Na jakiej wysokości zainstalować okno dachowe?

Przy wyborze rozmiaru okna dachowego warto jest wziąć pod uwagę wysokość jego instalacji. Prawidłowe zgranie tych dwóch parametrów pozwoli dobrze doświetlić powierzchnię oraz umożliwi wygodną obsługę okna na co dzień.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co na temat wysokości montażu mówią przepisy
  2. Dlaczego właściwy dobór wysokości montażu jest tak ważny
  3. Czy nawiewnik ma wpływ na wysokość montażu okna

Przepisy regulujące wysokość montażu okien dachowych

Przed rozpoczęciem prac budowlanych, zawsze warto jest, przygotować stosowny projekt, który ułatwi nam późniejszą realizację robót. Nie inaczej jest w przypadku okien dachowych. Planując ich montaż, warto jest zapoznać się z przepisami regulującymi możliwość ich umieszczenia, a w szczególności wysokość montażu. Na jakiej wysokości powinno znajdować się okno dachowe?

Minimalna wysokość dolnej krawędzi okna

Jeżeli planujemy montaż okna w budynku, na kondygnacji położonej poniżej 25 metrów nad wysokością terenu, odległość pomiędzy górną krawędzią wewnętrznej strony dolnej ościeżnicy a podłogą powinna wynosić minimum 85 cm. Wyjątkiem są przyziemia oraz okna wychodzące na loggie, tarasy oraz galerie, gdzie nie ma takiego ograniczenia. Jeżeli jednak przyjmiemy takie miejsca za nietypowe, dla montażu okien dachowych, co do zasady możemy uznać, że 85 cm to minimalna wartość graniczna dla większości instalacji.

minimalna wysokość montażu okna dachowego

Na jakiej wysokości powinny być okna w wyższej kondygnacji? Jeżeli montaż planujemy na wyższej kondygnacji, to jest takiej, położonej powyżej 25 metrów nad powierzchnią terenu, minimalną wysokością, którą musimy przyjąć to 1,1 m (z wyłączeniem okien wychodzących na loggie, tarasy i galerie). Wysokość ta nadal dotyczy oczywiście górnej krawędzi, dolnej części ościeżnicy.

W przypadku montażu standardowych okien dachowych, w wyjątkowych przypadkach, możliwe jest zmniejszenie wymaganej, minimalnej wysokości montażu, jednak wyłącznie pod warunkiem zastosowania balustrady zabezpieczającej. 

Minimalna wysokość górnej krawędzi przeszklenia

W przypadku minimalnej wysokości górnej krawędzi przeszklenia sytuacja jest zdecydowanie prostsza. Według normy DIN5034-1, niezależnie od wysokości kondygnacji, na której montujemy okno, górna krawędź przeszklenia okna dachowego nie powinna być niżej niż 220 cm nad podłogą. Zapewnia to optymalny poziom doświetlenia oraz komfort użytkowania okna. 

Okno dachowe z nawiewnikiem wentylacyjnym – na jakiej wysokości zamontować?

Niektóre okna dachowe wyposażone są w nawiewnik wentylacyjny w górnej części skrzydła okna. Jeżeli okno, które planujemy zamontować, posiada takie udogodnienie, to zgodnie z instrukcją ITB 343/96, w trakcie montażu należy pamiętać, że nie powinien on być niżej niż 200 cm nad podłogą, licząc od dolnej krawędzi nawiewnika. Warto zwrócić uwagę, że nawiewnik jest montowany nad przeszkleniem, w związku z czym, jeżeli zastosujemy się do wspomnianej powyżej normy DIN5034-1, to nawiewnik będzie co najmniej 220 cm nad podłogą (zakładając, że jest umiejscowiony tuż nad przeszkleniem), więc nie ma obawy, że nie będzie spełniał on swojej funkcji.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń sprawi, że okno nie tylko będzie zainstalowane zgodnie z przepisami, ale również będzie bezpieczne oraz komfortowe w użytkowaniu. Dowiedz się również jaki kołnierz instalacyjny wybrać do okna dachowego.

Polecane artykuł

jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego

Jaki kołnierz instalacyjny do okna dachowego wybrać?

Kołnierz to niezbędny element do przeprowadzenia prawidłowego montażu okna dachowego. Zapewnia on szczelne i trwałe połączenie okna dachowego z dachem.

Prawidłowy dobór kołnierza zapewnia, że proces montażu pójdzie bezproblemowo. Ważne jest też, że w przypadku okien RoofLITE+, aby korzystać z 10-letniej gwarancji na okno dachowe, w czasie instalacji należy używać oryginalnego kołnierza termoizolacyjnego RoofLITE+.

Czytaj artykuł »

KOMPLETNY I PRAKTYCZNY PRZEWODNIK

Zanim kupimy okno dachowe, należy się zastanawiać nad planem wewnętrznym i zewnętrznym domu, nad ergonomią oraz nad tym, jak uzyskać najwięcej światła przez okna.

Światło dzienne należy do podstawowych potrzeb człowieka i każdy z nas zawsze reaguje na nie pozytywnie. Mamy wtedy więcej energii, uczymy się szybciej i obniża się nasza skłonność do chorób wywołanych przez stres. Uzyskanie jak największej ilości światła na poddaszu jest więc inwestycją w sferę ludzką. Aby uzyskać maksymalną ilość światła, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki: rozmiar okien dachowych, liczba okien dachowych, usytuowanie okien dachowych, forma okładziny wewnętrznej.

Czytaj artykuł »
montaż okien dachowych na co zwrócić uwagę

Montaż okien dachowych. Na co zwrócić uwagę?

Szczelność okna dachowego to kluczowy aspekt prawidłowego montażu. Brak szczelności jest z kolei główną rzeczą, której boją się ludzie rozważający montaż okna dachowego. Czy słusznie?

Zapewniamy, że przy zastosowaniu oryginalnego kołnierza instalacyjnego, wraz z dwoma akcesoriami z gamy RoofLITE+, oraz przestrzeganiu instrukcji montażu, okno będzie zamontowane szczelnie i ciepło.

Kluczowe akcesoria instalacyjne to kołnierz zewnętrzny, kołnierz termoizolacyjny oraz kołnierz paroprzepuszczalny. Poniżej przedstawiamy funkcję każdego z nich.

Czytaj artykuł »