negatywne działanie różnorodnych czynników, w tym wiatru, wilgoci czy zmiennych temperatur. Uniwersalne okna dachowe SOLID przeznaczone są do montażu w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu, w dachach skośnych. Okno poddaszowe SOLID to wygodne w obsłudze okno z centralną osią obrotu dostępne we wszystkich najczęściej wybieranych rozmiarach oraz dwóch głównych wariantach (z drewna oraz PVC).

Czytaj artykuł »
okna dachowe slim

Okna poddaszowe RoofLITE+ – ekonomiczne okna SLIM

Okna poddaszowe SLIM to gama uniwersalnych obrotowych okien dachowych, których wyróżnikiem jest wyjątkowo atrakcyjna cena. Ekonomiczne okna dachowe SLIM to połączenie pomysłowej konstrukcji z dobrą jakością wykonania i dbałością o finalny koszt produktu. Dzięki węższej ramie i podwójnej szybie okna poddaszowe SLIM mogą być nieco tańsze, ale wciąż doskonale sprawdzać się w ogrzewanych pomieszczeniach i spełniać wymogi projektów o niedużym budżecie.

Czytaj artykuł »