OKNA DACHOWE PCV CZY OKNA DACHOWE DREWNIANE – KTÓRE SĄ LEPSZE, KTÓRE WYBRAĆ?

Okno dachowe to świetny sposób, żeby odmienić ciemne poddasze w pełną życia oraz światła dziennego przestrzeń. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, przy wyborze okien na poddasze, należy rozważyć kilka kwestii – ilość okien, ich rozmiar, rozmieszczenie oraz materiał, z którego będą wykonane. Okna dostępne w gamie RoofLITE+ produkowane są z dwóch najpopularniejszych materiałów – naturalnego drewna oraz PCV. Oba materiały mają swoje zalety oraz unikalne cechy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze. Poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które pomoże podjąć właściwą decyzję.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy wyborze materiału okna dachoweg
Jakie okno dachowe wybrać do łazienk
Który rodzaj materiału pozwoli Ci oszczędzić czas potrzebny na konserwację okna

Na rynku dostępne są okna połaciowe z różnych materiałów. Najpopularniejsze są jednak dwa typy, czyli plastikowe i drewniane. Pozostaje więc pytanie: okna dachowe PCV czy drewno?

okno dachowe pcv czy drewno

RODZAJ POMIESZCZENIA

Stając przed wyborem okno dachowe drewniane czy PCV należy wziąć pod uwagę, w jakim pomieszczeniu będzie ono zainstalowane. Ogólnie można przyjąć, że do pomieszczeń o standardowym poziomie wilgotności (np. sypialnia, salon, gabinet) pasują oba rodzaje okien i wybór powinien być oparty na pozostałych, ważnych dla nas, kryteriach. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności (np. kuchnia, łazienka, pralnia) rekomendujemy okno wykonane z PCV ze względu na jego podwyższoną odporność na wilgoć i wynikającą z niej ograniczoną podatność na uszkodzenia przez nią powodowane.

STYL POMIESZCZENIA

Okno dachowe powinno dobrze komponować się z wnętrzem pomieszczenia oraz „trafiać w gust”. Okna wykonane z drewna, dzięki swojemu naturalnemu charakterowi, świetnie pasują do większości typów wnętrz. Jeżeli jednak zależy nam na wykończeniu w kolorze białym, wtedy należy rozważyć zakup okna wykonanego z białego PVC.

okna dachowe plastik czy drewno
jakie okna dachowe drewniane czy pcv

PCV CZY DREWNO A WZGLĘDY PRAKTYCZNE

Okna drewniane mają swój naturalny urok. Bezbarwny lakier, który są pokryte, uwydatnia rysunek jego słojów, nadając mu ciepły i przyjemny charakter. Żeby jednak utrzymać maksymalnie estetyczny efekt w długim czasie, należy pamiętać o okresowej (optymalnie raz na rok) konserwacji okna, która polega na odświeżeniu jego powierzchni lakierowanej bezbarwnym lakierem wodorozcieńczalnym. Taki zabieg pozwoli utrzymać okno w doskonały stanie przez wiele lat. Okna PCV, z racji, że wykonane są z syntetycznego, gładkiego materiału są dużo bardziej odporne na wnikanie brudu oraz nie wymagają okresowej konserwacji. Wystarczy je przetrzeć lekko wilgotną szmatką i gotowe.

Podsumowując oraz odpowiadając na pytanie jakie okno dachowe, czyli plastikowe czy drewniane – przy wyborze należy kierować się głównie rodzajem pomieszczenia, w którym zostanie ono zainstalowane, zwracając szczególną uwagę na panującą w nim wilgotność. Poza tym decyzja powinna zostać podjęta na zasadzie osobistych preferencji, który materiał bardziej nam pasuje. 

Z naszego bloga dowiesz się też, jakie wymiary okien połaciowych wybrać.

okna dachowe pcv czy drewniane

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »