

Czym jest ulga termomodernizacyjna
Ulga termomodernizacyjna jest to forma wsparcia finansowego, którą można otrzymać od państwa za przeprowadzenie prac modernizacyjnych mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynku. W ramach tej ulgi, koszty zakupu i montażu nowoczesnych okien dachowych mogą być odliczane od podatku dochodowego. Oznacza to, że inwestycja w energooszczędne okna dachowe nie tylko przyczynia się do zmniejszenia rachunków za energię, ale również może przynieść korzyści podatkowe.
Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów, ulga termomodernizacyjna może zostać przyznana dla kosztów poniesionych na zakup i montaż okien dachowych, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań. Aby uzyskać ulgę, okna dachowe muszą spełniać określone normy wydajności energetycznej i być zamontowane przez odpowiednio kwalifikowane firmy.

Jakie są różnice pomiędzy ulgą termomodernizacyjną a programem „Czyste powietrze”
Ulga termomodernizacyjna i program „Czyste Powietrze” to dwa różne programy mające na celu poprawę efektywności energetycznej budynków w Polsce. Ważne jest zrozumienie zasad i różnic dotyczących tych programów, szczególnie w kontekście osób posiadających kilka nieruchomości.
Ulga termomodernizacyjna dotyczy konkretnego podatnika i przysługuje mu tylko jedno odliczenie, niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Oznacza to, że jeśli osoba jest właścicielem kilku lokali mieszkalnych, to może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej tylko raz, niezależnie od liczby posiadanych nieruchomości. Program Czyste Powietrze dotyczy osób, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku jednorodzinnego. Jeśli ta sama osoba jest właścicielem kilku lokali mieszkalnych, to w ramach programu Czyste Powietrze może skorzystać z dofinansowania dla każdego z tych budynków osobno.
W przypadku liczby właścicieli, w programie Czyste Powietrze limit dotacji dotyczy konkretnego budynku. Oznacza to, że tylko jeden współwłaściciel może skorzystać z dotacji dla danego budynku. Natomiast w przypadku ulgi termomodernizacyjnej, każdemu współwłaścicielowi przysługuje odrębne odliczenie.
Kolejną istotną różnicą jest czas ponoszenia wydatków. W programie Czyste Powietrze czas ten wynosi do 30 miesięcy od daty złożenia wniosku o dofinansowanie, co daje nam okres 2,5 roku. Natomiast korzystając z ulgi termomodernizacyjnej, czas ten wynosi 36 miesięcy, czyli 3 lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniósł pierwszy wydatek.
Jeśli chodzi o faktury i rozliczenia, w ramach programu Czyste Powietrze dopuszczalne są faktury VAT oraz rachunki imienne wystawione na beneficjenta. W przypadku ulgi termomodernizacyjnej akceptowane są wyłącznie faktury VAT wystawione przez podmioty niekorzystające ze zwolnienia z VAT.

Na co zwrócić uwagę wybierając nowe okna dachowe
Przy zakupie okien dachowych warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikania ciepła (Uw). Im niższy jest ten współczynnik, tym lepsza jest izolacja cieplna okna, co przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania i większy komfort mieszkańców. Wysoka jakość izolacji termicznej to z kolei jeden z wymogów, które trzeba spełnić, aby móc skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Szczegóły wszystkich parametrów, które musi spełnić okno dachowe omówimy w dalszej części artykuły.
Kolejnym atutem nowych okien dachowych jest ich wygląd. Nowoczesne modele posiadają nie tylko wysokie parametry techniczne, ale także estetyczny design. Polecane okna dachowe RoofLITE+ występują zarówno w wersji drewnianej, jak i wykonanej z białego PVC. Oznacza to, że z łatwością można wybrać wersję, która bardziej pasuje do naszego gustu oraz stylu wnętrza. Warto również wspomnieć, że okna PVC cechuje podwyższona odporność na wilgoć, dzięki czemu mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których jest naturalnie wysoka, jak na przykład kuchnia, łazienka czy pralnia.
Jakie parametry musi mieć okno dachowe, żeby uzyskać ulgę termomodernizacyjną
Aby uzyskać ulgę termomodernizacyjną w ramach programu „Czyste Powietrze”, okna dachowe muszą spełniać określone wymagania techniczne i parametryczne. Oto kilka z nich:
- Współczynnik przenikania ciepła Uw – to parametr mówiący o tym, jak dużo ciepła przenika przez okno na zewnątrz. Im niższy ten wskaźnik, tym lepiej, ponieważ oznacza to mniejsze straty ciepła z budynku. W przypadku programu „Czyste Powietrze” wymagany jest współczynnik Uw dla okien dachowych wynoszący co najwyżej 1,1 W/(m²K).
- Klasa szczelności – okno dachowe musi mieć odpowiednią klasę szczelności, czyli zapewniać minimalne przecieki powietrza przez okno. Wymagana klasa szczelności to klasa 4, co oznacza, że przecieki powietrza nie powinny przekraczać 0,6 m³/(h·m) przy różnicy ciśnień 100 Pa. Tutaj również wszystkie okna dachowe RoofLITE+ bez problemu spełniają to kryterium.
- Współczynnik przenikania światła (TL) – okna dachowe muszą zapewniać odpowiednią ilość światła dziennego w pomieszczeniu. Wymagany współczynnik przenikania światła dla okien dachowych to co najmniej 0,35. Dzięki specjalnej konstrukcji z dolną klamką, okna dachowe RoofLITE+ wpuszczają nawet do 10% więcej światła niż niektóre produkty konkurencji (przy tym samym rozmiarze okna), dzięki czemu również ten parametr spełniony jest bez najmniejszych problemów.
- Gwarancja producenta – okna dachowe muszą być objęte gwarancją producenta. Wymagana jest gwarancja na co najmniej 5 lat. Wszystkie okna dachowe RoofLITE+ objęte są standardowo 10-letnią gwarancją, więc nie dość, że spełniają wymagania programu, to zapewniają także spokój na wiele lat.
Ile można zyskać dzięki uldze termomodernizacyjnej
Ulga termomodernizacyjna jest odliczana w zeznaniu podatkowym od:
- Dochodu opodatkowanego według skali podatkowej,
- Dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym, lub
- Przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteś właścicielem lub współwłaścicielem.
Jeżeli poniesione wydatki były opodatkowane podatkiem VAT, kwotę odliczenia należy uwzględnić wraz z tym podatkiem, chyba że został on już odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług.
Wydatki na termomodernizację, które nie znalazły pokrycia w dochodzie (przychodzie) za rok podatkowy, w którym zostały poniesione, mogą być odliczane w kolejnych latach. Jednak nie można ich odliczać przez okres dłuższy niż 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
Jeśli nie zrealizujesz przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w ciągu trzech lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), konieczne będzie zwrócenie ulgi. Oznacza to, że odliczona kwota zostanie doliczona do dochodu w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym upłynął trzyletni termin.
Jeśli otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na termomodernizację po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, będziesz zobowiązany doliczyć te kwoty do dochodu (przychodu) w zeznaniu podatkowym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.
Podsumowując, ulga termomodernizacyjna to doskonała forma wsparcia finansowego dla osób, które chcą dokonać termomodernizacji swojego domu i inwestować w energooszczędne rozwiązania, takie jak okna dachowe. Wysoka jakość izolacji termicznej, estetyczny design i możliwość odliczenia od podatku to tylko niektóre z korzyści, jakie niesie ze sobą zakup nowych okien dachowych. Przed przystąpieniem do prac trzeba jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, takich jak spełnienie wymagań, wybór okien dachowych o odpowiedniej klasie izolacyjności cieplnej oraz składanie wniosków w odpowiednim terminie i zgodnie z wymaganiami stawianymi przez urzędy.