OKNA DACHOWE PCV CZY OKNA DACHOWE DREWNIANE – KTÓRE SĄ LEPSZE, KTÓRE WYBRAĆ?

Okno dachowe to świetny sposób, żeby odmienić ciemne poddasze w pełną życia oraz światła dziennego przestrzeń. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, przy wyborze okien na poddasze, należy rozważyć kilka kwestii – ilość okien, ich rozmiar, rozmieszczenie oraz materiał, z którego będą wykonane. Okna dostępne w gamie RoofLITE+ produkowane są z dwóch najpopularniejszych materiałów – naturalnego drewna oraz PCV. Oba materiały mają swoje zalety oraz unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które pomoże podjąć właściwą decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału okna dachoweg
Jakie okno dachowe wybrać do łazienk
Który rodzaj materiału pozwoli Ci oszczędzić czas potrzebny na konserwację okna

Na rynku dostępne są okna połaciowe z różnych materiałów. Najpopularniejsze są jednak dwa typy, czyli plastikowe i drewniane. Pozostaje więc pytanie: okna dachowe PCV czy drewno?

okno dachowe pcv czy drewno

RODZAJ POMIESZCZENIA

Stając przed wyborem okno dachowe drewniane czy PCV należy wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie ono zainstalowane. Ogólnie można przyjąć, że do pomieszczeń o standardowym poziomie wilgotności (np. sypialnia, salon, gabinet) pasują oba rodzaje okien i wybór powinien być oparty na pozostałych, ważnych dla nas, kryteriach. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (np. kuchnia, łazienka, pralnia) rekomendujemy okno wykonane z PCV ze względu na jego podwyższoną odporność na wilgoć i wynikającą z niej ograniczoną podatność na uszkodzenia przez nią powodowane.

STYL POMIESZCZENIA

Okno dachowe powinno dobrze komponować się z wnętrzem pomieszczenia oraz „trafiać w gust”. Okna wykonane z drewna, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi, świetnie pasują do większości typów wnętrz. Jeżeli jednak zależy nam na wykończeniu w kolorze białym, wtedy należy rozważyć zakup okna wykonanego z białego PVC.

okna dachowe plastik czy drewno
jakie okna dachowe drewniane czy pcv

PCV CZY DREWNO A WZGLĘDY PRAKTYCZNE

Okna drewniane mają swój naturalny urok. Bezbarwny lakier, który są pokryte, uwydatnia rysunek jego słojów, nadając mu ciepły i przyjemny charakter. Żeby jednak utrzymać maksymalnie estetyczny efekt w długim czasie, należy pamiętać o okresowej (optymalnie raz na rok) konserwacji okna, która polega na odświeżeniu jego powierzchni lakierowanej bezbarwnym lakierem wodorozcieńczalnym. Taki zabieg pozwoli utrzymać okno w doskonały stanie przez wiele lat. Okna PCV, z racji, że wykonane są z syntetycznego, gładkiego materiału są dużo bardziej odporne na wnikanie brudu oraz nie wymagają okresowej konserwacji. Wystarczy je przetrzeć lekko wilgotną szmatką i gotowe.

Podsumowując oraz odpowiadając na pytanie jakie okno dachowe, czyli plastikowe czy drewniane – przy wyborze należy kierować się głównie rodzajem pomieszczenia, w którym zostanie ono zainstalowane, zwracając szczególną uwagę na panującą w nim wilgotność. Poza tym decyzja powinna zostać podjęta na zasadzie osobistych preferencji, który materiał bardziej nam pasuje. 

Z naszego bloga dowiesz się też, jakie wymiary okien połaciowych wybrać.

okna dachowe pcv czy drewniane

Polecane artykułY

jak wybrać moskitiere

Jak wybrać moskitierę na okno dachowe? Na co zwrócić uwagę?

Wraz z nadejściem wiosny i przebudzeniem natury wielu z nas rusza na poszukiwanie dobrej moskitiery na okno dachowe. Dzieje się tak, ponieważ po krótkim okresie mniejszej aktywności owady ponownie zaczynają szturmować nasze domy, a my szukamy sposobu, by pozbyć się uciążliwego bzyczenia i groźby bolesnych ukąszeń. Podpowiadamy w poniższym tekście, jak wybrać moskitierę na okno dachowe i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie.

Czytaj artykuł »

Jaka osłona na okna dachowe?

Osłona przeciwsłoneczna na okna dachowe to niezbędne akcesorium w każdym komfortowo urządzonym wnętrzu. Promienie słoneczne potrafią bowiem mocno dać się we znaki w słoneczny dzień oraz utrudnić pracę, zabawę i odpoczynek w pomieszczeniach pod dachem. Podpowiadamy, jak wybrać osłonę do okna dachowego i jaka osłona na okno dachowe sprawdzi się najlepiej w różnych pomieszczeniach i przy różnych potrzebach.

Czytaj artykuł »
parametry okien dachowych

Parametry okna dachowego. Na co warto zwrócić uwagę, kupując okna dachowe?

Poszczególne parametry okien dachowych informują o konkretnych cechach okna, np. o tym, w jaki sposób jego konstrukcja reaguje na obciążenie. Dzięki nim łatwiej przy zakupie ocenić, jakie walory dane okno dachowe posiada i jakie wymogi spełnia. Ustanowione przez prawo normy dla okien dachowych określają z kolei pewne minima, które okna połaciowe muszą osiągać, aby były bezpieczne, zapewniały należyty komfort użytkowania i były przyjazne środowisku.

Czytaj artykuł »