Na jakiej wysokości zainstalować okno dachowe?

Przy wyborze rozmiaru okna dachowego warto jest wziąć pod uwagę wysokość jego instalacji. Prawidłowe zgranie tych dwóch parametrów pozwoli dobrze doświetlić powierzchnię oraz umożliwi wygodną obsługę okna na co dzień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co na temat wysokości montażu mówią przepisy
  2. Dlaczego właściwy dobór wysokości montażu jest tak ważny
  3. Czy nawiewnik ma wpływ na wysokość montażu okna

Przepisy regulujące wysokość montażu okien dachowych

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, zawsze warto jest, przygotować stosowny projekt, który ułatwi nam późniejszą realizację robót. Nie inaczej jest w przypadku okien dachowych. Planując ich montaż, warto jest zapoznać się z przepisami regulującymi możliwość ich umieszczenia, a w szczególności wysokość montażu. Na jakiej wysokości powinno znajdować się okno dachowe?

Minimalna wysokość dolnej krawędzi okna

Jeżeli planujemy montaż okna w budynku, na kondygnacji położonej poniżej 25 metrów nad wysokością terenu, odległość pomiędzy górną krawędzią wewnętrznej strony dolnej ościeżnicy a podłogą powinna wynosić minimum 85 cm. Wyjątkiem są przyziemia oraz okna wychodzące na loggie, tarasy oraz galerie, gdzie nie ma takiego ograniczenia. Jeżeli jednak przyjmiemy takie miejsca za nietypowe, dla montażu okien dachowych, co do zasady możemy uznać, że 85 cm to minimalna wartość graniczna dla większości instalacji.

minimalna wysokość montażu okna dachowego

Na jakiej wysokości powinny być okna w wyższej kondygnacji? Jeżeli montaż planujemy na wyższej kondygnacji, to jest takiej, położonej powyżej 25 metrów nad powierzchnią terenu, minimalną wysokością, którą musimy przyjąć to 1,1 m (z wyłączeniem okien wychodzących na loggie, tarasy i galerie). Wysokość ta nadal dotyczy oczywiście górnej krawędzi, dolnej części ościeżnicy.

W przypadku montażu standardowych okien dachowych, w wyjątkowych przypadkach, możliwe jest zmniejszenie wymaganej, minimalnej wysokości montażu, jednak wyłącznie pod warunkiem zastosowania balustrady zabezpieczającej. 

Minimalna wysokość górnej krawędzi przeszklenia

W przypadku minimalnej wysokości górnej krawędzi przeszklenia sytuacja jest zdecydowanie prostsza. Według normy DIN5034-1, niezależnie od wysokości kondygnacji, na której montujemy okno, górna krawędź przeszklenia okna dachowego nie powinna być niżej niż 220 cm nad podłogą. Zapewnia to optymalny poziom doświetlenia oraz komfort użytkowania okna. 

Okno dachowe z nawiewnikiem wentylacyjnym – na jakiej wysokości zamontować?

Niektóre okna dachowe wyposażone są w nawiewnik wentylacyjny w górnej części skrzydła okna. Jeżeli okno, które planujemy zamontować, posiada takie udogodnienie, to zgodnie z instrukcją ITB 343/96, w trakcie montażu należy pamiętać, że nie powinien on być niżej niż 200 cm nad podłogą, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Warto zwrócić uwagę, że nawiewnik jest montowany nad przeszkleniem, w związku z czym, jeżeli zastosujemy się do wspomnianej powyżej normy DIN5034-1, to nawiewnik będzie co najmniej 220 cm nad podłogą (zakładając, że jest umiejscowiony tuż nad przeszkleniem), więc nie ma obawy, że nie będzie spełniał on swojej funkcji.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń sprawi, że okno nie tylko będzie zainstalowane zgodnie z przepisami, ale również będzie bezpieczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Dowiedz się również jaki kołnierz instalacyjny wybrać do okna dachowego.

Polecane artykułY

Jaką funkcję pełni kołnierz do okna dachowego?

Okna dachowe skutecznie doświetlają poddasze i zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku. Jednak aby okno dachowe dobrze się sprawdziło na poddaszu i nie sprawiało problemów podczas eksploatacji, jego rama musi być szczelnie wmontowana w pokrycie dachu. Gwarantuje to właśnie dobrze dobrany kołnierz do okna dachowego – akcesorium, którego nie może zabraknąć podczas poprawnej instalacji okna w dachu.

Czytaj artykuł »

System montażu RoofLITE+ okien dachowych gwarantujący ochronę na lata

Okna dachowe są praktyczne, pozwalają lepiej organizować przestrzeń i znacznie skuteczniej doświetlają pomieszczenie niż standardowe okna. Przemyślany i sprawdzony system montażu okien dachowych pozwala jednocześnie cieszyć się walorami okien połaciowych przez długie lata, a także wpływa na poziom komfortu w pomieszczeniu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy instalowaniu okna w dachu i wyjaśniamy jakie kroki należy podjąć, aby okno było prawidłowo zamontowane. 

Czytaj artykuł »
okna dachowe w biurze domowym

Okna dachowe pasujące do biura domowego – poradnik aranżacji

Okna dachowe do biura domowego powinny gwarantować dobry poziom doświetlenia w miejscu pracy, ale nie tylko. Aranżacja biura domowego wymaga troski o odrobinę większą liczbę detali. Podpowiadamy, jakie parametry powinny mieć okna dachowe do biura urządzanego na poddaszu i o czym warto pamiętać, aranżując miejsce pracy we wnętrzu doświetlanym przez okna połaciowe.

Czytaj artykuł »